Tekstil ve Moda

Eşarp Nedir, Eşarp Nasıl Bağlanır

İpek eşarp. 
Eşarp, (Fransızca; écharpe) sentetik iplikler, ipek veya pamuktan yapılmış ipliklerle sık dokunmuş kadın başörtüsüne verilen addır. Moda amacıyla giyilebildiği gibi, dini veya yöresel amaçla da giyilebilir. 

Tesettür giyimi tercih eden kadınların şıklık boyutunda en çok göz önünde bulundurdukları hususlar arasında; eşarp çeşitleri ve de eşarp bağlama modelleri kendine yer buluyor. Özellikle ilk etapta kişiler tarafından eşarp bağlamanın zor bir işlem olarak ön yargısı ile karşı karşıya gelinebiliyor. Ancak birtakım püf noktalar bilinirse eşarp bağlamak, kişilerin gözünde zor bir işlem olmaktan çıkıyor. Bu noktaların farkına varıldıktan sonra oldukça pratik ve kısa süre zarfında estetik bir görünüm elde edilebiliyor. 

Eşarp Bağlamaya Yönelik Bazı Püf Noktalar 
Bir eşarp eğer istenen biçimde ve konfor düzeyinde kullanılmak isteniyorsa; takılması öncesinde kişiler, saçlarını bütün bir şekilde toplamalıdır. Özellikle saçları daha uzun olan kişiler bu nokta üzerinde daha çok durmalıdır. Bu hareket öncelikli olarak bağlama pratikliği hususunda katkı sunuyor ve ciddi bir zaman tasarrufunun yapılmasına kapı aralıyor. Bunun beraberinde eşarbın takıldıktan sonraki görünümünü de son derece üst seviyelere taşıyor. Konfor düzeyi açısından saçların toplanmamış olması, özellikle yaz mevsimleri için ciddi rahatsızlıklar doğurabiliyor. Enselere doğru uzanmış olan saç, bu bölgelerin hava almamasına ve terlemesine, kaşınmaya başlamasına yol açıyor. Sözün özü güzel eşarp bağlamanın püf noktaları arasında ilkin saçların topuz yapılması yer alıyor. Eşarp bağlama teknikleri bir mercek altına alındığı vakit; zayıf noktalarının genel olarak kayma problemine sebebiyet verişi olduğu kaydediliyor. Eşarp modellerinin dış yüzeylerinden ötürü saçlardan kayması durumu ile sık sık karşı karşıya geliniyor. Söz konusu bu durumun önüne geçmek için ise; çözüm olarak bone kullanımı tavsiye ediliyor. Bone sayesinde olası bir kayma ihtimaline tamamen engel olunabiliyor. Ancak kullanılacak bonenin yapımında kullanılan malzemelerin bir gözden geçirilmesi de gereksinim duyulan bir ön koşul olarak kendini gösteriyor. Bonenin hem yapısal, hem de renk tonları açısından dayanıklılığı; önem arz eden kriterler arasında yer alıyor. 

Eşarp ile Rahat Bir Kullanım 
Eşarbın kullanım aşamasına gelindiği vakit; kuşkusuz burada kullanıcıların rahat hissetmesi büyük önem arz ediyor. Söz konusu aşama çerçevesinde de eşarbın boyunla nasıl temas ettiği üzerinde durma gerekliliği doğuyor. Eşarbın bütün bir şekilde boynu örtmesi önem taşıyor. Bu durum temelde daha konforlu hissetmeye kapı aralıyor. Bunun yanında boyun bölgesinin kapatılmış oluşunun özellikle kış mevsimleri için de avantajlı olduğu ifade edilebiliyor. Yani eşarp bağlamanın püf noktaları hususunda mutlak surette boyun bölgesinin de gözetilmesi elzem. Belirtilen noktanın yanı sıra uzanan eşarp kenarları da göz önünde bulundurulması bir başka nokta. Düzensiz bir şekilde salınması mümkün olabilen eşarp kenarları, kişiye rahatsızlık verebiliyor. Verdiği rahatsızlığın yanı sıra dış görünümde de istenmeyen bir görünüşe sebebiyet verebiliyor. Söz konusu durumunu önüne geçme hususunda ise eşarp nasıl bağlanır sorusunun yanıtı; ürünün kenarlarının göğüs altında tutulmasından ileri geliyor. Bu şekilde aşağı sarkıtılmış bir model, kullanım anlamında avantaj sağlıyor. 

Eşarp Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir 
Elbette ki en ideal eşarbı almakla iş kesinlikle bitmez. Söz konusu aşamada dikkate değer bir takım unsurlar üzerinde durulduğu vakit; uzun süreli ve memnun kalınan bir kullanım deneyimine kapı aralanmış olur. Bu unsurlar arasında da ilkin temizliğin altı çizilmelidir. Eşarp kumaşı, ürünün yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi nasıl olursa olsun; model belirli periyotlar çerçevesinde temizlenmelidir. Modelin düzenli ütülenmesi de kritik bir unsurdur. Ürünün malzeme kalitesi, kırışma düzeyini direkt olarak etkiler. Örnek olarak nitelikli malzemelerden yapılmış bir pamuklu eşarp daha az kırışır ve ütülenmesi de daha kolaydır. 

0 yorum: