Tekstil ve Moda

Angora Lifi Nedir, Angoranın Özellikleri Nelerdir

Angora Tavşanı
Angora (Tavşan Tüyü) 
Tavşan türlerinin yünü bakımından en kalitelisi olan Ankara tavşanının yününden elde edilen elyafa angora adı verilir. 

Angora Lifinin Elde Edilmesi
Angora lifleri tavşan üzerindeki tüylerin taranması veya kırkılması yoluyla elde edilir. Lifler 3-4 ayda bir kırkılır ya da taranır. Her tavşandan her bir tarama veya kırkım işlemi sonucu 200-400 gram lif elde edilir. Yünü yumuşak, parlak, sıcak ve soğuğu geçirgenliğinin azlığı nedeniyle ticari değeri yüksektir. 

Angora Lifinin Özellikleri
Tavşan derisi üzerinde uzun ve kaba kılların altında ince ve yumuşak tüyler vardır. Angora lifi çok düzdür, ince ve hafiftir. Sıcak ve soğuğu geçirmediği için ticari değeri yüksektir. Son derece sıcak tutar. Ancak güveye karşı dayanıksızdır. Rengi beyazın her tonundadır. Nem çekme özelliği %16-17 arasındadır. Keçeleşme özelliği yüksektir. Lif uzunluğu 1,5-8 cm arasında değişir, lif inceliği ise 15-20 mikrondur. Dayanıksız olması nedeniyle iplik üretiminde yalnız başına kullanılmaz, daha çok yün ile karıştırılarak kullanılır. Lifler düzgün, kısa ve kıvrımlılığı yoktur. İpeksi kayganlığa sahiptir. Bu da liflerin eğrilmesini zorlaştırır. Angora yünleri kaynar su ile muamele edildiğinde özelliğini kaybeder. Bu nedenle yıkama işlemi özenle yapılmalıdır. Angora lifi kimyasal reaktiflere karşı hassastır. Güneş ışınlarından olumsuz etkilenir.

Angora Elyafının Kullanım Alanları
Bayan tekstilde elbiselik kumaş, bebek giysisi, eldiven, fötr şapka, örgü ipliği olarak kullanılır.

8 yorum:

burada hayvandan lif kırkımı ve tarama yöntemiyle lif ediliyor denilmiş ancak bazı insan görünümlü hayvanlar tavşanlara eziyet ederek bu yünleri deriden koparma yöntemiyle alıyorlar bu da hayvanlara acı veriyor

Bir tekstil materyali olan Angora, Angora cinsi tavşanlardan üretilen kılı ifade eder. Angora kılı iplik halinde birbirine tutmaya izin verecek ölçüde uzun olduğu için tekstilde önemli bir yer tutar. Tavşan kılı kutikula kabuklarının çok narin kabarıklığı nedeni ile çok düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir. Bu ise çok özel bir yumuşaklık ve kayganlık verir.

Isı tutma kapasitesi, hafifliği, yumuşaklığı ve alerjik etki yapmayışı gibi özellikleri dolayısıyla tüm dünyada aranan ve üretilen bir yündür. Angora yünü gerek saf olarak, gerekse diğer liflerle, özellikle ince koyun yünüyle karıştırılarak giysilerin üretiminde kullanılır.

Türkiye’de Ankara tavşanı yünü gereksinimi dış alımla karşılanmaktadır. Ülkemizde tavşan yünü işleyen belli iplik fabrikaları olmasına karşın tavşan yününden yapılmış ipliği kullanan birçok tekstil firması mevcuttur.

tekstilde angora kumaşların yeri ve önemi büyük değildir kullanım oranı olarak düşünülünce

Resimdeki tavşan Angora tavşanı değil sanırım, google images'da başka bir çıkıyor.

resim tavşanın tüyleri kesilmiş hali bence :)

Angora nedir, angora yünü: Angora tavşanının yumuşak, ipeksi kılı. Kıl bazen yumuşaklık katmak için diğer yün elyaflarla karıştırılır. Angora ya tek başına ya da diğer elyaflarla birlikte örgü ipi üretiminde kullanılır.

Haftalık En Çok Okunanlar