Tekstil ve Moda

Devetüyü Nedir, Deveden Elde Edilen Yünler

Deveyünü (Deve Kılı) Kendine Özgü Bir Renge Sahiptir
Asya ve Afrika'da yaşayan evcil bir hayvan olan devenin kıl örtüsünden elde edilen liflere devetüyü denir.

Devetüyünün Elde Edilmesi
Devenin derisi üzerinde iki farklı kıl örtüsü bulunur. Üst tabakadaki lifler, kalın ve kaba; alt tabakadaki lifler ise ince tüylerden oluşur. Alttaki ince tüyler, devetüyü olarak adlandırılır ve ekonomik değeri çok yüksektir. Devedeki kıl örtüsü ilkbahar ve yaz başlarında kendiliğinden dökülür. Dökülen bu kıllar hayvanın gezindiği, oturduğu ve yattığı yerlerden toplanır. Toplanan lifler taraklama yolu ile ince ve kalın olarak ayrılır. Ortalama olarak bir deveden yılda 2–3 kg devetüyü elde edilir.
Devetüyü Enine ve Boyuna Kesit Görüntüsü
Deve Tüyünün Özellikleri
Devetüyünün rengi çeşitli bölgelere göre değişir. Renkleri taba, açık kahverengi, sarı ve kızılımsıdır. Açık kahverengi kumaşların çoğu devetüyü rengi olarak adlandırılır. Bu rengin ağartılması mümkün olmadığından kendi renginde kullanılır. Devetüyü yumuşak, parlak, mukavemeti yüksek liflerdir. Sıcağı ve soğuğu geçirmez, aynı zamanda doğal su iticidir. Pahalı olması nedeniyle yün ile karıştırılarak kullanılır. Devetüyünün, mikroskop altında enine kesiti incelendiğinde hemen hemen yuvarlak kesite sahip olduğu görülür. Boyuna incelendiğinde ise üst tabakadaki pulların belirgin olmadığı görülür.
Deveyünü (devetüyü) Pardesü
Kullanım Alanları
Kaba lifler heybe, urgan, çadır bezi yapımında kullanılır. ince lifler ise özel elbiselik kumaş, palto yapımında kullanılır.

6 yorum:

deveyününün rengi çok hoşuma gidiyor, sanki insanın içini ısıtıyor :) bir de kafama takılan konu şu ki bunun adı tam olarak ne devetüyü mü deveyünü mü yoksa deve kılı mı daha buna karar verilememiş

bence tüy olmadığı kesin çünkü tüy kuşlarda olur, deve de kuş olmadığına göre ..

Deve tüyü, deve kili olarak da bilinir, deveden elde edilen, özel kıl elyaf gru­bundan hayvan elyafı. Kumaş yapımına en uygun dokuma elyafı, çift hörgüçlü Asya develerinden elde edilir; tek hörgüçlü Arap (hecin) develerinin tüyleri ise genellikle daha kısa ve kalındır. Günümüzün, hem soğuğa hem sıcağa karşı dayanıklı tek hörgüçlü develeri, eskiden yalnız soğuğa karşı dayanıklı olan çift hörgüçlü develer ile yalnızca sıcağa karşı dayanıklı olan hecin develerinin melezlenmesi yoluyla üretil­miştir.

Deve tüyünün en önemli üreti­cileri Çin, Moğolistan ve Afganistandır. ABD ve İngiltere de en önemli tüketicilerdir.

Deve tüyü, genellikle öteki hayvan yünle­rinin toplanmasında yapıldığı gibi kırkarak ya da yolarak elde edilmez; devenin tüy dökmesi sırasında toplanır. Havaların ısınmasıyla birlikte, kalın kürk gereksizleşir ve tüylerin büyük bir bölümü kümeler halinde dökülür.

deveden tüy kesilerek alinmiyormus? dokulen tuyler toplaniyormus ilginc bir bilgi daha ögrendim ben koyun gibi kirkim islemi yapildigini saniyordum.

Haftalık En Çok Okunanlar