Tekstil ve Moda Sitesi

İlmek Nedir

İlmeklerin birbiri ile bağlanması sonucu örgü yüzeyler ortaya çıkar
İlmek ya da Fiyonk: Örme iğnelerinin ipliklere oluşturduğu özel ters U şekilli iplik halkalarından meydana gelen form yapıya ilmek adı verilir. Bu form yapı fiyonk olarak da ifade edilmektedir. Bir ilmek baş, gövde ve ayak (bacak) olarak üç kısımdan meydana gelir. İlmeklerin birbiri ile bağlantı yapması ayak ve baş kısımlarının kesişme noktalarında üste veya alt alta olma pozisyonu ile sağlanır. İlmeklerin bağlantı yapması ilmek başı veya gövdesinin üste olması şeklinde gerçekleşir. İlmek bağlantısı oluşması için ilmeğin, bir diğer ilmek ile bağlantı yapması gerekir. 
Bir ilmek baş, gövde ve bacak (ayak) olarak üç bölüme ayrılır
İlmek iğnenin tam hareketi ile oluşan örme kumaşın temel yüzey yapı elemanıdır. İlmeğin temel yüzey yapı elemanı olmasının nedeni, ilmeğin tüm örme kumaş yüzeyini tek olarak oluşturabilme özelliğidir. Diğer örgü elemanlarının tek başına örme kumaş yüzeyi oluşturabilmesi mümkün değildir. Bundan dolayı örme yüzey oluşumunda askı ve atlama elemanı ancak ilmekle birlikte kullanılır. İpliğin ilmek ile yüzey oluşturması örme kumaşların esnekliğinde temel faktördür. Sadece ilmekten oluşan örme kumaşlar, enine ve boyuna esnekliği homojen yapıdadır.

3 yorum:

örme kumaştaki en küçük birime ilmek denir, nasıl atomlar bir araya gelip maddeyi oluşturursa ilmekler bir araya gelip örme kumaşı meydana getirir.

ilmek ilmek işlemek ne demek, ilmik nedir sözlük anlamı, ilmek ile ilgili cümleler, ilmek mi ilmik mi, ilmek, ilmek dokumak, ilmek ile cümle, ilmek ilmek örgü, ilmik ilmik işlemek ne demek gibi sorular var aklımda

ilmeğin resimli görünümü ve ilmeklerin kumaş üzerindeki yapısal şekilleri için teşekkürler ödevim de faydalı oldu

Haftalık En Çok Okunanlar