Tekstil ve Moda

Uzak Durulması Gereken Kumaş Türleri

Zararlı kimyasallar çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor
Gündelik hayatımız, gece ve gündüz kumaşlarla çevrilidir. Giysilerden, yataklarımızdaki nevresim ve örtülere kadar; mobilya veya araba koltuklarındaki kumaşlara varıncaya kadar günün 24 saati kumaşlara temas ederiz.

Neredeyse her zaman etrafımızda, ancak hayatımızın bir parçası olan ve vazgeçilemeyecek kumaşları tanıyor muyuz, elbiselerimiz hangi malzemelerden yapılıp, elbise olana kadar hangi tür kimyasallarla etkileşiyor biliyor muyuz?

Çokta uzak olmayan bir zamana kadar insanlar doğal lifler dışında bir malzemeye sahip kumaşları bilmiyorlardı. Elbiselerin üretildiği iplikler; yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir liflerinden yapılmaktaydı.
Sentetik liflerin hammaddesi petrokimya ürünleridir  
Ancak bugün giydiğiniz elbiselerin etiketlerine bir göz atarsanız, rayon, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi insan vücuduna zararlı yapay malzemeleri bulmanız muhtemeldir. Ayrıca, gömlek ve pantolonlarınıza; ütü istememe, buruşmama veya lekelenmelere karşı dayanıklılık gibi özellikler sağlayan kimyasal işlemler yapılmıştır büyük olasılıkla. 

Kumaşlardaki bu teknolojik gelişmeler hayatımızı daha kolay hale getiriyor, ancak ne pahasına? 
Kumaşlar elbiseye dönüşünceye kadar çok sayıda kimyasal ve fiziksel işlemden geçer 
Kimyasal olarak işlenmiş sentetik kumaşlar, sağlığınızı ve dünyamızı olumsuz yönde etkileyen toksin kaynağıdır. Doğal lifler kullanılarak üretilmiş olsa bile elbiselerimiz üretim aşamasında çeşitli kimyasal apre işlemleri nedeniyle toksik maddeler ile yüklenebiliyor. 

İşte kaçınmanız gereken insan vücuduna zararlı kumaş çeşitlerinin listesi ve bu kumaşların yerine geçebilecek daha sağlıklı hammaddeye sahip doğal kumaşlar. 

- Polyamid/poliamit, petrolden yapılır ve halk arasında naylon adıyla bilinir. Bu yapay lif çoğu zaman zararlı olabilecek kalıcı kimyasal işlemlerden geçer. 

Polyester, satın alabileceğiniz en kötü kumaş türlerinden biridir. Sentetik polimerlerden yapılır. 

- Akrilik kumaşlar, akriliğin hammaddesi petroldür ve uzun süre deri ile temasından kaçınmak gerekir. 

Viskoz kumaşlar, düzenli yıkama ve kullanımda özelliklerini koruması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit gibi kimyasallarla muamele edilmiş, geri dönüştürülmüş odun hamurudur. 

- Asetat ve Triasetat, odun hamuru selülozundan yapılır ve ürünü son haline getirmek için kapsamlı kimyasal işleme tabi tutulur. 

- Kimyasal işlem gören kumaşlar, herhangi bir kumaş ya da elbise, leke tutmayan, su geçirmez, kırışmama apreli veya güve ve böcek kovucu ise o kumaşlar çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmiştir. Lekelere karşı dayanıklı ve buruşmayan kumaşların birçoğu Teflon gibi perflorlu kimyasallar (PFC'ler) ile işlenir. 

Genel olarak, aşağıda belirtilen doğal liflerden üretilen elbiseleri tercih etmek gerekir: 
-Pamuk
-İpek, 
-Keten, 
-Kenevir, 
-Yün, 
-Kaşmir

Son yıllarda herşeyde olduğu gibi organik ürün modası kumaşlara da yansıdı, artık organik kumaşlar ve organik giysiler de kendini mağazalarda göstermeye başladı. Ancak bazı uyanık üreticiler, organik kumaşları sadece üzerine organik tekstil etiketi basarak üretebileceklerini düşünüyor.

18 yorum:

özellikle iç çamaşırlarında parlak renkli ve sentetik kumaşlı külot, sütyen ve atletlerden kaçınmak lazım

hadi ben kaçtım organik sütyen almaya gidiyorum

sadece sağlığa zararlı kumaşa sahip giysileri almamak yetmez, ya deterjanlar ne olacak çamasırları bol su ile yıkayıp deterjan ve temizleyici maddeleri iyice uzaklaştırmalıyız

takım elbiseleri kuru temizlemeye verdikten sonra 1-2 gün askıda bekletip zararlı kuru temizleme kimyasallarının uçması beklenilmeli

evet kuru temizlemedeki uçuçu kimyasallar tehlikelidir, bazı insanlar temizlemeci dükkanından elbiseyi alıp hemen aynı gün veya ertesi gün giyiyor, daha garibi bazıları elbise değiştirme yeri olsa kuru temizlemecide üstünü değiştirecek.

Bu tür kumaşlardan yapılan elbiselerden uzak dursanız iyi olur özellikle bebek ve çocuklarımızın bedeninden uzak tutun lutfen. Onların derileri daha hassas ve korunmasız

bu tür elbiseleri giymeseniz iyi olur bencede

Pamuk ta çok masum değil.Üretim aşamasında bolca böcek ilacı kullanılıyor.İşleme sırasında ise özellikle çok miktarda ağartıcı kullanılır çünkü pamuğun doğal rengi saf beyaz değildir.Daha sonra yumuşatıcı ,sentetik vaks ve alevlenmeyi geçiktiren maddeler ve formaldehit kullanılır.

ee sağlığa zararlı maddeler içeren kumaşları hayatımızdan uzak tutalım da geriye pek birşey kalmadı gibi onu ne yapacaz

devlet tekstil sektörünü denetlemiyor mu, nerden bileceğiz biz aldığımız elbise kanserojen mi değil mi zaten bu fabrikalar doğayı kirletiyor bir de bedenimizi zehirliyorlar !

Kumaş seçerken nelere dikkat etmeliyim? alışveriş sitelerinde genelde aşağıda belirttiğim kumaşlar var; %100 Viskon, %100 pamuk, Payetli Kumaş, Kupra Kumaş, Mikropolyester, %100 Poliviskon, %100 Soft Akrilik, Polyester, Viskoz, Likra, akrilik, Pamuklu Güpür, Gabardin Kumaş, İnce Örme Kumaş, Petekli Kumaş, Sandy Kumaş gibi. şimdi ben bu kumaş türlerinin hangisi iyi, hangi kumaş daha az zararlı nerden bilecem, elbise alışverişi bildiğin kumar gibi bir şey, kumaş isimleri çok yabancı geliyor bana

bu zararlı kumaşların çoğunun elbiselik kumaş türlerinden biri olduğunu ve şu an üzerinizde bile bu elbise kumaşlarını bulabileceğinizi biliyor muydunuz.

elbiselerde en çok bulunan türlerden biri olan polyesterin insan sağlığına zararları saymakla bitmez bence dış giyimde yün ile kullanılanları hariç bence iç giyimde kulllanmayın

en doğalı incir yaprağı sanırım

kıyafetleri alırken hangi kumaşlardan seçilmeli gibi bir soruya kıyafet alırken hangi kumaşlar seçilmemeli sorusu ile cevap olabileceğini gösteren bir makale olmuş, bu tür kumaşlardan kaçınılması gerekir, kötü kumaşları anlattığınız için teşekkürler

uzak durulması gereken insanlar, uzak durulması gereken kadınlar ve uzak durulması gereken erkekler gibi uzak durulması gereken kumaşlar olduğunu da öğrendim :(

madem kimyasal elyaf bu kadar riskli, o zaman bunu organize şekilde protesto etmeli, yarı organik yarı kimyasal olsa dengelenir mi acaba, bu gidişle ya çıplak gezeceğiz ya da sağlıklı bir imalatla organik elyaf kullanacağız, vay halimize

çok güzel olmuş bu bilgilendirme artık bu tür elbiseleri almayacağım, siz de bu tür kıyafetleri almayın. özellikle bu tür kumaşlardan yapılan elbiseleri çocuklarınıza satın alıp giydirmeyin

En Çok Okunanlar