Tekstil ve Moda

Denim Ne Zaman Kot Oldu

Kot Elbiseler Bugün En Çok Kullanılan Giysi Türlerinden Biri
Kot, İngilizce'deki Denim kelimesinin Türkçe'deki karşılığı olarak kullanılır. Sözlük anlamı: Giysi yapılan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaş, blucindir. 

Kot sözcüğünün Türkçeye yerleşmesinin asıl nedeni, bu ismin Türkiye'de blucini (özgün dil ing: blue jeans) üreten ilk kişinin soyadından geliyor olmasıdır. Türkiye'deki ilk kot üretimini yapan, Muhteşem Kot, 1940 yılında Fransa'ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. 

Pantolonun sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye'de üretmeye karar verir. Türkiye'ye döndüğünde, bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet kot pantolon üretimini yakalamıştır. Bu kumaş, o dönemde özellikle gençler tarafından çok tutulur. 1960 yılında KOT adını markalaştırılır. Böylece denim kumaşlar artık Kot olarak anılmaya başlar.

Ancak 1980'li yıllara Turgut Özal dönemi gelindiğinde serbest piyasa ekonomisiyle gümrük kapıları açılır ve daha kaliteli ve rekabet gücü yüksek yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle o günlere kadar birinci sırada ve piyasada tekel olan Kot marka blucin artık ikinci sınıf olmuştur. Böylece satışları düşen firma 1992 yılında üretimi durdurur ve fabrikayı kiraya verir. 

Kot’un tarihindeki kilometre taşları 

İlk kot pantolon neyden yapıldı
Günümüzde denim kumaşlar pamuktan yapılıyor olsa da; ilk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta "kanvas" kelimesi önceleri kenevir ürünlerine verilen isimdir.

Jean pantolonu kim icat etti 
18'inci yüzyılda dayanaklılığı nedeniyle işçi giysilerinde kullanılan kumaşlardan 19. yüzyılda maden işçileri için pantolon yapıldı. Pantolonunun seri üretimini 1853 yılında Levi Strauss başlattı.

Üretilen ilk seri kot ne renkti
Levi Strauss tarafından üretilen ilk seri kotun rengi belki şaşıracaksınız ama kahverengiydi.

2 yorum:

Kot pantolon ve kot ceket vb üst giyim ürünleri günümüzde o kadar kıymetli bir yere geldi ki, artık sadece spor giyimlerde değil, spor-şık kombinlerde de fazlasıyla tercih ediliyor,

Haftalık En Çok Okunanlar