Tekstil ve Moda

Tekstil Kumaş ve Lif Kısaltmaları

Lif kısaltmaları tekstil üretiminin her aşamasında kullanılır
Tekstil endüstrisinde kullanılan liflerin isimleri ve uluslararası lif kısaltma sembolleri aşağıda verilmektedir. Bu kısaltmaları bilmek en azından giydiğimiz elbisenin kumaşının hangi malzemeden üretildiği, etiketinde kullanılan iplik kısaltmalarının ne anlama geldiğini bilmek açısından önemlidir. İşte tekstilde kullanılan kısaltmalar ve anlamları:

ALG: Alginat,
AR: Aramid,
AS: Asbest,
BAN: Muz Lifi,
CA: Asetat,
CBF: Bazalt,
CEF: Seramik,
CF: Karbon,
CLF: Polivinilden (polivinil) Klorid,
CLY: Lyocell,
CMD: Modal,
CO: Pamuk,
CS: Kazein,
CTA: Selüloz Triasetat,
CU: Bakır (Cupro) CUP, *
CV: Viskoz,
ED: Elastodien,
EL: Elastan,
GF: Cam,
HA: Kenevir,
JU: Jüt,
KP: Kapok,
LA: Lastik (Rubber),
LEA: Deri,
LI: Keten,
MAC: Modakrilik,
ME: Metal,
MF: Melamin,
PA: Poliamid (Naylon),
PC: Akrilik,
PE: Polietilen,
PES: Polyester, (PL'de kullanılır) **
PI: Polyimid,
PLA: Polylaktik,
PTFE: Flor /Polytetrafloroetilen,
PUR: Polyuretan,
PVAL: Polivinilalkol,
RA: Rami,
SE: İpek,
SI: Sisal,
STL: Çelik,
WA: Angora Tavşanı,
WG: Vikuna, Vikunya,
WL: Lama,
WM: Tiftik,
WN: Tavşan Tüyü,
WO: Yün,
WP: Alpaka,
WS: Kaşmir,
ZE: Zein.

* Bakır'ın DIN 60001 e göre kısaltması CUP; ISO 2076'ya göre kısaltması CU olarak verilmektedir.
** Aynı kısaltma plastik endüstrisinde (ISO 1043) polyeter sulfone için de kullanılmaktadır.

13 yorum:

elbise etiketlerinde genelde liflerin ingilizce ismide yazılıyor; liflerin ingilizce karşılığı da verilirse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bende tekstil kısaltmalarının ingilizce karşılıklarını yazayım: AC = ACETATE, AF = OTHER FIBERS, CO = COTTON, CU = CUPRO, HL = UNION LINEN, LI = LINEN, MA = MODACRYLIC, MD = MODAL, ME = METAL, PA = POLYAMIDE/NYLON, PB = POLCARBAMIDE, PC = ACRYLIC, PE = POLYETHILENE, PES = POLYESTER, PP = POLYPROPYLENE, PU = POLYURETHANE, RA = RAMIE, SE = SILK, TA = TRIACETATE, VI = VISCOSE, WA = ANGORA, WK = CAMEL, WL = LAMA, WM = MOHAIR, WO = WOOL, WP = ALPACA, WS = CASHMERE, WV = VIRGIN WOOL, EA = ELASTOMER.

bende tekstil lif açılımları yani lif kısaltmalarının açılımlarını öğrendim, tekstil lifleri uzun açılımına birde AU Altın Gold eklenmesi gerekir ayrıca: acetate CA, acrylic PAN, alginate ALG, carbon CF, ceramic CEF, CLF, chlorofibre CLF, cupro CUP, elastane EL, elastodiene ED, Elastomultiester EME, fluorofibre PTFE, glass GF, lyocell CLY, melamine MF, metal MTF, modacrylic MAC, modal CMD, polyamide PA, polyester PES, polyethylene PE, polyimide PI, polylactide PLA, Polypropylene PP, triacetate CTA, viscose CV, vinylal PVAL de ingilizce, abreviations in textile and textile composition abbreviations olarak eklenebilir.

Kumaş etiketleri çoğunlukla kısaltmalara sahiptir, elbise alırken kumaşın neyden üretildiğini merak ederdim, çocukken bunların ne anlama geldiğini hep öğrenmeye çalıştım ancak burada aradığım tekstil kısaltmalarının daha fazlasını bir arada bulup ne anlama geldiğini öğrendim.

viskon kısaltması nedir, tekstil terimleri kısaltmaları, acrylic kısaltması ne, tekstil kısaltmaları pc, tekstil kelimesinin kısaltması, tencel kısaltması, cly kumaş nedir, pac iplik nedir, kumaş türleri ve kumaş kısaltmaları nelerdir.

iplik kısaltmaları veya kumaş kısaltmalarını öğrenmek ve bilmek önemli bence çünkü elbise alışverişi yaparken alınan kumaşın türünü bilmek önemli, hem sağlık açısından hem de giyimde ekonomik olarak bu bilgi faydalı

lifler için kullanılan kısaltmalar veya kumaşlar için kullanılan kısaltmalar iyi ama elbise etiketlerinde bunlar pek yazmıyor genelde lifin ingilizce ismi ve yüzdesel olarak oranı yazıyor, tekstil liflerinin ingilizce isimlerini bilmek önemli oluyor o zaman da; 2. yorumda arkadaş yazmış teşekkürler.

başta tekstil olmak üzere plastik, kimya, otomobil, malzeme ve endüstride kullanılan hammadde kısaltmaları için teşekkürler, sağlam bir kaynak sıralı tam kısaltma listesi.

elbisedeki kumaş oranlarını artık daha rahat okuyabiliyorum, elbisedeki kısaltmaları bilmek çok faydalı alışverişe gittiğimde açıp bakıyorum elbisenin görünüşü değil yapıldığı malzeme önemli.

ben bir mağazadan elbise alırken ilk önce o elbisedeki kumaş sembollerine bakarım çünkü elbisedeki fiyat performans açısından yapay kumaşa çok para vermek mantıklı değil.

ARKADAŞLAR BW HANGİ ELYAFIN KISALTMASIDIR . BİLEN VAR MI?

Tekstillere ait geri dönüşüm sembol ve kodları, kumaş sembolleri uluslararası olarak kullanılır.

PL kumaş neyi ifade ediyor sorusunun cevabının polyester olduğunu öğrenmem iyi oldu, polyesteri pes ile kısaltılıyorken bazı kaynaklarda pl kısaltması kullanılıyor

En Çok Okunanlar