Tekstil ve Moda

Kaşmir Keçisi, Kaşmir Lifi Nedir

Kaşmir Keçisi (Capra Hircus Laniger)
Hindistan - Pakistan ortak bölgesi Kaşmir’den ismini alan kaşmir keçisi dünyaya buradan yayılmıştır. Özellikle Pakistan, Hindistan, Çin, Tibet, Moğolistan, İran ve Afganistan ve çevrelerinde yüz yıllar boyunca yoğun olarak yetiştirilen kaşmir keçisi diğer dünya ülkelerinde son yüzyılda yetiştirilmeye başlanmıştır. Kaşmir keçisi kış aylarında -35 derece; yaz mevsiminde ise +40 derece sıcaklığa dayanıklı, sert iklim koşullarında yaşayabilen bir keçi türüdür. Bunu sağlayan ise, uç derecedeki iklim koşullarını bile yaşanır kılan yünleridir. Bu yünler çok yumuşak ve çok iyi bir yalıtkandır. Yaz aylarında ısıyı dışarıda tutarken; kış aylarında soğuğu içeri almaz. Yetişkin bir kaşmir keçisi yılda 200-250 gram yün verir. Yünün az bulunması ve mükemmel özellikleri nedeniyle pahalı bir liftir. Bu nedenle diğer yün türleri ile karıştırılarak kullanılır. Kaşmir keçisi, kumaş, triko ve halı imalatında kullanılan yün elyafı elde etmek için yetiştirilir.

Kaşmir Keçinin Özellikleri:
Yukarıda bahsettiğimiz ülke ve çevrelerinde yaygın olarak uzun yıllardan beri yetiştirilen kaşmir keçisi yetiştirildiği ülkeye ve coğrafyaya göre özelliklere sahiptir. Bu özellikler keçinin renginden kaşmir lifi verimine göre değişiklik gösterir.

Kaşmir Keçisi Görünüm Özellikleri:
Kaşmir keçi ırkı çoğunlukla beyazdır, siyah, gri kahverengi renklerde görülebilir. Vücutlarındaki kıllar iki bölümden oluşur. Uzun kıllar ve kısa kıllar, insanlar için önemli olan kaşmir elde edilen kısa kıllardır. Kaşmir keçiler genelde uysal bir yapıya sahip olmalarına rağmen, tırmanma ve zıplamayı çok severler. Kulakları sarkık, boynuzlar keçilerde dik, tekelerde yana doğru kıvrıktır. % 95'inde boynuz görülür.

Kaşmir Keçisi Verim Özellikleri:
Canlı ağırlık tekelerde 70 kg. Keçilerde ise 45 - 50 kg.'dır. Kaşmir verimi yılda 200 gr. ile 250 gramdır. Eti yağsızdır. Oğlaklar geç geliştiğinden kesime sevk edilmezler. Süt verimi diğer keçi ırklarına göre düşüktür. Ancak kaşmir keçi peyniri tat olarak çok özeldir.

Diğer Özellikler:
Tam bir mera hayvanıdır. Kapalı ortamları pek sevmezler. Kış aylarına diğer keçi ırklarına göre daha çok dayanıklı oldukları bilinmektedir. Yağmurlu havayı sevmezler. Yağmur yağdığı esnada sığınacak yer ararlar. Dünyada en büyük kaşmir keçi üreticisi Çin'dir. 120 milyon keçi varlığı olduğu bilinmektedir. Kaşmir yukarıda bahsettiğimiz gibi kaşmir keçisinin kısa kıllarından elde edilen, kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir şal ve kaşmir halı imalatında kullanılan ince yumuşak liflerdir.

Kaşmirin Lifi Özellikleri:
Kaşmir ince, yumuşak lifleri ile karakterizedir. Doğaldır, hafif ve mükemmel bir yalıtım özelliğine sahiptir. Doğal renkleri; beyaz, gri ve kahverengidir. Bölgelere göre değişmekle birlikte, mart ve mayıs ayları arasında kaşmir keçileri kırkılarak ham kaşmir elde edilir. Özel işleme tarakları ile kaşmir uzun kıllardan ayrılarak dokumada kullanılacak kaşmir elde edilir. Kaşmir yününün ısı yalıtımı çok yüksektir, kaşmir çok sıcak tutan bir elyaftır. Eşdeğer yün, kıl ve tiftikten en az 6 kat daha sıcak tutma özelliğine sahiptir. İpekle karıştırılıp giyecek için kumaş imalatına uygundur. Kaşmir istenilen renk kök boya ile boyanabilir. Kaşmir keçisi bu özelliklerinden dolayı yetiştirilmektedir. Dünyada kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir ve kaşmir halı çok aranılmaktadır. Kaşmirin giyimde birçok kullanım sahası olması dolayısıyla kaşmir keçi yetiştiriciliği yüzyıllardır yapılmaktadır.

4 yorum:

ingilizce ifadesi ile cashmere goat, cashmere lifleri ve keçisi himalayalardaki yani himalaya eteklerinde yetişen buraya özgü bir hayvan ve bu canlıdan elde edilen yünleri ifade eder. Kaşmir keçisinin latince adı Capra Hircus Laniger'dır. Bu keçilerin moğolistandaki Gobi Çölü, Orta Moğolistan ve Çin'den buraya gelir ancak ismini de keşmir (kashmir) eyaletinden alır.

kaşmiri ipekle karıştırıp harika özelliklere sahip ve çok pahalı bir kumaş elde ediliyor

kaşmir elbise sıcakta terletmez soğukta üşütmez, pahalı lüks bir kumaş elde edilir

Kaşmir kumaş dokuma: Atkıda ince kamgarn yün ipliği kullanılarak, D 1/2 dimi örgüsüyle dokunan atkı yüzlü elbiselik kumaştır.

Haftalık En Çok Okunanlar