Tekstil ve Moda

Krinkıl Kumaş Nedir

Krinkıl Kumaş
Polyester veya polyester karışımı kumaşlara uygulanan bu işlem, ingilizce "crinkle" kelimesinden gelir. Kumaşın dokuma sonrasında krinkıl makinesinde veya batik işlemindeki gibi kumaşa plise tekniği ile ya da kumaşı bükerek buhar kazanında, buharla kumaşa verilen şeklin kalıcı olması için yapılan bir tür şekil verme işlemidir. Kırıştırılmış kumaş efekti olarakta bilinir. 

Ütü istemeyen kumaş ve perde yapımında kullanılır. Kullanımı en kolay tül perde türlerinden biridir.

Değişik yöntemlerle bitmiş mamule uygulandığı gibi top kumaşlara da uygulanabilmektedir. Diğer bir ismi ise ''Crash''dır. Krinkıl işlemi genel olarak aşağıdaki şekillerde uygulanabilir: 

1) Plise tekniği ile krinkıl yapma, 
2) Tüp yöntemi ile krınkıl yapma, 
3) Bağlama yöntemi ile krinkıl yapma. 

4 yorum:

Kullanımı en kolay tül perdedir. Krinkıl özelikle çalışan hanımlara uygundur, ütü istemez, yıka ve as çok kolay. Desenleri jakarlı krinkil tül, nakışlı kırınkıl tül, ipek krinkıl tül,kraş krinkıl tül, sade krınkıl tül gibi tül perde çeşitleri vardır.

krinkıl kumaş elbise, krinkıl kumaş etek, krinkıl kumaş fiyatları, krinkıl kumaş iç gösterir mi, krinkıl kumaş terletir mi, krinkıl kumaş tulum, krinkıl perde kumaşı, krinkıl kumaş pantolon gibi sorularım var benim

kirinkil kumastan bir gomlek hafif bol, altina da dar diz kapaginda bir etek ile mukemmel bir uyum olusturuyor birde topuklu ile oralar yıkılır..

hangisi doğru veya hepsi aynı şey mi bilmiyorum ama crinkle, kirinkil, krinkil, kırınkıl, kırinkıl, kırınkil, kirınkil, kirinkıl crinkil, krnkil bunların hangisi kullanılmalı

Haftalık En Çok Okunanlar