Tekstil ve Moda

Sisal Bitkisi ve Sisal Lifleri

Sisal Bitkisi
Sisal (Agave sisalana), Agavaceae familyasından sert coğrafi koşulları seven, kenevire benzeyen, içerdiği sağlam ve dayanıklı elyaf sayesinde tekstil sanayiinde çokça kullanılan bir bitki türü. Sıcak ve nemli iklimlerde yetişir, nem çekme ve esneme özelliği iyidir bundan dolayı gemi halatı yapımında, tarımda ve denizcilikte kullanılır.

Sisal bitkisi sıcak ve nemli iklimde yetişir. Yapraktan elde edilen lif sınıfında en fazla Sisal bitkisinden lif üretilir. Sisal bitkisi Amerika kıtasında, soğuk rüzgar, sert verimsiz toprak ve sıcak güneşte yetişen bir bitkidir. Çoğu türlerinin yapraklarının uçları keskin dikenlere sahiptir. Yaprakları çok elyaflı, dokumada kullanılır. Sahip olduğu bu yaprakların liflerinden sağlam sicimler ve halatlar örülmektedir. Elyafının kıymeti nedeniyle, bu bitkiyi daha verimli topraklarda yetiştirilmektedir. Brezilya, Afrika ve Endonezya'da yetiştirilen Sisal bitkisi, 7-8 yaşına geldiğinde lif üretimi için kullanılabilir. Uzun, kalın, etli ve kın şeklindeki yaprakların % 80-85'i sudur. Taze yapraktan çürütme yöntemi ile % 3-4 kadar lif elde edilebilir. Bir bitkiden 15-20 yıl boyunca ürün alınabilir. Sisal lifleri birbirleri ile yapışık halde bulunan hücre demetleri şeklindedir. Liflerin boyu 100 cm.'e kadar ulaşır. Rengi beyazdan sarı, kahveye kadar gider. Yapısı % 65-72 selüloz içerir. Lifte küçük gözenekler olduğundan nem çekme özelliği fazladır. Sağlamlığı ve tuzlu suya karşı dayanıklılığı oldukça fazladır. Aynı zamanda diğer kaba liflere göre esnekliği iyidir. Bu nedenle; örme işlerinde, gemi halatlarında, tarımda ve denizcilikte bağlama malzemesi olarak da kullanılır.  

3 yorum:

Sisal sadece tekstil endüstrisinde kullanılmıyor, sağlık ve güzellik alanında da kullanılıyor. Kenevire benzeyen büyük yapraklı ve içinde bol elyaf bulunduran, dokumada kullanılan sisal bitkisinin büyük kısmı Meksika dolaylarında bulunan Yukatan‘da üretilir. Sisal lifleri ile yapılan masaj; ciltteki sivilceler, egzama, varis, sedef, selülit gibi cilt hastalıklarının tedavisine oldukça faydalıdır. Normal ciltler için de çok etkili peeling görevi yapar, böylelikle cildi temizler, rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Banyo kesesi üretimi için güzel bir malzemedir. Sisal, sıcak suya tutulduktan sonra banyo sabunu ile köpürtülerek vücuda uygulanır. Su ile temasında çabucak yumuşar. Liflerin suyla sertliğini kaybetmesi ve esnemesi özelliği sayesinde cildi tahriş etmez. Yüz temizliğinde rahatça kullanılabilir. Banyo işleminden sonra bol su ile durulanıp nemli kalmaması için kurutulması gerekir.

ey yorumcu bu kadar övmüşsün sisali, nerde bulacağız bu bitkiyi meksika yukatana mı gideceğiz. Yoksa sisal işine mi girdiniz, sisal Türkiye distribütörü siz misiniz. Normal keselerden ne farkı daha detaylı açıklar mısınız.

Sisal bitkisinin hikayesi
Bu bitki Amerika kıtasının soğuk rüzgar, sert verimsiz toprak ve sıcak güneşinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları elyaflı olduğu için dokuma sanayiinde kullanılır. Elyafın kıymeti nedeniyle bu bitki daha verimli topraklarda yetiştirilmeye çalışılır. Bitki yetişir ve büyükçe yaprakları çıkar. Fakat, yaprakların içinde elyaf yok. Sonra anlaşılır ki bitkinin kötü toprak, soğuk rüzgar, sıcak güneşle mücadelesi onun lifli yapısının nedenidir. Yani içindeki cevheri geliştiren bu zorlu koşullardır. İşte insanın içindeki cevherde zorluklara katlanma ve mücadeleyle gelişmektedir. Sizde zorluklara dayanıp içinizde cevheri çıkarmaya çalışın, sisal dayanıklı bir bitki sizde sisal gibi olun

Haftalık En Çok Okunanlar