Tekstil ve Moda

Triko Nedir

Triko kumaşlar, yaygın bir kullanım alanına sahiptir
Düz örme makinelerinde üretilen, atkılı örme sistemli kumaşlara triko denir. Başta yün ve pamuk ipliği olmak üzere düz örgü makinesinde üretilir. Düz örme makinelerinde, tek plaka, çift plaka, saç örgülü, nopeli, kaydırmalı, jakarlı, intersia ribana (lastik), selanik haroşa örgülü kumaşlar en çok kullanılan ve üretilen triko kumaş türleridir. Triko kumaşlar, düz örme kumaşlar olarak da ifade edilir.

Triko Kumaşların Genel Özellikleri
Triko örme kumaşlar, tekstil sektöründe çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örme yüzeylerde ipliğin ilmek formu çok esnektir. Bu nedenle de vücuda çok iyi uyum sağlayarak yumuşak bir biçimde sararlar. İlmeklerin hareketli olması nedeniyle, örme kumaşlar; dokuma kumaşlara göre tutum, yumuşaklık ve dökümlülük bakımından da üstün özelliklere sahiptir. Kolayca buruşmaz ve buruştuğunda da daha hızlı eski haline döner. Triko örme kumaşlar tek iplik beslemeli atkılı örme sistemli kumaşlar olduğu için enine yönde sıra ile sökülebilir. Triko kumaşlar, düz biçimde örülür. Kumaş kalınlığını belirleyen temel faktör makine inceliğidir. Dokuma kumaşlarla karşılaştırıldığında, ilmeğin yapısından kaynaklanan hava tutma özelliğine sahiptir ve bu sayede ısı tutma özelliği yüksektir.

Triko Kullanım Alanları
Triko kumaşlar, büyük oranda kışlık ve mevsimlik kazak, hırka, süveter, eldiven, kaşkol gibi dış giyim ürünlerinde kullanıldığı gibi, yazlık ve mevsimlik dış giyim olarakta trikonun kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca diğer örme ürünlerine aksesuar olarak yaka, kol bandı, etek bandı vb. örgü ürünlerde kullanılmaktadır.

4 yorum:

triko denince aklıma kış aylarında giyilen kazaklar gelsede yazın giyilen triko örme elbiseler de var. triko bir mevsim türü değil örme yapısıdır.

Triko kumaş denilince yünlü kumaş akla geliyor ancak triko kumaşlar sadece yünlü ve kışlık olmak zorunda değil triko hammaddeye dayalı kumaş türü değil, kumaş örme türü yani kumaş elde etme metodudur. Pamuklu trikolar da olabilir

triko ürünler çok çeşitli olup triko erkek, triko kadın, triko çocuk, triko kazak tesettür, triko elbise, triko kazak bayan, triko kazak erkek, triko bayan gibi pek çok alanda üretilmekte olup bu dalda çok farklı triko markaları faaliyet göstermektedir. peki triko ne zaman giyilir, triko kumaş çeşitleri neler, triko özellikleri ve triko hangi mevsim giyilir bu sorularda trikonun türüne göre değişir triko kış ayları başta olmak üzere her mevsimde giyilebilir

kabarık, bol, esnek örme kumaşlara genel olarak halk arasında verilen isim

En Çok Okunanlar