Tekstil ve Moda

Nonwoven Nedir

Nonwoven (Dokusuz Yüzey)
Nonwoven; dokuma, örme gibi klasik yöntemler haricinde; liflerin çeşitli yöntemlerle biraraya getirilmesiyle, oluşturulan tülbentin; mekanik, kimyasal ve ısıl yöntemlerle sabitleştirilmesiyle yani iç içe geçirilip birbiri ile bağlanmasıyla elde edilen tekstil yüzeyleridir. *EDANA'ya göre nonwoven; Artan çeşitlilikteki uygulamalar için ekonomik çözümler sunan mühendislik harikası kumaşlar olarak tanımlanmaktadır. (*Edana: European Nonwovens and Disposables Association).

Dokusuz yüzeyler (Nonwoven) binlerce yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinde yorgan, elbise ve çadır olarak kullanılmıştır. Yün lifinin çeşitli yöntemlerle keçeleştirilmesi ile elde edilen bu yüzeyler, nonwoven tekstillerin dünya üzerindeki ilk örnekleridir. 19. yüzyılda iplik döküntüsünü değerlendirmek için bu artık lifler geliştirilen iğneleme yöntemi ile birbiri içerisine geçirilerek çeşitli nonwoven yüzeyler elde edilmiştir. Günümüzde pek çok uygulama alanı bulan dokusuz yüzeyler hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin: ıslak mendiler, temizlik bezleri ve halı sahalarladaki zemin kaplamaları dokusuz yüzey uygulamaları sayesinde üretilmektedir.

Nonwoven üretiminde liflerden tülbent elde edilmesi ve bu elde edilen tülbentteki liflerin birbirine çeşitli yöntemlerle bağlanması ve bağlanan liflerin fikse olabilmesi içinde terbiye edilmesi gerekir. Nonwoven üretim sürecinde uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar:
1-) Tülbent Oluşturma Yöntemleri; Kuru Yöntemler, Sulu Yöntemler, Filament Serme Yöntemleri.
2-) Tülbent Sabitleştirme Yöntemleri: Mekanik Yöntemler, Kimyasal Yöntemler, Isıl Yöntemler, Mekanik-Isıl Kombinasyonu.
3-) Tülbent Terbiye Yöntemleri: Kimyasal (Boya, Baskı, Kaplama, Antistatik, Anti-Mikrobiyel, Antibakteriyel, Güç Tutuşurluk apresi vb.), Mekanik (Kalandırlama, Laminasyon, Kabartma vb.).

4 yorum:

benim tez konumdu nonwovenlar hey gidi tekstilli günler

nonwovenler geleceğin tekstilleri, önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bence

dokusuz yüzeyler güzel çalışma alanı gayet güzel olacak ileride

Türkiye artık tekstilde katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışmalı, tekstilde markalar çıkarmalı, dünyada modaya yön veren ülkelerden biri olmalı ve tekstil makinaları üretmeye başlamalıdır. bunlar getiri daha yüksek ve gelişmiş ülkelerin hayata geçirdiği atılımlardır, bizde bu yolu takip edip fason üretimden yakamızı kurtarmalıyız..

Haftalık En Çok Okunanlar