Tekstil ve Moda Sitesi

Saten Kumaş Nedir

Saten Kumaşlar Yapısı Gereği Parlak Görünüme Sahiptir
Saten, dokumanın bir çeşidi olup; düz, çok parlak ve kaygan yüzeyli bir kumaştır. İplikler birbiri üzerine ve kumaşın her iki yüzünde çok sık olarak dokunmuştur. Saten denilince düz, pürüzsüz, yumuşak, dökümlü, parlak ve bu karaktere uygun ipliklerle dokunmuş kumaşlar akla gelmelidir. Saten kumaş parlak ve kaygan bir yapıya sahip; pamuklu, yün, ipek gibi çeşitleri olan son derece zarif bir dokumadır. Saten kumaşın en büyük özelliği, mat olmayan parlak bir yapıda olmasıdır. Parlak ve yumuşaklığı nedeniyle, pek çok alanda kullanılan saten kumaş, diğer kumaşlardan farklı doku ve parlak görüntüde olmasından dolayı, kullanıldığı birçok üründe oldukça şık bir duruş sergilemektedir.
Saten Kumaşlardan Gösterişli Elbiseler Dikilir
Saten dokuma örgünün diğer temel örgülerden farkı örgü raporundaki bağlantıların birbirine hiç dokunmadan dağıtılmış olmasıdır. Örgü yapısı içindeki bağlantıların birbirine hiç dokunmadan dağıtılabilmesi için en az 5 değişik harekete ihtiyaç vardır. Bu yüzden en küçük birim rapor 5 atkı ve 5 çözgüden oluşur. Saten örgüler tek taraflıdır. Yani kumaşın bir yüzü parlak ise diğer yüzü mattır. Saten örgüler S harfi ile sembolize edilirler. Pek çok çeşidi bulunan saten kumaş, üretimi sırasında dokuma sıklığına göre farklılık kazanmaktadır. Dokuma sıklığı diğer türlerine göre daha çok olan ipek satenler, gömlek ve abiyelerin oldukça kaliteli bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Pamuk saten ise, genellikle gömleklerde, üst giyim, pijama, gecelik ve nevresim takımlarında tercih edilen bir kumaştır. Yaygın olarak strayhgarn ve kamgarndan oluşan elbiselik kumaşlarda, mutfak bezlerinde, masa örtülerinde, yatak ve yorgan örtülerinde vs kullanılmaktadır. Serbest ve krep saten çeşitleri ise oldukça yumuşak ve parlak olan saten kumaş çeşitleridir. İpek miktarı yoğun olan saten kumaşlar, şıklık ve estetik görünüm adına birçok alanda tercih edilen pahalı kumaşlardır. Saten kumaşın en çok kullanıldığı alanlardan biri de eşarplardır.

10 yorum:

Saten, parlak ve kaygan bir kumaş türü. İpek, yün ve pamuklu oluşuna göre pek çok türü vardır. Elbiselerde astarlık, gecelik, gömlek, gece elbisesi veya çarşaf olarak kullanılmaktadır. Çin, Lyon, Yunan, Türk sateni gibi türleri vardır. Fransızca satin kelimesinden gelmektedir.

Saten düşes, kalın, duruşunu muhafaza eden en iyi cins satendir. Her daim pahalı bir kumaştır, boyanmış ipliklerle dokunur.
Serbest saten, çok yumuşak, çok parlak, tersi hafif pürüzlü olup, dokunduktan sonra boyanan bir kumaştır.
Şarmöz, Kalın, diğer cinslere nazaran daha az parlak, çok dökük bir cins satendir. Atkı ipliklerinden biri, kreplerde olduğu gibi çok bükümlüdür.
Krep saten, Buna bengal de denir. Parlak çok dökümlü bir kumaştır
Saten döliyon, adi satenden biraz daha mat, serj dokumalı, atkı iplikleri çok sıkıştırılmış bir kumaştır. Boyanmış ipliklerle dokunur.
Şarjan saten, şanjan tafta gibi iki renkli ipekle yapılır. Pek sağlam değildir.

İpek satenler görünüşü itibariyle hoş bir görünüme sahiptirler ancak özellikle kış aylarında çok soğuk tutar ve kullanışlı değildirler. Pamuk satenler ise kullanımı ve ütü yapılabilmesi kolaydır. Toz tutma oranı pamuklu kumaşlara nazaran daha düşüktür olur.

bence her kadının yatak odasında mutlaka bir takım ipek saten nevresim bulunması lazım. Bunun haricinde günlük kullanım için alacağınız tüm nevresimlerde kesinlikle yüzde yüz pamuk saten alınmalı

Pamuk saten, örgü yapısı nedeniyle sık bir dokuma türüdür. Saten kumaşlarda 1 santimetrekarede minimum 80 tel ile 120 tel arasında iplik bulunur. Örgü yapısı 5 çözgü 1 atkı veya 7 çözgü 1 atkı şeklindedir. Santimetrekarede minimum 80 tel gibi bir sıklığın olması için kullanılan ipliğin de ince olması gerekir. Pamuk saten kumaşlarda genellikle 40/1 iplik kullanılır. Bu nedenle yumuşak bir dokuya sahiptir. Pamuk sateni ranforce ve creaton kumaşlardan ayıran önemli özelliklerden biride daha yumuşak bir yapıya sahip olması ve daha az ütü istemesidir.

Ranforce nevresimler, kumaş yüzeyindeki ipliklerin oluşturduğu doku ile hava geçirgenliği yüksek, tamamen doğal bir hammadde olan % 100 pamuktan yapılmış, çevreye dost ürünlerdir. İpliği ince ve dokuması sık olduğu için ikna edici bir tokluk hissi kazandırmaz ama bu de kumaşın tuşesinin yumuşak olmasında büyük bir etkendir. İpliklerin birbirleri ile yaptığı bağlantı birebirdir. Doğaya ve insan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermezler. Yıkama talimatlarına uygun olarak yıkandığında renkler canlılığını uzun süre korurlar.

Peki saten kumaş neden daha pahalıdır ?
Kullanılan iplik çok incedir. Bunun sağladığı avantaj ise, mamul kumaşta yumuşak bir tuşedir. Fakat hem ince ipliğin fiyatının yüksek olması hem de dokuma sıklığından dolayı, daha fazla iplik kullanılır ayrıca dokuma makinasının randımanın düşmesinden dolayı ortaya çıkan kumaş maliyeti de yüksek olmaktadır. Bu nedenlerle saten kumaş daha pahalıdır.

Saten kumaşlar kolaylıkla diğer kumaşlardan ayırt edilir. Saten parlaktır ve çok yoğun bir kumaştır. Bükümlü pamuk ipliğinden yapılmış olanlar daha fazla bükülmüş iplikler daha fazla parlaklık sağladığı için daha parlak bir görünüme sahiptirler. Saten ipek benzer şekilde çok hoş çekici parlaklıkta ve hafifliktedir. En büyük avantajı ise buruşmaya karşı olan dayanıklılığıdır. Saten iplikten örgülü kumaşlar kadın giysilerine ve çamaşırlarına ferahlık ve hafiflik verir. Saten güçlü ve dayanıklıdır, uzun süre kullanılır.

Saten parlak ve yumuşak yüzeyli bir kumaştır. Saten dokulu kumaşlarda lekeli kısım silindiğinde su izi kalacağından nemli bir bezle yayarak silinmesinde fayda vardır. Buna rağmen kumaşın kirliliğine bağlı olarak su ve leke izi kalabilir.

Satende örgü birimindeki her bir iplik tek bir atlama yapmakta, ancak bu atlamalar birer noktada bağlanmakta ve bu noktalar yüzeye düzgün biçimde yayılmaktadır. Uzun atlamaların yan yana, dimi çizgileri oluşturmadan dizilmeleri nedeniyle, saten örgü kumaş yüzeyine düzgünlük kayganlık ve parlaklık verir.

Haftalık En Çok Okunanlar