Tekstil ve Moda

Polivinil Klorür Nedir

Polivinilklorür lifi (Alm. Polyvinylchloridfaser, Fr. fibre de polychlorure de vinyle, İng. polyvinyl chloride fiber) vinilklorürün polimerleşmesi sonucu elde edilen, saf, kopolimer içeren ve sonradan klorlanmış tipleri bulunan, kimyasal maddelere, mikroorganizmalara ve güneş ışınlarına dayanımları yüksek, güç tutuşur sentetik liflere denir. 

Polivinilklorür lifleri, bu lifler asetilen ve hidroklorik asitten elde edilen lifleri, vinilklorürün polimerleştirilmesi sonucunda üretilen liflerdir. Petrokimya tesislerinde üretilen bir çeşit polimer olan ürün, değişik katkı maddelerinin yardımıyla polimer/cips haline getirilerek kullanıma sunulur. Mukavemeti yüksek, kimyasal etkilere ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu gruba giren üç lif vardır. % 100 PVC lifleri, polivinilklorür kopolimerleri, modifiye edilmiş polivinil klorür lifleri. 

% 100 PVC lifleri: % 100 polivilklorüre plastikleştirici eklenmesiyle elde edilmektedir. Güç tutuşurluk, yanmazlık ve kimyasal maddelere karşı dayanıklılıkları nedeniyle, itfaiyeci elbiselerinde, çadır, balık ağları, dokusuz yüzeyler ve yelkenler gibi endüstriyel tekstil alanında kullanılmaktadır. 

Vinilklorür kopolimerleri: Bu lifler güç tutuşurlukları, kimyasal maddelere karşı dayanıklılıklarının yüksek olması nedeniyle çeşitli filtreler ve ağ dokumaları gibi özel alanlarda kullanılır. 

Modifiye polivinilklorür lifleri: Polivinil klorürün kimyasal yapısı değiştirilerek içindeki klor miktarı arttırılır. Bunun sonucunda bazı özelliklerinde değişimler olur. Güç tutuşurluk ve yanmazlık özellikleri nedeniyle çadır, muşamba, tente ve çeşitli filtrelerin üretimde kullanılır. 

0 yorum: