Tekstil ve Moda

Çözgü ve Atkı Nedir

Kumaşta çözgü (kırmızı) ve atkı (mavi) görünümü
Çözgünün Tanımı 
Dokuma kumaşın uzunluğu boyunca kenara paralel olan ipliklere çözgü denir. İçinden tahar planına göre atkıların geçirildiği, dokunacak kumaşın uzunluğunu oluşturan uzunlamasına ipliklerin her biri.

Atkının Tanımı 
Dokuma kumaşta çözgü iplikleri arasından enine yönde kumaşın bir kenarından diğer kenarına geçen ipliklere atkı denir. Atkı iplikleri dokuma işleminin gerçekleşmesinde aktiftir, dokuma yüzeyin oluşabilmesi için mekik vb. sistemler ile atkı ipliklerinin çözgü iplikleri içinden belirli bir düzen dahilinde geçirilmesi gerekir.

6 yorum:

çözgü kumaşın iskeleti, atkılar ise etidir, biraz canlı kanlı örnek oldu ama. İnşaattan tekstile örnek verirsek çözgüler kolon ise, atkılar tuğladır.

atkı ipliği çözgü ipliğinin arasından geçirilmesi süresi ne kada kısa ise birim zamanda dokunan kumaş miktarı o kadar artacaktır

Çözgü ipi nedir: Kumaşın boyuna olan ve gerilime dayanıklı ipliklerdir. Çözgü ipliklerine haşıl işlemi uygulanır.

Atkı ipi nedir: dokuma işleminde, kumaşın enine olan ipliklere atkı iplikleri denir. Çözgü iplerine nazaran daha az gerginliğe maruz kalırlar. Atkı iplikleri dokuma makinesine bağlı olarak bobinlere veya atkı masuralarına sarılır.

bir giyim aracı olan atkı da var ikisi de aynı kökenden geliyor atılan bir şey var ortada buna atkı deniyor. Giysi olan atkı genellikle soğuğa (bazen sıcağa poşu gibi) karşı sırta, omuza, başa alınan ya da boyna sarılan örtü anlamına geliyor.

Genel olarak az bükümle eğrilen kalın iplikler atkı, çok bükümle eğrilen ince ve daha sağlam yapıdaki mukavim iplikler çözgü olarak kullanılır.

çözgüler ve atkılar bir araya gelince dokuma kumaşı oluşturuyor.

En Çok Okunanlar