Tekstil ve Moda

Bambu Lifi ve Özellikleri

Bambu Ağaçları Hızlı Büyür
Bambu, (bambusoideae), buğdaygiller (poaceae) familyasına ait, bazen birbirlerinden çok farklı görünen 1200 adet bitki türünden oluşan bir alt familyayı kapsayan bitkilere verilen genel addır. Bambu, insanlara en fayda sağlayan bitkilerden birisidir. Diğer pek çok alanda kullanıldığı gibi tekstil sektöründe de bambu kumaş üretiminde kullanılır. Bambu türleri Asya'da, Güney ve Kuzey Amerika'da ve Afrika'da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir, ya da daha seyrek olabilir.

Bambular iki ayrı tipe ayrılabilirler:
Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular.
Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri.

Bambu 21. yüzyılın elyafıdır ve gelecekte kullanımının daha büyük oranlara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya'nın en hızlı büyüyen bitkisi rekorunu elinde bulundurmaktadır. Günde 90 cm. kadar büyüyebilir. Uzakdoğu'nun bambu ormanlarından toplanan bambu kamışları hamur haline getirilip, daha sonra liflere ayrıştırılır ve kasarlanır. Başka hiçbir selülozik elyaf, elde edilen bambu elyafın verdiği doğallığı, yumuşaklığı ve serinliği verememektedir. Bu özellikler bambu lifinin ipek ve kaşmir ile mukayese edilmesine neden olmaktadır. Kendiliğinden anti bakteriyel, doğa dostu olan bambu elyafından yapılan kumaşlar merserize işlemi gerektirmez. Tüm bitkisel ve selülozik elyaflarla aynı boyayı alır. Yazın terleme ve koku yapmaz. 

Bambu ağacının kullanım alanları:
Bambu ağacı; gıda maddesi, inşaat ve yapı malzemelerinde, mobilya sanayiinde, peyzaj mimarlığı, kimya sanayiinde, ilaç üretiminde, kağıt üretiminde, park ve bahçe düzenleme, ev eşyaları yapımında, çeşitli müzik aletleri yapımında kullanılır. Bambu ağacı çeşitli işlemlerin ardından iplik haline getirilir. Bambu ağacından elde edilen kumaşlar; erkek, bayan iç ve dış giyim, çorap, battaniye, havlu, bornoz, tıbbi giyim, ev tekstilleri, gıda ambalajları, yatak çarşafları, nevresim, perde vs. üretiminde kullanılır.

11 yorum:

iyi de elimşide pazarlanacak kesime hazır boyları 6-16 mt 100 000 adet bambu agacı var.Yardımcı olacak arkadaşlar var mı.
Mehmet
merkon@mynet.com

bambu ağacı yani lifi organik tekstillerden sonra daha bir duyulur oldu

bambu havlu aldım çok kaliteli bir görünümü var elinize alınca da yumuşaklığı hissediyorsunuz ayrıca bambu havlu çok emici ve kolay kuruyor, biraz pahalı ama değer

bambu kumaş genel özellikleri » https://tekstilsayfasi.blogspot.com.tr/2017/01/bambu-kumaslar.html

Pandalar bambu filizleri ve yapraklarından başka neredeyse hiçbir şey yemezler. Bazen balık ve diğer küçük hayvanlarla beslenebilirler, ama bambu, pandaların menüsünün % 99'unu oluşturur. Pandalar çok miktarda bambu yerler ve olabildiğince hızlı yerler ve günlerinin 12 saatini yemeğe ayırırlar. Bunun sebebi ise: yediklerinin yalnızca beşte birini sindirebilirler ayrıca bambu ağacı da pek besleyici sayılmaz.

Dünyada 30 milyon hektar civarı kendini yenileyen geniş bir bambu ormanı vardır. Bu ağaçların verdiği oksijen yetişmeleri için harcadıklarından çok daha fazladır ve iyi bir karbondioksit emicidir.

Bambu, tropikal ülkelerde yetişen, mobilya, merdiven, baston yapımı gibi birçok alanla kullanılan bir tür kamıştır. İlkel silah yapımında da kullanılıyor. Hint kamışı olarak da bilinir. Bambu ağacı dünyada güneydoğu asyada en çok yetişir. 100 yıldan fazla yaşayabilen türleri vardır.

bambu tohumları toprağa ekildiğinde hemen filizlenmez, hemde aylarca değil yıllarca toprağın yüzeyine çıkmaz 4 yıl sonra kendini toprağın yüzeyinde gösterir. bu süre zarfında toprağın derinlerine köklerini salar, sabırla kökler yayılır. Sabırlı bir ağaçtır. Bambu beşinci yıl ise toprağın altında geçen bunca yılın acısını çıkarırcasına metrelerce uzar.

Bambu bitkisinin selüloz oranının yüksek olması kağıt ve tekstil endüstrileri olmak üzere bir çok alanda ham madde olarak kullanımını sağlamıştır. Kağıt sanayinde oldukça uzun süredir kullanılmakta olan bambunun tekstil endüstrisinde kullanımı görece daha yenidir. Hem rejenere hem de doğal lif eldesi için önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Selüloz oranının yüksek olması yanında elde edilen liflerin özelliklerinin giysi konforu açısından olumlu özelliklere sahip olması, özellikle son yıllarda, bambu liflerinin popülaritesini artırmıştır.

Bambu, yağmur ormanları, muson iklimi, nehir kenarları gibi suyun bol olduğu yerlerde yetişmektedir. Geniş kanallar şeklinde ağ oluşturan kökleri sayesinde su taşınması kolay olmakta, hem bitki çabuk gelişmekte hem de toprağın erozyon dayanımını artırmaktadır. Bambu bitkisinin kökleri son zamanlarda antikanserojen ve yağ dengeleyici özelliği sayesinde tıbbi tedavilerde kullanılmaktadır.

Bambu lifleri 27 °C’de: % 30 relatif nemde » %4.5, % 65 relatif nemde » % 8.9, % 90 relatif nem’de » %14.7 nem içermektedir. Selüloz esaslı lifler olduğundan asitlere karşı hassasiyet göstermektedir. Bazlara karşı dayanımı ise yüksektir. Bu durum ligninin uzaklaştırılmasında açıkça görülmektedir.

Haftalık En Çok Okunanlar