Tekstil ve Moda

Liyosel (Lyocell) Nedir, Lyocell Ne Demek

Tencel markalı lyocell (liyosel) kumaşlar. 
Liyosel lifi (Alm. Lyocell-Faser, Fr. fibre de lyocell, İng. lyocell fiber), selüloz maddesinin N-MetilmorfolinN-oksit ve su karışımı ile çözülerek lif çekim çözeltisinin hazırlandığı, üretiminde kullanılan organik çözgen ve suyun geri kazanılması nedeniyle çevre dostu olan, yaş kopma dayanımı ve boyut değişmezliği yüksek bir rejenere selüloz lifidir. 

Lyocell elyaf, rejenere selülozik esaslı bir elyaf türüdür. Kısaltması CLY şeklindedir. Bu lifler, huş ağacı, meşe veya okaliptüs gibi bitkilerin odun hamuru selülozundan yaş veya kuru jet çekim yöntemiyle elde edilir. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Lyocell'i hidroksil gruplarının yer değiştirmesinin gerçekleşmediği ve hiçbir kimyasal ara maddenin oluşmadığı bir organik çözeltiden çökelen selülozdan oluşan bir lif olarak tanımlıyor ve bir rayon alt kategorisi olarak sınıflandırıyor. 

Lyocell lifinin ilk örnekleri, 1972'de Kuzey Carolina'daki Amerikan Enka lif tesisindeki bir ekip tarafından geliştirildi. İlk geliştirildiğindeki projedeki ismi Newcell idi, bu proje durdurulmadan önce pilot olarak üretime geçilmiş ve ilk lyocell lifler ortaya çıkmıştır. Elyaf, 1980'lerde İngiltere'nin Coventry'deki Courtaulds Fibers ve Grimsby pilot tesisinde geliştirilip, Tencel ticari adı altında üretilmiştir. 

Genel olarak pamuk, keten gibi diğer selülozik liflerle birçok özelliği benzerlik taşımasına rağmen, bazı özelliklerinde diğer rejenere liflere nazaran ön plana çıkmaktadır. Liyosel lifi son derece yumuşak, sıvıyı emici bir yapıdadır. Hatta Lenzing'in (Tencel üreticisi) internet sitesinde yer alan bilgilere göre; pamuktan daha fazla emici özelliğe sahip, ipekten daha yumuşak ve ketenden daha serin tuttuğu iddia edilir. Nefes alabilen bir kumaştır. Yüzeyinde bulunan binlerce mikroskobik kanallar sayesinde vücudumuzdaki teri önce emer, daha sonra havaya bırakarak, rahat ve kuru kalmamızı sağlar. 

Doğal yapısı ile nefes alabilir özelliktedir, nemi çok iyi transfer eder ve vücudun terlemesi durumunda dahi rahatsızlık hissine neden olmaz. Dayanıklı yapısıyla da defalarca yıkamadan sonra bile parlaklığını koruyup, rengini muhafaza eden yüksek renk haslığına sahiptir. Lyocell, pamuk, keten, rami ve rayon gibi diğer selülozik liflerle birçok benzer özelliğe sahiptir. Emicilik özelliği de oldukça yüksektir. Bu özellikten faydalanılarak yaş terbiye işlemleri boyunca lifin mükemmel bir şekilde şişmesi sonucu sağlanır. Böylece mamul kumaşta yumuşak ve esnek bir tuşe elde edilir. Yüksek modul ve sağlamlık, kumaş içinde liyosel lifinin kolayca deforme olmayacağı ve daha kolay bir şekilde orijinal şeklini ve konumunu yeniden alacağı anlamına gelmektedir. 

Lyocell liflerinin bazı ana özellikleri, yumuşak, emici, ıslak veya kuru halde çok kuvvetli ve kırışıklıklara dirençli olmasıdır; Makine veya elle yıkanabilir; kuru temizleme yapılabilir, dökümlüdür ve birçok renkte boyanabilir, ayrıca süet, deri veya ipek gibi çeşitli dokuları taklit edebilir. Günlük giysilerden en resmi giysilere kadar, konfor ve zarafetin arandığı her yerde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bazıları; erkek, bayan ve çocuk giysileri, havlu ve bornozlar, çarşaflar, sportif giysiler, çoraplar ve iç çamaşırlarıdır. 

Tencel’in Piyasaya Çıkışı 
1998 yılında Courtaulds, Akzo Nobel tarafından satın alındı. Akzo Nobel, Acordis bayrağı altındaki diğer lif bölümleriyle, TENCEL® bölümünü CVC Partners'e satmadan önce birleştirdi. 2004 yılında ise CVC Partners, LENZING AG'ye TENCEL® bölümünü sattı. Lenzing AG halihazırda “Lenzing Lyocell” ismiyle kendi ticari markalı liyosel lifini üretmekte idi. Firma Lenzing lyocell bölümünü TENCEL® ile TENCEL® markası altında birleştirdi. Günümüzde; Lenzing şirketi, TENCEL® markası ile belki de dünyanın her yerinde en çok bilinen liyosel lifi üreticisidir. 

14 yorum:

Eşsiz kapalı döngü süreci ile tencel üretiminde kullanılan çözücü kimyasal kapalı döngü işleminde yaklaşık % 100 oranında geri dönüştürüldüğünden tencel elyafları çevredir ve geleceğin elyafları olarak görülür. Bu özel kapalı döngü süreci, Avrupa Birliğinden Çevre İçin Avrupa Ödülünü aldı diyor lenzing firması resmi sitesi ne kadar doğru bilmiyorum ama adamlar sitelerine böyle yazmışlar. Birde şunu söyleyim üretim yöntemi hala sır olarak saklanıyor ve ne çevrecidir emin değilim.

lyocell kumaş sağlıklı mı, lyocell lifinin özellikleri, lyocell sağlıklı mı, lyocell kumaş terletir mi, liyosel zararlı mı, liyosel yorgan, lyocell tencel, lyocell hakkında bilgi, lyocell de liosel ne aranmış be.

lyocell ne demek; türkçe okunuşu ile liyosel, yeni nesil tekstil lifleri arasında gösterilen doğal olmayan tekstil liflerine göre iyi özelliklere sahip, yapay pamuk denebilecek kalitede bir rejenere lif türüdür.

Tencel de bir lyocell türüdür, özel bir şirket tarafından üretilip piyasaya sürülen markalı bir liftir.

Merhaba lyocell kumaş bi kaç ceketim var yıkadıktan sonra rengi soldu boya alıp kendim boyayabilir miyim
Yani lyocell kumaş boya tutar mı
Lyocell kumaş için boya satılıyor mu

evdeki imkanlar ile kumaşı boyamak çok zor bence, kumaş boyama özellikle zordur ancak sen elbiseyi boyamak istiyorsun bu daha da zor. boyanın rengini tutturmak kolay değil ceketin dikiş yerleri daha koyu olacaktır bunu ayarlayamazsın ama ceket kullanılmaz halde ise kendin deneysel bir boyama çalışması yapabilirsin ama bence değmez.

ceketin etiketindeki yıkama talimatlarına uygun kullandıysan aldığın mağazaya liyosel kumaşlı ceketini iade etmeyi dene. belki iade alırlar ya da değiştirirler iki durumda da karlı olursun. evde fabrika ortamındaki boyamayı yapmak bence biraz fantastik olur

Lyocell gömlegimde yağ lekerı var yıkadım çıkmadı ne yapabilirim

kumaşta yağ lekesine hemen müdahale etmek çok önemli üzerine hemen tuz veya pudra dökerek yağın kumaştan emilmesi sağlanabilir ancak sizin durumunuzda bu aşamalar geçilmiş. Yemek yağı ise; hassas bir bulaşık deterjanını lyocell kumaşın üzerine bir kaç damla damlatıp elinizle hafifçe ovmanız faydalı olabilir, ılık suyla durulayıp ardından üzerine bir kaç kat kağıt mendil koyarak ılık ısıda ütülemek lekeyi azaltacaktır. Kimyasal yağlardan oluşan lekeler için; tiner veya eter de etkili olabilir ancak açık havalarda kullanılması önemli bu uçucu maddelerin.

lyocell çok abartılıyor bence hiç bir yapay lif pamuğun yerini tutamaz en azından yakın bir gelecekte pamuk benzeri bir lif elde edilebileceğini düşünmüyorum, burada kastettiğim şey kompakt olarak totalde pamuk özelliklerine yakın bir ürün elde edilemeyeceği yoksa bazı özellikleri pamuktan daha iyi lifler yapay olarak üretilebilir tabi ki de.

lyocell elyaf özellikleri: tencel nanoteknolojik olarak üretilmiş ilk elyaf olma özelliğini taşımaktadır. lyocell kullanım alanları: ipek gibi yumuşak, polyester kadar güçlü, keten gibi serin, yün gibi sıcak tutan elyaf özelliğiyle tüm elyaflardan ayrılmaktadır. Antibakteriyeldir ve kullanımda saten kumaş hissi verir. lyocel elbise kolay kırışmaz ve hazır giyimde son yıllarda oldukça popülerdir.

Tensel: Pamuktan daha fazla emici özelliğe sahip, ipekten daha yumuşaktır. Nefes alabilen bir kumaştır. Kullanıldığı ürünlerde, birçok yıkamadan sonra dahi rengini korumaktadır. Parlaklığını yitirmez.

Lyocell nedir, çözülme ve türev oluşumu olmaksızın gerçekleşen solvent spinning işlemi sonucu yeniden elde edilen selüloz life denir.

liyosel ne demek, liyosel kumaş nedir, liosel kumaş nedir, liyosel kumaşlar, lyocell kumaşlar sağlıklı mı, liyosel kumaş özellikleri nelerdir, liyosel kumaş terletir mi

Lyocell sentetik mi evet yarı sentetik bir kumaş türüdür o nasıl oluyor malzeme doğal ama işlem yapılıyor üstünde