Tekstil ve Moda

Denim Kumaş Nedir, Kot Kumaş Nedir

Kot elbiseler, günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen giysi türlerinden biridir. 
Kot, İngilizce'deki blucin (denim) kelimesinin Türkçe'deki karşılığı olarak kullanılır. Sözlük anlamı: giysi yapılan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaştır. 

Kot sözcüğünün Türkçeye yerleşmesinin asıl nedeni, bu ismin Türkiye'de blucini (ing: blue jeans) üreten ilk kişinin soyadından geliyor olmasıdır. Türkiye'deki ilk kot üretimini yapan, Muhteşem Kot, 1940 yılında Fransa'ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. 

Pantolonun sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye'de üretmeye karar verir. Türkiye'ye döndüğünde, bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet kot pantolon üretimini yakalamıştır. Bu kumaş, o dönemde özellikle gençler tarafından çok tutulur. 1960 yılında KOT adını markalaştırılır. Böylece denim kumaşlar artık Kot olarak anılmaya başlar.

Ancak 1980'li yıllara Turgut Özal dönemi gelindiğinde serbest piyasa ekonomisiyle gümrük kapıları açılır ve daha kaliteli ve rekabet gücü yüksek yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle o günlere kadar birinci sırada ve piyasada tekel olan Kot marka blucin artık ikinci sınıf olmuştur. Böylece satışları düşen firma 1992 yılında üretimi durdurur ve kot pantolon fabrikasını kiraya verir. 

Kot'un tarihindeki kilometre taşları 

İlk kot pantolon neyden yapılmıştır: 
Günümüzde kot pantolonlar pamuktan yapılıyor ve bazı modellerde az miktarda elastan içeriyor olsa da; ilk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta kanvas kelimesi önceleri kenevir ürünlerine verilen isimdir.

Jean pantolonu kim icat etti: 
18'inci yüzyılda dayanaklılığı nedeniyle işçi giysilerinde kullanılan kumaşlardan 19. yüzyılda maden işçileri için pantolon yapıldı. Pantolonunun seri üretimini 1853 yılında Levi Strauss başlattı.

Üretilen ilk seri kot ne renkti: 
Levi Strauss tarafından üretilen ilk seri üretim kot pantolonun rengi belki şaşıracaksınız ama kahverengi olarak tarihe geçmiştir. 

15 yorum:

Kot pantolon ve kot ceket vb üst giyim ürünleri günümüzde o kadar kıymetli bir yere geldi ki, artık sadece spor giyimlerde değil, spor-şık kombinlerde de fazlasıyla tercih ediliyor,

tarihteki ilk kot pantolonun rengi nedir diye sorsanız aklıma o renk gelmezdi ama cevap kahverengi imiş şaşırmadım desem yalan olur.

Modaya yön veren kot pantolonlar namı diğer blue jeanler bundan yaklaşık iki yüzyıl öncesinde maden işçileri için üretilmeye başlanmıştı. 1800’lerde, Sanayi Devriminin etkileri tüm dünya ülkelerinde görülmeye başlanmış; fabrikalar büyüdükçe iş gücü de haliyle artmaya başlamıştı. Uzun çalışma saatleri yüzünden işçilerin dayanıklı kıyafet ihtiyacı da artıyordu, özellikle maden ve petrol işçileri için bu ihtiyaç had safhadaydı.

kot pantolon neyden yapılır, kot pantolon hammaddesi nedir sorusuna verilecek cevap yukarıda da yazdığı gibi pamuk olarak cevap verilir. kot pantolonda petrol bulunur mu kot pantolonda kurşun bulunur mu, kot pantolonda bakır bulunur mu ya da kot pantolonda bulunan maddeler nedir sorusuna da cevap veriyor kot pantolonda bunlar bulunmaz sadece pamuk ve esnek modellerde likra bulunur.

denim ile jean farkı nedir sorusuna verilecek cevap aynı şeylerdir birinin türkçe birinin ingilizce terimler olması dışında. ismi yani söz konusu kumaşın

denim kumaşları özel yapan rengidir yani indigo ve kot kumaş ayrılmaz ikili, peki indigo nedir: çivit boyası da denir. indigofera tinctoria adı verilen bir bitkinin yapraklarındaki indigotin maddesinden elde edilen bir doğal boyarmadde. 1897 de Almanya da sentetik olarak elde edilen indigo, doğal indigonun yerini almıştır.

Denim ne demek, denim kumaş nedir, denim kumaş özellikleri:

Jean giysi üretiminde kullanılan kumaşlar genellikle % 100 pamukludur. Son yıllarda % 65 polyester, % 35 pamuk karışımı gibi kumaşlar da denenmektedir. Ayrıca bazı pantolon modellerinde yüzde bir veya iki şeklinde az oranlarda pamuğun yanına elastan iplik kullanılmaktadır. % 97, % 98 veya % 99 oranında pamuklu modellerde. Denim kumaşının en belirgin özelliği dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Yıpranma oranını düşürmek için ürünlerin ters çevrilerek yıkanması önerilir. Ütülemeye gerek yoktur illa ki ütülenecekse ütüleme işleminde, buhar kullanımı önerilir.

Kot pantolon nedir, kot pantolon özellikleri nelerdir: Ülkemizde denim kumaşa türüne kot kumaş, denim kumaştan üretilmiş olan pantolonlara kot pantolon ismi verilmektedir.

Jean pantolon, bir çeşit kaba pamuklu bez diyerek tarif edebileceğimiz jean ya da jeans herhalde dolaplarımızdaki birçok parçanın ana kumaşı. Türkçede kot ya da denim olarak yer alan bu kumaştan tasarlanmış parçalar dolaplarımızın göz bebeği. Moda dünyasının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Yves Saint Laurent'ın bile Keşke ben keşfetmiş olsaydım dediği denim pantolonlar aslına bakarsanız 18. yüzyıldan bu yana hayatımızda. İtalya'da ve Fransa'da özellikle işçi sınıfı tarafından tercih edilen bu pantolonlar Levi Strauss tarafından daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirilmiş.

Denim pantolon ne demek? Denim blucin olarak bilinen mavi renkli pamuklu kumaşları da içeren basit yapılı gramajlı pamuklu kumaşlara verilen genel addır. Bu grup kumaşların maviden başka renkte üretilenler kot adıyla da bilinmekte olup teknik özellikleri blucin kumaşlar gibidir.

Denim ve jean arasındaki farka dair: Denim kumaşlar dünyada jeans, blue jeans, jeans wear ve sports wear gibi isimlerle ifade edilmektedir. Türkiye'de ise farklı bir şekilde, denim kumaşa kot kumaş ve denim kumaştan dikilmiş pantolona da kot pantolon denilmektedir.

Denim kumaş ne demek denim tekniği ile üretilen daha çok bacaklarımızı giydiğimiz pantul türü, denim pantolon ne demek sorusu aslında Denim ne Demek sorusudur, Jean denim farkı yorumlamış önceki yorumcu, Denim nedir denim bir isimdir. Non denim ne demek sorusu kumaşı denim olmayan elbiselere denir. Denim kumaş esnek midir içine elastan likra gibi iplikleri eklemeden üretilirse esnek değildir, ipliğe bağlı yani

Denim, blue jeans'lere verilen diğer isimdir.

denim nedir, kot ne demek, ilk kot modası, kotun tarihçesi, muhteşem kot kimdir, kot nedir, kot Türkiye'ye ne zaman geldi,