Tekstil ve Moda

Armürlü Kumaş Nedir, Armürlü Kumaş Özellikleri

Armürlü kumaş. 
Armür veya armürlü kumaş (dobby), armür tezgahında üretilen, küçük geometrik desenler ve kumaştaki özel dokusu ile karakterize edilen dokuma bir kumaştır. Armürlü örgüsü ile dokuma ilk olarak 1840 yılında geliştirildi ve her türlü dokumada olduğu gibi bir dokuma tezgahında dokunmasına rağmen, armürlü dokuma tezgahında özel bir ekipman parçası gerektirir. Bu cihaza armür denir ve küçük geometrik baskıların üretiminin kumaş olarak dokunmasını sağlar. Bu teknik, kumaştaki çözgü ipliklerinin manipülasyonu ile yapılır. Bu örgü, bu tasarımları oluşturmak için dokuma makinesi için bir ek kullandığından, jakarla benzerdir. Dobby tezgahında oluşturulan tasarımlar jakar deseninden çok daha az karmaşıktır. 

Armürlü dokumalar, jakarlı dokuma makinesi üzerine eklenen jakar makinesindeki jakarlı kartlar yerine dar ahşap şeritlerle armür eki olan dokuma tezgahlarında yapılırlar. Armürlü örgüler basit, küçük geometrik figürlerle sınırlıdır, tasarım sık sık tekrarlanır ve üretimi oldukça ucuzdur. 

Çözgü ve atkı iplikleri aynı renkte veya farklı olabilir. Parlak iplikler, dokuları ve deseni öne çıkaracağından bu tür dokumalarda özellikle etkili bir görünüm elde edilir. 

Armürlü dokuma tezgâhında dokunan kumaşlara armürlü kumaşlar denilmektedir. Armürlü kumaşta, sadece armür hareketiyle ipliklerin yönünü değiştirip renkli iplik kullanımı gibi başka bir işleme gerek olmadan basit geometrik desenler oluşturulur. Bu kumaşlar genellikle gömlek, pantolon, perde, döşemelik ve yatak örtülerinde kullanılmaktadır. 

Armürlü kumaş, sık dokunmuş, atkı iplikleri şekil vermede bilhassa enlemesine düzgün damarlar teşkil etmede önemli rol oynayan bir kumaştır. Armür, kumaş deseninin tekrarlanan en küçük parçası demektir ve armürlü kumaş dediğimizde aslında üzerinde bir desen oluşturacak şekilde tekrarlanan parçalardan oluşan kumaşlar olduğunu anlamalıyız. Örneğin gömlekte armürlü ifadesi o gömlek üzerinde tekrarlanan motiflerdir. 

Armürlü kumaşlar genellikle basit, tekrarlanan geometrik bir desene sahiptir. Polo gömlekler genellikle armürden yapılır. Pike kumaşlar armürlü bir yapı türüdür. 

4 yorum:

Pantolondan perdeye, yatak örtüsünden koltuk döşemeye kadar birçok farklı alanda kullanılabilen armürlü kumaş nedir? Armürlü pantolon, armürlü gömlek ve gömlekte armür ne demek? Armür kumaştan ne dikilir ve bu kumaşın özellikleri nelerdir? Merak edilen birçok soruyu yazınızda buldum.

Armür işlemi için ilk işlem ağızlık açılmasıdır. Ağızlık aslında çözgü ipliklerinin arasındaki boşluktur. Bu ağızlıktan atkı ipliği geçirilir. Bu sayede çözgü ve atkı ipliği arasında bağlantı sağlanır ve bu şekilde dokuma örgüsü oluşturulur.

Armür çözgü ipliklerine aşağı yukarı hareket veren bir sistemdir. Bu işlem için bir armür örgü raporu oluşturulur ve hangi ipliklerin aşağıda veya yukarıda olacağı belirlenir. Bu sistematik plana armür raporu denmektedir.

Armür Kumaş Özellikleri Nelerdir?
Çok amaçlı bir kumaştır. Çocuk giyim, pantolon, etek, gömlek, perde, döşeme gibi farklı farklı alanlarda kullanılabilir.

Günümüzde neredeyse her kumaştan yapılabildiği için ürünün özellikleri tercih edilen kumaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Genel olarak dayanıklı kumaşlardır.
gomlek-pantolon-etek
armürlü kumaş nedir
Armür Kumaştan Ne Dikilir?
Armür kumaşın birçok çeşidi vardır. Öncelikle armür işleminin hangi kumaşa yapıldığını ve kumaşın ağırlığını öğrenerek ne dikeceğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Örneğin hafif bir kumaş ise armürlü gömlek dikebilirsiniz. Armürlü gömlekler son yıllarda çok trend bir üründür ve şık görünmektedir. Onun haricinde pantolon içinde armür kumaş kullanabilirsiniz. Eğer elinizdeki ürün ağır ise perde için düşünebilirsiniz. Kumaşın kullanım alanı sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişebilmektedir. İsterseniz minder kaplama, yatak örtüsü veya koltuk döşeme içinde armürlü kumaşları tercih edebilirsiniz.

Armürlü kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularıma cevap buldum.

Armürlü Kumaş özelliği nedir, armürlü kumaş nasıldır.

Armürlü Dokuma İmalatı

Armürlü örgü ilk olarak 1840 yılında geliştirildi ve her türlü dokumada olduğu gibi bir dokuma tezgahında dokunmasına rağmen, Armürlü dokuma tezgahında özel bir ekipman parçası gerektirir. Bu cihaza armür denir ve küçük geometrik baskıların üretiminin kumaşa dokunmasını sağlar.

Bu teknik, kumaştaki çözgü ipliklerinin manipülasyonu ile yapılır. Bu örgü, bu tasarımları oluşturmak için tezgah için bir ek kullandığından, jakarla benzerdir. Dobby tezgahında oluşturulan tasarımlar Jakar deseninden çok daha az karmaşıktır.

armürlü gömlek ne demek sorumun cevabını aldım

Armürlü ne demek armürlü dokuma makinesinde dokunan armürlü kumaş ne demek armürlü kumaşlardır, armürlü pantolon ne demek bu kumaştan üretilen pantolonlar, gömlekte armür ne demek denir ise gömlek armürlü kumaştan dikilirse bu adlandırma verilir, armürlü kravatlık ne demek aynı şekilde