Tekstil ve Moda

İlik Nedir, İlik Çeşitleri Nelerdir

İlik boyunun uzunluğu düğme çapından biraz büyüktür. 
İlik (Alm. Knopfloch, Fr. boutonniére, İng. buttonhole), giysi, yorgan çarşafı, yastık kılıfı gibi eşyaların belirli yerlerine düğmenin geçirilebilmesi için iplikle örülerek ya da biye ile açılan küçük yarıklara denir. İlikler, çevresi elde veya makinede örülerek sağlamlaştırılmış elbise üzerindeki küçük açıklıklara denir. Düğmenin geçmesi ve elbisenin giyilmesini sağladığı gibi süsleme olarak da kullanılır. İlikler sadece giysiler için değil; yorgan çarşafı, yastık kılıfı gibi ürünlerin belirli yerlerinde kullanılır. 

Karşılıklı kenarlara konulan ilik ve düğme ile birlikte kapanmayı sağlar. İlik, giyimlerin rahat giyilmesini sağladığı gibi süsleme olarak da kullanılabilir. Giysiye ilik açabilmek için önce ilik yerini saptamak gerekir. Düğme, iliğin içinden geçirildiğinde giysinin görünümünü bozmamalıdır. Giysinin kullanışına ve kumaşına göre iliğin yatay veya dikey hazırlanacağı belirlenmelidir. Düğmenin ebatlarına göre ilik boyu tespit edilmelidir. 

İliğin Çeşitleri ve Kullanıldığı Yerler 
İlik, giyimlerin rahat giyilmesini sağladığı gibi süsleme olarak da kullanılır. 

İlik açma - düğme dikme teknikleri 
İlik açma çeşitleri dört ana başlık altında toplanabilir; 

1-) Örme İlikler 
Dikiş iğnesi ve iplik yardımı ile kumaşı örerek hazırlanan iliklere örme ilik denir. Elde veya makinede örme ilik yapabilir. Elde ilik açarken bükümü az, yumuşak, kumaşın cinsine göre inceliği saptanmış iplikler kullanılmalıdır. Örme ilikler için ilik makineleri bulunmaktadır. İstenilen nitelikte ve daha hızlı bir şekilde bu makinelerde ilik açılmaktadır. Örme ilikler çift kat kumaşa açılır. 

Örme ilik kendi içinde üç gruba ayrılır; 
- Tek taraflı biritli örme ilik: Enine açılır, giysilerin çoğunda kullanılır ve en kullanışlı olanıdır. 
- İki taraflı biritli örme ilik: Boyuna açılır, patlı giyimlerde kullanılır. 
- Paseli İlik: Enine açılır, erkek ceket ve pardesülerinde kullanılır. 

2-) Parçalı İlikler 
Kumaş parçaları kullanılarak hazırlanan iliklere parçalı ilik denir. Giysi kumaşından hazırlanabileceği gibi, ana kumaşa uygun farklı kumaşlar kullanılarak da süsleme özelliği kazandırılabilir. Sık yıkanmayan (yünlü-ipekli) kumaşlara uygulanır. Parçalı ilik tek kat kumaşa açılır ve arkası giysinin duble payı ile temizlenir. Parçalı ilikte kullanılacak kumaş düz veya verev olabilir. 

Parçalı ilik kendi içinde iki gruba ayrılır; 
- Tek parçalı ilik 
- İki parçalı ilik 

3-) Atkı İlikler 
Kapanma payı az olduğunda iplik, biye veya kordonet kullanılarak hazırlanan iliklere atkı ilik denir. Giyside süsleme amaçlı da kullanılır. Daha çok abiye giyimlerde ve gelinliklerde tercih edilir. 

Atkı ilik kendi içinde üç gruba ayrılır; 
- Birit 
- Biye 
- Kordon 

4-) Dikişten Açılan İlikler 
Giysilerde model özelliğinden dolayı ilik, dikiş üzerine gelebilir. Dikiş üzerinde çeşitli işlemler yapılarak hazırlanan iliklere dikişten açılan ilik denir. Daha çok yağmurluklarda, kürklerde ve trikolarda kullanılır. 

1 yorum:

ceketini iliklemek eylemindeki iliktir