Tekstil ve Moda Sitesi

Abaka (Manila Keneviri)

Abaka (Manila Keneviri) Bitkisi
Manila Keneviri (Abaca)
Abaka (musa textilis), hurma ağacına benzeyen ve 8 - 20 yıl yaşayan muzgiller (musaceae) familyasından bir tropikal bitkidir. Yetişkin bitki uzunluğu 4-6,7 m arasındadır. Kenevir bitkisi ile alakası olmamasına rağmen Cebu keneviri veya Davao keneviri olarakta bilinir.  Dünya abaka lifi üretiminin % 94’ünü Filipinler'dedir, ayrıca Ekvador ve Kosta Rika'da da yetiştirilir.

Yarım ay şeklindeki yaprak kınları içinde lifler, lif demetleri halinde bulunur. Bitkinin çiçeklenme zamanından önce yaprak kınları eğri olarak kesilir. Yapraklar, bitki çiçeklenmeye başladığında hasat edilir. Yaprak kınından Bıçak veya makine ile yaprakların etli kısımları lifli kısımlar sıyırma ile bölgeden ayrılır. Daha sonra güneşte kurutulur. Kuruyan lifler su ile havuzlanır. Makine veya bıçakla çırpma suretiyle lif demetleri ayrılır. Beyazdan kahverengine kadar giden renklerde, parlak ve sağlam lifler elde edilir. Yapısında % 63–64 selüloz, % 10 kadar da nem bulunur

Abaca lifleri sağlamlığı ve nem çekici özelliğinin azlığından dolayı yelken bezleri, gemi halatları, denizcilik ve gemici eşyası yapımında kullanılır. Ayrıca kaba dokuma kumaşlar ve yastık dolgu maddesi yapılır.

4 yorum:

manila keneviri yani abaka şimdi yaprak lifleri grubuna giriyor yoksa sap lifleri grubuna mı

Abaca lifleri genel olarak özel kağıtların üretimi için kullanılır.

Abaka Bitkisi
Manila keneviri olarak da adlandırılan abaca, muz ağaç türünün yakın bir akrabası olan Filipinler'e özgü ve nemli tropik bölgelerde yaygın olarak bulunan abaca bitkisinin (Musa textilis) gövdesindeki yaprak içindeki lif demetleri kılıfından çıkarılır. Hasat edilecek abaka liflerini çıkarmak için yaprak şeritler halinde kesilmelidir ve bu lifler yaprağın etli kısmından ayrılır. Ayrılan elyaflar daha sonra yıkanır ve kurutulur.

Abaka elyafı, yaprağın destek yapısının bir parçasını oluşturan uzun ince hücrelerden oluşan bir yaprak elyaftır. Lignin içeriği yüksek bir oran olan % 15'tir. Abaca, yüksek mekanik mukavemeti, tuzlu su hasarına karşı direnç ve 3 metreye kadar uzunan lif uzunluğu ile öne çıkar. Abakanın en iyi bilinen özellikleri: ince, parlak, hafif bej renginde ve çok güçlü olmasıdır.

abaca ipi Türkiye'de satan varmı

bulmacalarda Filipinler’de yetişen ve Manila keneviri adlı elyafı veren muz türü sorusuna cevap olarak verilen lif türü, teşekkürler bulmaca beni buraya getirdi ve yeni bir bitki çeşidi öğrendim.

Haftalık En Çok Okunanlar