Tekstil ve Moda Sitesi

Örme Kumaşların Genel Özellikleri

Atkılı ve Çözgülü Örme Yapıları Şeması
Örücü elemanlar (iğne) vasıtasıyla ilmek şekli verilen ipliğin, kendinden önceki ve sonraki ilmekler ile bağlanması sonucu oluşturulan yüzeylere örme kumaş denir. 

Örme kumaşların genel özellikleri aşağıda verilmiştir: 

- Elastikiyet ve esneklik: Her yöne esnemeye uygun ve elastiktir, esnedikten sonra eski konumuna kolayca dönebilme özelliğine sahiptir. 
- Nem çekme özelliği: Örme yüzeyler iplik bağlantılı yüzeylerden, dokumalardan ve kolon dokumalardan daha fazla nem çekerler. 
- Yüzey yapısı açık, seyrek veya sıkı olabilir. 
- Dokuma yüzeylere göre daha hafif olabilmektedir. 
- Vücut hareketlerine kolayca uyum sağlar. Dokuma kumaşlarda bulunmayan, genişleyip daralan yapısı nedeniyle vücudu sarma özellikleri vardır.
- Çekmeleri, kullanılan ipliğin lif cinsine, terbiye şekline göre değişmektedir. Ancak dokuma yüzeylere göre çekmeleri yüksektir. 
- Stabil değildirler; örme kumaşlar, ipliklere ilmek formu verilerek oluştuğu için örme mamullerinde daima bir iç gerilim meydana gelir. Bu iç gerilimler nedeni ile örme kumaşların boyutsal değişimleri, yani kumaşın büzülme kabiliyeti çok yüksektir.
- Örme kumaşlar, hafif, esnek ve hacimli olmasından dolayı dökümlüdürler fakat zamanla giyimden dolayı sarkabilir.
- Örme kumaşların tutumları iyidir ve diğer tekstil yüzeylerine göre yumuşaktırlar. 
- Buruşma eğilimleri örgü sıklığına, kullanılan ipliğin lif cinsine ve terbiye işlemlerine göre değişir.
- Ütü tutma yeteneği zayıftır,  

2 yorum:

El örgülerinde üretim hızı ve kapasitesi kısıtlı olduğu için üretim miktarı kısıtlı idi, dilli ve kancalı iğnenin bulunması, ilk örme makinesinin ortaya çıkmasını sağladı; 1867’de ilk örme makinesi geliştirildi, bu sayede hız ve üretim arttı. ardından 1878 yılındaki ilk yuvarlak örme makinesi ortaya çıktı.

örme kumaşların kendilerine özgü bir yapı biçimi ve buna uygun katlanabilirlik özelliği vardır ayrıca ilmeği kolayca kaçar, çözülür ve kumaş çabuk sökülebilir.

Haftalık En Çok Okunanlar