Tekstil ve Moda

Krinkıl Kumaş Nedir, Krinkıl Kumaş Özellikleri

Krinkıl işlemi görmüş kumaş. 
Krinkıl, polyester veya polyester karışımı kumaşlara uygulanan bu işlem, ingilizce "crinkle" kelimesinden gelir. Kumaşın dokuma sonrasında krinkıl makinesinde veya batik işlemindeki gibi kumaşa plise tekniği ile ya da kumaşı bükerek buhar kazanında, buharla kumaşa verilen şeklin kalıcı olması için yapılan bir tür şekil verme işlemidir. Kırıştırılmış kumaş efekti olarak da bilinir. 

Ütü istemeyen kumaş ve perde yapımında kullanılır. Kullanımı en kolay tül perde türlerinden biridir. 

Değişik yöntemlerle bitmiş mamule uygulandığı gibi top kumaşlara da uygulanabilmektedir. Diğer bir ismi ise ''Crash''dır. Krinkıl işlemi genel olarak aşağıdaki şekillerde uygulanabilir: 

1) Plise tekniği ile krinkıl yapma, 
2) Tüp yöntemi ile krınkıl yapma, 
3) Bağlama yöntemi ile krinkıl yapma. 

Krinkıl Kumaş Özellikleri 
Krinkıl kumaş kumaş hafif ve ince kırışıklar kazanır. Kendinden kırışık olan bu kumaş, uzun süre kırışıklığını kaybetmez. Bu nedenle her mevsimde bu kumaş rahat bir şekilde giyilebilir. Krinkıl kumaş, kendinden kendinden kırışık bir şekilde görünürler. Son yıllarda da çok fazla tercih edilen bu kumaş türü en fazla ev tekstil sektöründe perde üretiminde kullanılmaktadır. 

Krinkıl kumaş yukarıda özel tekniklerle krinkıl makinesine sokuluyor. Bu makine ise kumaşa kalıcı bir şekilde kırışıklık kazandırıyor. Yapılan bu kırışıklık her yıkamada da kalabiliyor. Buhar yardımı ile krinkıl kumaşa da kırışıklık veriliyor. Özellikle ev tekstili içinde perdelerde de krinkıl kumaş çok fazla tercih ediliyor. 

Krinkıl Kumaş Nasıldır 
Tekstil sektöründe birbirinden farklı kumaş çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle şık ve hoş bir görüntüsü olan krinkıl kumaşlardan da bluz, etek ve ceket gibi ürünler üretiliyor. Perde olarak kullanımının yanında krinkıl kumaş günümüzde giyim sektöründe çok sık kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan krinkıl kumaş ütü gerektirmez ve bakım kolaylığı sağlar. 

Krinkıl Kumaş Terletir Mi 
Krinkıl kumaş sentetik bir malzeme olan polyesterden üretildiğinde vücudu oldukça sıcak tutabilir. Polyester kumaşlar genelde krinkıl kumaş yapımında kullanılırlar. Krinkıl % 100 polyester ve ya da polyester karışımı şeklinde olduğu için ciltte hava alma problemi ve terleme yapabilir. Bunun yanı sıra viskon kumaş ile karıştırılan krinkıl kumaş yaz aylarında daha ferah hava alan şekilde rahat bir şekilde giyilebilir. 

Krinkıl Kumaş Kullanım Alanları 
Günümüzde krinkıl kumaş çeşitleri çok fazla tercih edilmektedir. Rahat ve ince yapısı ile her mevsim kullanılabilen krinkıl kumaşlar oldukça şık ve zarif bir görünüm sağlarlar. Krinkıl kumaşlar genellikle ev tekstilinde de tercih edilmektedir. Krinkıl kumaşlardan yapılan perde çeşitleri de tercih edilen ev tekstil ürünlerinden birisidir. 

Krinkıl Kumaş Esnek Midir 
Son yıllarda oldukça popüler olan krinkıl kumaşlar en fazla polyester kumaşa uygulanırlar. Viskon pamuk karışımları ile de kullanılan krinkıl kumaşlar çoğu zaman esnek bir yapıya sahiptir. 

Krinkıl Kumaş Yıkanınca Çeker Mi 
Krinkıl kumaştan üretilen kıyafetlerin ve ev tekstil ürünlerinin mutlaka düşük ısıda yıkanması gerekmektedir. Bu nedenle krinkıl kumaştan üretilen kıyafetler değerli ve hassas bir yapıda ise mutlaka kuru temizleme yapılması önerilir. Ayrıca bu kıyafetler ılık su ve hassas programlarda yıkanmalıdır. Krinkıl kumaşlar ütüleme gerektirmez bu nedenle yıkandıktan sonra asılarak kurutulan krinkıl kumaşlar böylece rahat bir şekilde kullanılır. Krinkıl kumaşlar ütülendiği takdirde doğal kırışıklıklarını kaybederler. Böylece krinkıl kumaşın yapısı da bozulacaktır. 

7 yorum:

Kullanımı en kolay tül perdedir. Krinkıl özelikle çalışan hanımlara uygundur, ütü istemez, yıka ve as çok kolay. Desenleri jakarlı krinkil tül, nakışlı kırınkıl tül, ipek krinkıl tül,kraş krinkıl tül, sade krınkıl tül gibi tül perde çeşitleri vardır.

krinkıl kumaş elbise, krinkıl kumaş etek, krinkıl kumaş fiyatları, krinkıl kumaş iç gösterir mi, krinkıl kumaş terletir mi, krinkıl kumaş tulum, krinkıl perde kumaşı, krinkıl kumaş pantolon gibi sorularım var benim

kirinkil kumastan bir gomlek hafif bol, altina da dar diz kapaginda bir etek ile mukemmel bir uyum olusturuyor birde topuklu ile oralar yıkılır..

hangisi doğru veya hepsi aynı şey mi bilmiyorum ama crinkle, kirinkil, krinkil, kırınkıl, kırinkıl, kırınkil, kirınkil, kirinkıl crinkil, krnkil bunların hangisi kullanılmalı

Krinkıl kumaş terletir mi polyester kumaş yazın terletebilir, krinkıl kumaş yazlık mı ince tül gibi olanları yazın kullanılabilir, krinkıl kumaş yakar mı kalın bir kumaş ise yakar, krinkıl kumaş esnek midir esnektir kırınkıl yapısı ve esnekliği sağlar, Krinkıl kumaş çanta bile üretiliyor.

krınkıl çanta nasıl yapılır, krinkıl kumaş elbise nasıl, kumaşta krinkıl işlemi, krinkle kumaş ne demek, krinkıl perde, tekstilde krinkıl işlemi, krinkıl baskı nedir

krinkıl çanta modelleri, krinkıl çanta özellikleri ve markaları konusunda gönder gelsin be gülüm.