Tekstil ve Moda

Tekstil Mühendisliği Nedir

Tekstil Mühendisliği 
Tekstil mühendisliği bölümü, üniversitelerin; mühendislik fakültesine bağlı bir yükseköğretim bölümüdür. Tekstil mühendisliği bölümleri 4 yıllık lisans programlarında Tekstil Mühendisi yetiştirmektedir. Tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır. Tekstil mühendisleri genelde iplik, örme, dokuma ve konfeksiyon fabrikalarında, fiziksel kontrol laboratuvarlarında, yapay lif üreten fabrikalarda, boyarmadde ve tekstil yardımcı maddeleri üreten fabrikalarda çalışırlar.

Tekstil mühendislerinin temel görevleri, tekstil işletmelerindeki üretim planlaması, organizasyonu, yönetimi; tekstil ürünlerinin tasarımı; tekstil üretim tesislerinin projelendirilmesi; tekstil ürünlerinin kullanım performanslarının ölçümü; tekstil işletmelerinde eğitim faaliyetleridir. Tekstil ticareti yapan kişi ve kuruluşlar ile, kamu kurumları ile yerel yönetimlerle, hammadde, makina ve yedek parça üreten sanayi ile yakın ilişki halindedirler.

Tekstil mühendisleri; doğal, suni ve sentetik liflerin tanımlanması ve ayırt edilmesi, tekstil ürünlerinden beklenen konfor ve performans özelliklerine uygun hammaddelerin seçilmesi, malzeme makine etkileşimini dikkate alarak uygun çalışma şartlarının belirlenmesi ve kontrol edilmesi, üretim verimliliği ve ürün kalitesini etkileyen koşulların yönetilmesi ve problemlerin çözülmesi, proses ve teknoloji tasarımı ya da iyileştirme, güvenlik ve sağlık, enerji tasarrufu, atık ve kirlilik kontrolü, bilimsel ve mühendislik temelli metotların, lif, iplik, kumaş, hazır giyim, teknik ve fonksiyonel tekstil ürünlerinin çok yönlü, tasarımı, üretimi ve kontrolüne uygulanması günlük giysiden ileri teknoloji ürünlere, geniş bir yelpazede yer alan tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, yeni ürün ve proseslerin mühendislik tasarımı alanlarında çalışır. Ülkemizde Tekstil Mühendisliği Bölümü Bulunan Üniversiteler:

Tekstil Mühendisliği Programına Sahip Üniversiteler, 
İstanbul Teknik Üniversitesi, 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, 
İstanbul Aydın Üniversitesi, 
Marmara Üniversitesi, 
Uşak Üniversitesi, 
Dokuz Eylül Üniversitesi, 
Ege Üniversitesi, 
Uludağ Üniversitesi, 
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 
Namık Kemal Üniversitesi, 
Bartın Üniversitesi, 
İstanbul Aydın Üniversitesi, 
Gaziantep Üniversitesi, 
Süleyman Demirel Üniversitesi, 
Çukurova Üniversitesi, 
Erciyes Üniversitesi, 
Pamukkale Üniversitesi, 
Bitlis Eren Üniversitesi.

Tekstil Mühendisi Ne İş Yapar
Bir tekstil mühendisi, iplik, kumaş ve hazır giyim ürünlerinin beklenen özelliklerine uygun hammaddeyi seçmek, bu hammaddenin işlenmesinde kullanılan makinelerin uygun çalışma şartlarını belirlemek ve kontrol etmek, üretim verimliliği ve ürün kalitesini etkileyen koşulları analiz etmek, problemleri çözmek, şartları iyileştirmek ve gereksinimi duyulan yeni tekstil ürününün teknik tasarımını yapmakla uğraşır.

Mezun olan tekstil mühendisleri: tarım sektöründen sonra, ülkemizin en fazla iş gücü istihdam eden sektörü olan Tekstil-Konfeksiyon sektöründe görev almaktadırlar. İplik, dokuma, örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikalarında; tekstil malzemeleri, aksesuarları, makinaları satan firmalarda ithalat/ihracat yapan aracı kuruluşlarda ve tekstil laboratuvarlarında çalışabilirler. Çalışma alanları olarak: tekstil mühendisleri özellikle İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere Marmara bölgesi, Bursa, Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana gibi merkezlerde iş olanakları bulabilmektedirler. 

10 yorum:

tekstil mühendisliği en aptalca bölümlerden biri, bir tekstil mühendisi olarak söylüyorum, yukarıda yazılan tekstil mühendisliği bölümlerinden çoğu kapatılmalı

tekstil mühendisleri olarak neydik ne olduk diyorum 2000 ler ve öncesi kraldık şimdi ise yerlerdeyiz

tekstil mühendisliği için hiç kamu alımı yok, özel sektörde ise durumlar çok kötü bir tekstil mühendisi için..bir usta ile tekstil mühendisi aynı kefeye konur mu merak ediyorum.. işe başlarken aynı kefeye bile konmuyor..bencede tekstil mühendisliği bölümleri azaltılmalı ve bir çol genç insanın hayalleri kırılmamalı..

tekstil mühendisliği taban puanları ve tekstil mühendisliği başarı sırası gittikçe düşüyor bunun nedeni ise tekstil mühendisliği iş olanaklarının yetersiz ve tatmin edici olmaması, ayrıca tekstil mühendisliği maaşları da çok düşük ve tekstil mühendisi ile usta arasında fark varmı acaba? tekstil mühendisliği nedir insanlar 4 sene usta olmak için mi okuyor, tekstil mühendisliği derslerine yıllarca emek veriyor, tekstil mühendisliği okumak için para. emek ve zaman harcıyorlar, bence tekstil mühendisliği olan üniversiteler sayısı artırılmak yerine azaltılmalıdır..

gereğinden fazla mezun veren bir bölüm özel sektör olarak 2000 yılı öncesi, çin malları piyasayı işgal etmeden önce çok iyi ve kazançlı bir meslekti, günümüzde ise bence değerini kaybetmiş bir meslek. kamu alımıda tekstil mühendisliği için az, ben 2014 kpss'den 86 puan aldım ama bilemiyorum

tekstil mühendisliği maaşları eğer tecrüben yoksa asgari ücret kadar birşey.

Elyafın tekstil yüzeyi haline gelmesi için bir çok işlemden geçmesi gerekir. Bu işlemlerin her biri doğrudan Tekstil Mühendisinin sorumluluk alanına girer. Tekstil işletmesinin fizibilite çalışması, tesisin kurulması, makinelerin seçimi, siparişi, montajı, üretimin başlatılması, üretimin yüksek kalite ve en düşük maliyetle gerçekleştirilmesi, işçilerin eğitimi, kalite kontrol, planlama, fabrika organizasyonu gibi hususlardan bu işletmedeki Tekstil Mühendisi doğrudan veya dolaylı olarak sorumludur. İşletme dışında bir Tekstil Mühendisi, tekstil makina imalatında veya imal edilmiş makinanın satış ve servisinde rol alabilir. Müşteri temsilciliği, palanlama, yönetim ve benzeri işleri yapabilir. Kısaca tekstil mühendisi tekstille alakalı her alanda çalışabilir. Ayrıca gerekli tecrübe ve yönetim bilgisinin kazanılması ile fabrika ve işletmelerde tekstil mühendislerinin üst düzey yönetici konumunda çalışmaları da mümkündür.

1980 lerden 2000 lerin başına kadar tıp, hukuk ve diğer mühendislikler kadar değerli olan ‘tekstil mühendisliği’ yine cazip hale geliyor. Sektörün büyümesi, tekstil ürünlerinin kullanım alanlarının otomotiv, tıp, savunma sanayi gibi alanlara yayılması tekstil mühendisi ihtiyacını artırıyor. basından

tekstil mühendisliği ne yapar, bir tekstil mühendisi ne işe yarar, bir tekstil mühendisi olarak anlatayım, bir kere sosyal olacaksın, yöneteceksin, işçiye laf anlatabileceksin, ya da kpss tekstil mühendisi için gireceksin ara ara alım oluyor

Yorumlarda herkes bu mühendislik hakkında kötü yorumlar yapmış. Okumasaydınız o zaman, silah mı dayadılar alnınıza. Bırakabilirdiniz okurken de. Biraz kendini geliştirmek lazım ben buyum hadi beni işe alın demek değil. Sektör sürekli büyüyor. Mühendis sıfatıyla zaten tekstil de iş bulamazsın. Ama mühendis analitik ve methodik bakış açısıyla bilgi birikimini birleştirerek yapabileceğiniz işler mevcut bu sektörde. Bir yabancı dili de çok iyi bilmek gerekiyor tabi ki. Bu saydığım şeyler varsa çok sıkıntı edilecek bir durum olmamalı.

Haftalık En Çok Okunanlar