Tekstil ve Moda

Polipropilen Nedir

Polipropilen Valizler
Polipropilen, tekstil başta olmak üzere; otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, mutfak gereçleri üretimi ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. (Polipropilenin kimyasal formülü: (C3H6)n, yoğunluğu: 946 kg/m³, erime sıcaklığı 160 °C’dir, polypropylene (PP), veya polypropene olarak bilinir.). İtalyan bilimadamı Giulio Natta (1903-1979) ve Alman bilimadamı Karl Ziegler (1898-1973) tarafından 1954 yılında polietileni geliştirme çabaları sonucunda bulunmuştur.
Polipropilen iplikler
Polipropilen lifinin özellikleri
En hafif liftir, suda yüzebilir, güçlü ve esnektir. Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Pas, güneş ışığı, koku ve statik problemlere karşı dirençlidir. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Yüksek yalıtımlıdır, hızlı kuruyabilir. Kimyasallardan dolayı oluşan bozulmalara, küf, ter ve çürümeye karşı dirençlidir. Tüylenme problemi olmaz. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Buna karşın şu dezavantajlara sahiptir. UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Ütüleme, yıkama ve kurulama düşük ısıda yapılmalıdır. Dış hava şartlarına dayanımı azdır, oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.

Polipropilen kullanım alanları
Hazır giyimde günlük giyim, spor giyim, iç giyim, astar, kot ve çoraplarda; Ev tekstilinde iç ve dış halılar, duvar kaplamaları, valiz üretiminde, halı sırtı, mobilya ve yatak kumaşında kullanılmaktadır.

7 yorum:

polipropilen, petrol parçalanırken gaz olarak açığa çıkan ürünün polimerizasyonu sonucu oluşan sentetik maddenin adıdır. yani bir petro-kimya ürünü tekstil vb. bir çok alanda kullanılıyor. Petrol hammaddesi olduğu için sağlıklı olmadığı tanımdan da anlaşılıyor.

boyanması zordur denilmiş ancak üretimden sonra boyanmıyor üretim esnasında boyanıyor, polipropilen PP üretimden sonra boya tutmaz ve renklendirme yapılmaz; iplik, üretim esnasında talep edilen renkte boyanır ve her siparişte aynı tonda renk elde edilir. Bu nedenle renk farklılığı sorunu olmaz.

PP, Tekstil sektöründe kullanılan iplikler içerisinde en hafif olanıdır. Diğer sentetik ipliklerden polyester ve naylona kıyasla çok hafif bir polimerdir.

Polipropilen piyasadaki sentetik ve plastik malzemeler arasında geri dönüşüm açısından polyester ve naylon gibi sentetik polimerler içinde en avantajlı olanıdır.

PP suyu sevmeyen ve su itici özelliği (hidrofobik) olan bir polimerdir. Dolayısıyla ipliğin mekanik özellikleri bağıl nemdeki değişimlerden etkilenmez.

Poripropilen İpliğin Avantajları Nelerdir: Esneklik, düşük yoğunluk, düşük ısı iletkenliği, düşük nem absorbsiyonu, gıda maddelerine ambalaj olma açısından uygunluk, minimum statik elektriklenme, kimyasallara karşı üstün dayanıklılık gibi artıları vardır.

Tekstil sektöründe kullanılan en hafif ve kullanışlı iplik olarak kabul edilen polipropilen iplik, pp iplik ve polip iplik olarak da adlandırılır.

Polipropilen iplik alerjik reaksiyonlara sebep olmayan hijyenik bir yapıya sahiptir. Ter ve benzeri sebeplerle oluşan nem, nefes alan yapısı sayesinde dışarı atılmakta, nem ve su tutmadığı gibi kir ve leke de barındırmamaktadır. Aynı zamanda, doğaya dönüşüm ve tekrar kullanılabilirlik açısından da diğer bir çok iplik türevinden daha avantajlı bir konumda bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan oranlarda yüksek mukavemet özelliği de kazandırılabilen bir iplik türüdür. İmalatı esnasında yapılan uygulamalar ile kazandırılacak kopmazlık ve yüksek mukavemet gibi özelliklere sahip olmaktadır.

Teknik özellikleri sebebiyle sadece dar dokuma sektörü tarafından en çok tercih edilen ve kullanılan iplik türü olmakla kalmayıp, ev tekstili, çorap ve halı imalatı gibi çok farklı alan ve sektörlerde de tercih edilerek kullanılmaktadır.

Haftalık En Çok Okunanlar