Tekstil ve Moda Sitesi

Bambu Lifi ve Özellikleri

Bambu Ağaçları
Bambu, (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait, bazen birbirlerinden çok farklı görünen 1200 adet bitki türünden oluşan bir alt familyayı kapsayan bitkilere verilen genel addır. Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Diğer pek çok alanda kullanıldığı gibi tekstil sektöründe de bambu kumaş üretiminde kullanılır. Bambu türleri Asya'da, Güney ve Kuzey Amerika'da ve Afrika'da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir, ya da daha seyrek olabilir.

Bambular ilk önce iki ayrı tipe ayrılabilirler:
Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular.
Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri.

Bambu 21. yüzyılın elyafıdır ve gelecekte kullanımı daha büyük oranlara ulaşacaktır. Dünya'nın en hızlı büyüyen bitkisi rekorunu elinde bulundurmaktadır. Günde 90 cm. kadar büyüyebilir. Uzakdoğu'nun bambu ormanlarından toplanan bambu kamışları hamur haline getirilip, daha sonra liflere ayrıştırılır ve kasarlanır. Başka hiçbir selülozik elyaf, elde edilen bambu elyafın verdiği doğallığı, yumuşaklığı ve serinliği verememektedir. Bu özellikler bambu lifinin ipek ve kaşmir ile mukayese edilmesine neden olmaktadır. Kendiliğinden anti bakteriyel, doğa dostu olan bambu elyafından yapılan kumaşlar merserize işlemi gerektirmez. Tüm bitkisel ve selülozik elyaflarla aynı boyayı alır. Yazın terleme ve koku yapmaz. Bambu elyafının kullanım alanları; erkek, bayan iç ve dış giyim, çorap, battaniye, havlu, tıbbi giyim, gıda ambalajları, yatak çarşafları, nevresim, perde vs.

6 yorum:

iyi de elimşide pazarlanacak kesime hazır boyları 6-16 mt 100 000 adet bambu agacı var.Yardımcı olacak arkadaşlar var mı.
Mehmet
merkon@mynet.com

bambu ağacı yani lifi organik tekstillerden sonra daha bir duyulur oldu

bambu havlu aldım çok kaliteli bir görünümü var elinize alınca da yumuşaklığı hissediyorsunuz ayrıca bambu havlu çok emici ve kolay kuruyor, biraz pahalı ama değer

bambu kumaş genel özellikleri » https://tekstilsayfasi.blogspot.com.tr/2017/01/bambu-kumaslar.html

Pandalar bambu filizleri ve yapraklarından başka neredeyse hiçbir şey yemezler. Bazen balık ve diğer küçük hayvanlarla beslenebilirler, ama bambu, pandaların menüsünün % 99'unu oluşturur. Pandalar çok miktarda bambu yerler ve olabildiğince hızlı yerler ve günlerinin 12 saatini yemeğe ayırırlar. Bunun sebebi ise: yediklerinin yalnızca beşte birini sindirebilirler ayrıca bambu ağacı da pek besleyici sayılmaz.

Dünyada 30 milyon hektar civarı kendini yenileyen geniş bir bambu ormanı vardır. Bu ağaçların verdiği oksijen yetişmeleri için harcadıklarından çok daha fazladır ve iyi bir karbondioksit emicidir.

Haftalık En Çok Okunanlar