Tekstil ve Moda

Nonwoven Nedir, Nonwoven Kumaş Üretimi

Nonwoven yöntemiyle elde edilen kumaşlar. 
Nonwoven; dokuma, örme gibi klasik yöntemler haricinde; liflerin çeşitli yöntemlerle biraraya getirilmesiyle, oluşturulan tülbentin; mekanik, kimyasal ve ısıl yöntemlerle sabitleştirilmesiyle yani iç içe geçirilip birbiri ile bağlanmasıyla elde edilen tekstil yüzeyleridir. Artan çeşitlilikteki uygulamalar için ekonomik çözümler sunan mühendislik harikası kumaşlar olarak da ifade edilebilir. 

Nonwoven kumaş, Türkçe ifadesiyle dokusuz yüzeyler, binlerce yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinde keçe, yorgan, elbise ve çadır olarak kullanılmıştır. Yün lifinin çeşitli yöntemlerle keçeleştirilmesi ile elde edilen bu yüzeyler, nonwoven tekstillerin dünya üzerindeki ilk örnekleridir. 19. yüzyılda iplik döküntüsünü değerlendirmek için bu artık lifler geliştirilen iğneleme yöntemi ile birbiri içerisine geçirilerek çeşitli nonwoven yüzeyler elde edilmiştir. Günümüzde pek çok uygulama alanı bulan dokusuz yüzeyler hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin: ıslak mendiler, temizlik bezleri, cerrahi maskeler ve halı sahalarladaki zemin kaplamaları dokusuz yüzey uygulamaları sayesinde üretilmektedir.

Nonwoven üretiminde liflerden tülbent (ince serilmiş elyaf katmanı) elde edilmesi ve bu elde edilen tülbentteki liflerin birbirine çeşitli yöntemlerle bağlanması ve bağlanan liflerin fikse olabilmesi içinde terbiye edilmesi gerekir. 

Nonwoven üretim sürecinde uygulanan çeşitli yöntemler vardır, bu yöntemler: 
1-) Tülbent Oluşturma Yöntemleri; 
- Kuru Yöntemler, 
- Sulu Yöntemler, 
- Filament Serme Yöntemleri. 
2-) Tülbent Sabitleştirme Yöntemleri: 
- Mekanik Yöntemler, 
- Kimyasal Yöntemler, 
- Isıl Yöntemler, 
- Mekanik-Isıl Kombinasyonu. 
3-) Tülbent Birleştirme ve Terbiye Yöntemleri: 
- Kimyasal (Boya, Baskı, Kaplama, Antistatik, Anti-Mikrobiyel, Antibakteriyel, Güç Tutuşurluk apresi vb.), 
- Mekanik (Kalandırlama, Laminasyon, Kabartma vb.). 

7 yorum:

benim tez konumdu nonwovenlar hey gidi tekstilli günler

nonwovenler geleceğin tekstilleri, önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bence

dokusuz yüzeyler güzel çalışma alanı gayet güzel olacak ileride

Türkiye artık tekstilde katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışmalı, tekstilde markalar çıkarmalı, dünyada modaya yön veren ülkelerden biri olmalı ve tekstil makinaları üretmeye başlamalıdır. bunlar getiri daha yüksek ve gelişmiş ülkelerin hayata geçirdiği atılımlardır, bizde bu yolu takip edip fason üretimden yakamızı kurtarmalıyız..

nonwoven yani dokunmamış veya dokusuz kumaşlar korona virüs süreciyle birlikte maske üretimiyle ön plana çıkmış durumda

kumaş oluşturma teknolojisi olan nonwoven liflerden meydana gelirler. Nonwoven kumaşların üretimi için kullanılan malzeme elyaf tülbentleridir. Elyaf tülbentleri, tekstil liflerinin birbirlerine tutunma özelliğinden yararlanılarak veya tutunma özelliklerini yapay olarak kazandırarak oluşturulmuş yüzeylerdir. Keçeler ve dokusuz telalar nonwoven'a örnek verilebilir.

dokusuz yüzeyler nedir, nonwoven anlamı nedir, nonwoven kelimesi ne anlama gelir, nonwoven ne demek, nonwoven kumaş üretim süreçleri nelerdir