Tekstil ve Moda Sitesi

Ütüleme İşlemi Nedir


Ütüleme kumaşa düzgün bir görünüm kazandıma işidir
Kumaşın dikimi esnasında dikiş kırışıklıklarını gidermek, yıkama ve kullanım sonrasında ise kumaş ya da giysinin yüzeyinin düzgünleştirmenin yanı sıra kırışıklıklarını gidermek, en boy ölçülerini sabitlemek, görünümü ve tuşesini güzelleştirmek amacıyla da ütüleme işlemi yapılır. 

Ütüleme yapmak için ütü makinesi kullanılır. Ütünün istenilen etkiyi sağlayabilmesi için belirli bir sıcaklığa ulaşmış olması gerekir. Buhar ve basınç yardımı ile de etki artırılır. Ütüleme elbiselerin görünümü ve uzun ömürlü olması açısından önemli bir işlemdir. Doğru sıcaklıkta yapılmayan ütü, ürünün renginin bozulmasına, istenmeyen izlerin veya parlamaların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple ütüleme öncesi ütülecek elbisenin kumaşının hammaddesini iyi bilmek dolayısıyla ütü ayarlarını kumaş türüne göre yapmak gerekir. 

4 yorum:

Ütüler işlevsel olarak ve mantıken birbirine benzese de genel olarak el ütüsü, pres ütü ve şişirme ütüsü olmak üzere üçe ayrılırlar. Bunların da kendi aralarında çeşitleri ve farklılıkları mevcuttur. Triko (düz örme) mamullerin ütülenmesi için ise geliştirilmiş çeşitli ütüleme makineleri bulunmaktadır.

Şişirme Ütüler Nedir
Ürüne özel üretilmiş ütülerdir. Pres veya sanayi ütülerinde ütülenmesi zor olan ürünlerin (ceket, manto, kaban, pantolon, iş tulumu vb.) ütülenmesi için üretilmişlerdir. Şişirme ütülerde ürünün özelliğine göre parçaların takılabileceği kısımlar mevcuttur. Bu kısımlara giysilerin kol, bacak ve gövdeleri geçirilir ve sıcak hava verilerek şişmesi, dolayısıyla da kırışıklıkların açılması sağlanır. Bu işlem sonunda giysinin ütülenmesi ve düzgün görünmesi sağlanır. Piyasada manken ütü olarak adlandırılmaktadır.

ütüleme faydalı bence çünkü bazı mikropları da öldürüyor deniliyor

kılların ya da tüylerin ateşle veya alev maruz bırakarak, lazer vb aşırı sıcakla yakılmasına da ütüleme deniyor. istenmeyen tüylerin ütülenmesi gibi

Haftalık En Çok Okunanlar