Tekstil ve Moda

Kumaşın Tersi Yüzü Nasıl Bulunur

Örme kumaşın ön yüzü ve arka yüzünün gösterimi
Kumaşın yüzü ve tersi birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler:

- Yüz tarafı ters tarafına göre daha düz, daha parlak, desen ve renkleri daha net ve belirgindir. Bazı kumaşların ters ve yüz dokuları birbirine çok benzediğinden ayırt etmede aşağıdaki yöntemlere başvurulur.
- Çift en kumaşların yüzü, katlanan kumaşın daima iç tarafıdır.
- Dokuma sırasında kopan iplikler kumaşın tersinde bağlanır. Bu bağlamaların çoğunlukta olduğu kısım kumaşın tersidir.
- Kumaşların kenarında yer alan kalın kısımda (kumaş kenarı) üretildiği fabrika ve kumaşın markasını belirten yazılar bulunur. Yazıların düzgün okunduğu taraf kumaşın yüzüdür.
- Bazen kumaş kenarlarında yazı yerine küçük delikler bulunur. Bu deliklerin düzgün olduğu taraf kumaşın tersi, çıkıntılı olan taraf ise yüzüdür.
- Yuvarlak örme (tüp) kumaşların dış kısmı ise daima yüzüdür.

2 yorum:

dantelin tersi düzünü bu teknikler ile anlabilir miyiz, dokuma kumaş ön yüzü ile örme kumaş yüzü aynı mı, kumaşın düz boy ipliği nasıl bulunur buradan hareketle kumaş yönü belli olur mu, örgünün tersi düzü örgünün düz tersi ve kumaşın yüzü ve tersi arasın renk farkları kumaş türüne göre değişir mi bunları kısaca açıklayabilir misiniz?

üniversitede mühendislik fakültesinde; kumaşın yönünün bulunmasını vize ve final sınavında soruyorlar bulamazsan sınıfı geçemeyebilirsin

Haftalık En Çok Okunanlar