Tekstil ve Moda

Jartiyer Nedir, Jartiyer Ne Demek

Jartiyerler genellikle sabitleyen ve sabitlenen olmak üzere iki parçadan oluşur. 
Jartiyer (garter), kadınların çoraplarını dizin altında veya üstünde kaymadan durmasını sağlamak için kullanılan süslü ve lastikli bağa denir. Genellikle birisi çorap diğeri ise, çorabı tutturmaya yarayan iki parçadan oluşur. Türkçeye, Fransızcadaki jarretière kelimesinden geçmiştir. Jartiyerlerin ortaya çıkış hikayeleri de 20. yüzyıl başlarına dayanmaktadır. Bu dönemde Batı dünyasında yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde birer aksesuara dönüşmüş, tekstil ürünü lastikli bağlardır. Külotlu çorapların icadından sonra kullanımı azalmıştır. 

Jartiyer; bele, basene ve bacağa sıkıca oturan kumaş bantlardır. Asıl görevi çorap tutucu olan bu lastikli bantlar, ipek çorapların ortaya çıkmasıyla kullanılmaya başlanmıştır. Çorapların bacağı sarması ve kaymaması için belden tutturulan lastikli bantlar, büyük bir eziyetten kurtartmıştır. Hatta çorap askısı olarak da tanımlanan jartiyerler, hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmıştır. 

Bazı Batılı ülkelerde gelinlerin, düğün gününde, üzerilerinde bir eski, bir yeni, bir ödünç alınmış ve bir de mavi eşya bulundurması geleneğine rastlanır. Pek çok gelin mavi aksesuar olarak jartiyeri tercih eder. Gelinliğin altına kolayca gizlenebilen jartiyer bu gelenek sayesinde yeni bir kullanım alanı bulmuştur. 

Jartiyer Nasıl Giyilir 
Jartiyer, kadınların beline, basenine tam oturan bacağı sıkı görünüm veren kumaş bantlarıdır. Bu çorapların bacağı sarması ve kaymamasını engelleyici olarak belden tutturulan lastiklerin olması kadınları büyük bir eziyetten kurtarıyor. Jartiyerler iki parçadan oluşur. Bunlardan biri çoraplar, diğeri ise çorabın kaymamasını sağlayan parçadır. 

Genellikle, jartiyerlerde iki önde iki arkada dört adet lastikli bağ bulunur ve bunlarla çorap boyu ayarlanır. Lastikleri çoraba tuttururken çorabın yukarı doğru çekilmemesinde yarar vardır aksi takdirde bir süre sonra çorap aşağı inmeye başladığında lastik bağcıklar rahatsız edebilmektedir. Bu rahatsızlığı engellemek için mandallar doğru şekilde bağlanmalıdır. Mandalsız olanlar gibi çok çeşitli modelleri de vardır. 
Jartiyer ve jartiyer çorapları, gelinlik içine giyilebilecek konforlu iç giyim ürünüdür. 
Gelinlik Altına Jartiyer Neden Giyilir 
Genellikle gelin takımlarıyla beraber satılan ve bir iç çamaşırı olarak görülen jartiyerler, çorapların bele ve basene tutturulmasını sağlayan adeta aksesuara dönüşmüş lastikli bağlardır. Gelin adayları tarafından daha fazla satın alınan jartiyerler, sanki sadece gelinliklerle giyilebilecek bir iç çamaşırı gibi algılandığından yeni gelin adayları daha fazla tercih etmektedirler. 

Ancak gelinlerin tercih etmesinin mantıklı bir açıklaması da var. Gelinlik altına giyilen jartiyerden bahsetmişken, asıl kullanım amacını da açıklayalım. Düğün günü gelinler, uzun saatler ve yorucu bir süreç yaşarlar. Gelinlik ve altına giyilecek sentetik külotlu çorap nefes almayı engeller ve ilerleyen saatlerde bacaklarda ve vajina bölgesinde terleme oluşmasına neden olabilir. 

Günümüzde ise seksi kadın aksesuarı olarak görülmektedir. Jartiyer denilince genelde bayanların aklına dantel detaylı iç çamaşırları geliyor. Aslında jartiyer bir iç çamaşırı değildir. Sadece iç çamaşırı satan mağazalarda iç çamaşırlarına takım olarak hazırlandığı için jartiyerli sutyen takımı gibi aslında bir iç çamaşır takımının tamamlayıcı parçasıdır. Jartiyerler, seksiliğin çok fazla dışa vurumu şeklinde algılanmaktadırlar ve gece elbiselerinin altına rahatlıkla kullanılır. 

11 yorum:

Jartiyer alıyorsanız iki sebebiniz vardır. Birisi estetik bir görünüm diğeri de rahatlık. Bunu sadece fanteziye ya da cinselliğe bağlamaya gerek yok. Kadınlar kendilerini çekici hissetmek için de günlük olarak jartiyer kullanabilir.

Jartiyer nasıl giyilir?
Jartiyer giymenin belli başlı püf noktaları var. Bu püf noktaları dikkate alırsan jartiyer giydiğinde kendini çok daha rahat ve zarif hissedeceğinden emin olabilirsin. Öncelikle vücuduna uygun bedeni seçtiğinden emin ol. Böylelikle jartiyer vücudunu kesmez ve vücut hatların çok daha kusursuz görünür. Jartiyer giydiğinde görünümünün daha etkileyici olmasını istersen dantel modellerden faydalanabilir ve çorabını da dantelli olarak seçebilirsin. Böylelikle alımlı ve zarif bir görünüme sahip olursun.

jartiyerli nedir, jartiyer ne işe yarar, jartiyer neden giyilir?
Genellikle gelin takımları ile birlikte satılan ve bunun gibi nedenlere bağlı olarak iç çamaşırı olarak görülen jartiyerler, aslında çorapların bele veya basene tutturulmasını sağlayan lastikli bantlardır. Günümüzde bir fantezi takımın olmazsa olmazı olarak görülüyor. Külotlu çoraplar, genital bölgenin uzun süre havasız kalmasına neden olması nedeniyle jartiyerli çorap kullanımının daha sağlıklı olduğu savunuluyor. Ayrıca jartiyer kullanımı çok da basit.

Dantelli iç çamaşırları ve bunları süsleyen jartiyerin askıları daha nazik hale gelerek kadınların bütün yapan bir parça olmuştur

jarter nedir, jarter kadın çorap, jartiyer nasıl kullanılır, jartiyer erotik giyim tarzı, jartiyerli çorap, jartiyer nedir nasıl kullanılır, jartiyer tarihçesi,

Bir iç çamaşırı olarak görülen jartiyerler, çorapların tutturulmasına sağlayan ve sonraları birer aksesuara dönüşmüş lastikli bağlara verilen isimdir günümüzde erotik anlamlar çağrıştırır.

Jartiyer niçin giyilir diye bir soruya aklıma gelen ilk cevap çeyizlik olabilir

Gelinliğin altına jartiyer neden giyilir en önemlisi terletmez, eğer jartiyer kullanımına alışkın değilseniz, düğün gününden önce mutlaka birkaç kez giyerek kendini alıştırmanızda fayda var.

kadınların giydiği çorapları dizin üstünde ya da altında tutmaya yarayan lastikli bağ yapıya jartiyer çorap denir.

Jartiyer nedir, jartiyer hakkında ne biliyoruz diye sorgulatan bir yazı olmuş

jartiyer nasıl bağlanır, jartiyer tokasını takamıyorum acaba yardımcı olur musunuz?