Tekstil ve Moda

Rami Nedir, Rami Bitkisi, Rami Lifi Özellikleri

Rami bitkisi. 
Rami, Urticales, Urticaceae Boehmeria (Beyaz rami ve yeşil rami). 
Rami lifi (Alm. Ramie, Fr. ramie, İng. ramie fiber), Boehmeria nivea bitkisinin gövdesinden elde edilen ve keten görünümlü giysilerin, döşemeliklerin, endüstriyel dikiş ipliklerinin üretiminde kullanılan sak lifidir. Rami çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lifleri her yıl biçilmek suretiyle saplarından elde edilir. Yaprakları iri ve etli olduğu için ipek böceği beslenmesinde de kullanılır. Lif için yapılan hasattan sonra 50-60 günde bitki tekrar lif biçimine gelebilmektedir. Lif hücreleri, rami bitkisinin gövdesindeki kabuk kısmının hemen altında demetler halinde bulunur. 

Bitkilerin yaprakları sararmaya başladığında hasadı yapılır. Bitki henüz yaşken kabuk kısımları bir bıçak yardımıyla sıyrılarak elle veya makinelerle temizlenir. Üzerindeki zamksı maddenin uzaklaştırılması için çürütme işlemi uygulanır. Kimyasal maddelerle veya mikroorganizmalarla yapılan zamk giderme işlemi yapılır. Lifler yumuşayarak daha iyi eğrilebilir hale gelir. Bir yılda 5-6 kez rami lif için hasat edilebilir. Bitki ömrü 6-20 yıl arasında değişebilmektedir. Köklerindeki rizomları yardımıyla yeni genç sürgün ve filizler vererek, toprak üzerinde bir bitki topluluğu oluşturur. Rami bitkisi 1-2.5 m boylanabilmektedir. Çiçek yapısı monoik olup (tek evcikli), rami çiçekleri yabancı döllenmektedir. 

Rami lifleri pamuk liflerinden 5 kat, kenevir liflerinden 2 kat, ve keten liflerinden dört kat daha sağlamdır. Rami lifleri pamuk ve keten liflerine karıştırılarak tekstilde kullanılmaktadır. % 55 rami ve % 45 pamuk liflerinden yapılan elbiseler makineli yıkamaya oldukça dirençlidir. Rami liflerinin % 20 nem tutması nedeniyle deniz suyuna dayanıklı halatların yapılmasında ve absorbentlerin yapımında değerlendirilir. Rami bitkisinden 100-200 kg/da lif, 300-400 kg/da kuru sap elde edilir. Rami bitkisi dünyada en çok; Çin, Tayland, Kore, Filipinler ve Brezilya'da üretilmektedir. Rami bitkisinden elde edilen lifler bakteri ve böceklere karşı dayanıklıdır, ter emicidir ve kolay kurur ve ıslanınca sağlamlığı artar, ancak elastik değil ve kolayca buruşur ve pamuğa oranla daha kolay eskir. Balık ağlarının ve spor filelerinin yapımında ve banyo havlularında oldukça fazla oranda kullanılır. Rami tarımı sıcak ve nemli bölgelerde yıllık yağışın 1000 mm olduğu bölgelerde sulanmadan yapılabilir. Toprak isteği yönünden seçici olmayıp uygun drenajlı topraklarda yetişebilir. Toprak için pH 5.5-6.5 uygundur. Kuraklığa orta derecede dayanıklıdır. Hasat çiçeklenmenin başında başlar. Bu dönemdeki hasattan yüksek kalitede lif elde edilir. Bazı ülkelerde makineli hasat yapılmaktadır. Havuzlamayla lif elde edilir ancak havuzlama yöntemi diğer lif bitkilerine oranla biraz daha zordur. Çeşitli yerel giyim eşyaları, döşemelik kumaşlar, ip, urgan ve halat yapımında kullanılır. 

6 yorum:

çok duyulan tekstil liflerinden değil rami lifi

keten benzeri bir ağaç lifidir, uzun çiçekli bir bitkiden elde edilir, sert, kırılgan ve parlaktır. branda, döşeme ve kaplama malzemesi olarak kullanılır

rami kumaş nasıl, rami keten kumaş, rami lifinin kimyasal özellikleri nasıldır, rami kumaş gömlek, tekstilde rami nedir, remi ne demek gibi kafamda saorular var ? Rami ısırgangillerden, Malezya, Vietnam ve Çin’de yetişen, sanayi için değerli bir bitkidir, tekstilde ise bu bitkinin dokumacılıkta kullanılan lifine verilen isimdir.

rami kelimesi, Türkçe'de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, rami kelimesi ne demek ve TDK'ya göre anlamı nedir sorularının yanıtlarını arayanlar için işte cevap. Peki, rami kelimesinin kökeni ne rami kelimesinin kaç anlamı var, TDK'ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler.

RAMİ NE DEMEK? TDK'YE GÖRE ANLAMI
Rami kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Rami, İngilizce dilinden Türkçe'mize geçmiştir. TDK'ye göre rami kelimesi anlamı şu şekildedir:

- Isırgangillerden, Çin, Vietnam ve Malezya'da yetişen değerli bir bitki (Boehmeria nivea),
- Bu bitkinin dokumacılıkta kullanılan lifine rami denir,

rami lifi,rami özellikleri, rami elyaflarının elde edilmesi, rami nedir, rami bitkisi, rami ne demek tekstil bitkileri,

Rami, saplarından elde edilen lifleri parlak, ince ve sağlamdır. Antalya ve
Tarsus’ta yapılan denemelerde raminin Türkiye’de de kısmen ekonomik olarak
plantasyonları tesis edildikten sonra yetiştirilebileceği ortaya konmuştur. Bu bitki
çok yıllıktır, her yıl biçilerek keten ve kenevirde olduğu gibi lif elde edilmektedir.