Tekstil ve Moda

Pamuklu Kumaşlar ve Pamukluların Özellikleri

Pamuklu Elbise
Pamuk, doğal bitkisel bir elyaf çeşididir ve pamuk bitkisinin kozalarından elde edilmektedir. Pamuk kimyasal olarak pamuk mumu, yağı ve pamuk elyafından meydana gelen selülozdan oluşur. 

Pamuk elyaflarının antik zamanlardan bu yana kullanıldığı düşünülmektedir. Pamuk ipliği, pamuk bitkisinin tohumlarını saran uzun, lifli tüylerin bükülmesi ile elde edilen doğal bir maddedir. Bu lifler boy ve kalınlık olarak değişiklik gösterirler ve emici özellik taşırlar, bu da pamuğu yumuşak ve giyimde rahat hale getirir. Pamuklu kumaşlar nefes alan yapısı nedeniyle sıcak iklimlerde yaygın olarak giyilir, çünkü serin tutar. Pamuğun esnek olması güçlü ve dayanıklılığı yapısındaki elyaftandır. 

Pamuğu diğer liflerden ayıran faktörler Islak iken emiciliği, dayanımı, yumuşaklığı gibi faktörler ayırır. Bu sebeple genellikle iç giyimde, ev tekstilinde, çoraplarda, pijamalarda vb. alanlarda tercih edilir. 
Pamuklu Elbise Üretim Aşamaları
Pamuklu Kumaş Özellikleri
Pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsaittir. Asılarak kurutulabilir. Nemliyken ütülenirse kırışığı daha çabuk açılır, kuru iken sıcak buharlı ütü ile ütülenir. Sentetikle pamuklu kumaş karıştığı zaman daha az kırışır ve kolay ütülenebilir bir hale gelir. Yıkandığı zaman pamuklu kumaşlar geç kururlar içindeki elyaf nedeniyle: su emiciliği çok olduğu için içerdeki nemi zor kaybeder ve geç kururlar. Nemi iyi emer ve ısıyı vücudun dışına taşıyarak serin tutar. Statik elektrik oluşturmaz. Pamuklu kumaş üretim aşamasında iyi boya tutar. Ön işlem görmediyse, yıkanınca genelde çeker. Küf ve güneş ışığına uzun süre maruz kalırsa bozulur. Islakken kuru haline göre daha sağlam olur. Sentetik kumaşlara göre daha kolay kırışır ve ütü ister. Kolay kirlenmesine karşın kolayca temizlenir.

7 yorum:

pamuklu elbiseleri seviyorum hem doğal hem teni yakmaz, ayrıca pamuklu kumaş kaşındırmaz, her mevsimde giyilir hem yazlık pamuklular var hemde kışlık pamuklular var.

Tum dogal liflerden yapilan kumaslar gibi pamugun da konforu essizdir.Eskiden bol bol rastladigimiz pamuklu basmalar pazenler tebahur etti, %90 ithal urunlerin satildigi hobi magazalarinda 90 cm eninde metresi 90 TL dan satilan Ingiltere'den patchwork malzemeleri olarak ithal edilen adi basmalar aldi yerlerini.Bize de Sumerbank sergilerini gezmek kaldi.
Pamuk tisortler de elastanlara likralara bogulmus birseylere birakti yerini.
O kadar kumastan habersiz ki yeni nesiller, giysi satan bir magazada %100 pamuk tisort sordugunuz genc son derecede safiyane bir sekilde "abla %100 pamuk olsa icine giremezsin" deyince "bir gamli hazanin seherinde israra ne hacet ey bulbul,bil kalbimizin bahcelerinde soldu senin soyledigin gul" diyerek sukutu tercih ediyorsunuz.
Cok karamsar oldu ama,annesi terzi ve kendisi de guzel kumas manyagi biri olarak cocuklugu Bursa da gecmis ve onun guzel eski carsilarindaki kumascilarda nefis kumaslarla hasir nesir olmus biri olarak uzuluyor insan.
Sizi tebrik ederim tekstile iliskin temel bilgileri popularize ederek yayginlastiran boyle yararli bir sayfa actiginiz icin.Uretime de katkisi olmasini dilerim.

pamuklu kumaşların insanlık için çok değerli olduğunu düşünüyorum üreticiler maliyetleri düşürmek için sentetik liflere yönelse de biz tüketiciler mutlaka %100 pamuk olan elbiseleri almalıyız. varsın naylon tarzı kumaşlar sanayide kullanılsın ama evlerimize pamuksuz ürün girmesin.

pamuğu alın dolabınıza koyun, üzerinize giyin ama bu tür kumaşları kapınıza yaklaştırmayın tekstilsayfasi.blogspot.com/2017/12/uzak-durmaniz-gereken-kumaslar.html

Pamuklu kumaşların özellikleri vücudu rahat ettirmesidir. Pamuklu kumaşlar hava alarak ve nemi emerek vücudun rahat tutar. Saf pamuklu kumaşlar dış giyimden, iç çamaşırına kadar değerlendirilir.

Esnek bir tür olan pamuk, çabuk kırışır ve buna karşın ütülenmeye karşı dayanıklıdır ve zor ütülenir. Renkli pamuk kumaşların ilk yıkamasını tek başına yapın. Ayrıca pamuk yüksek ısıda yıkandığında çekme yapar. Işığa karşı dayanıklı değildir ama bazı kumaş firmaları pamuklu kumaşlar için özel apre ve üretim teknikleri uygulayabiliyor.

Pamuk kumaşın özellikleri: Pamuk elbiseler nefes alabilen bir yapıda olması nedeniyle, terletme özelliğini minimum seviyede tutan bir kumaştır. Sıcak koşullarda rahatlıkla tercih sebebi olabilecek bir dokuya sahiptir. Yıkama ve ütüleme işlemlerinde ısı oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğal yapısı gereği, alerjik reaksiyona sebebiyet vermez.

En Çok Okunanlar