Tekstil ve Moda

Sütyen Nedir

Sütyen, kadınlar tarafından meme uçlarını ve göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmakta kullanılan bir giyecektir. Genelde iç çamaşırı sayılmakla beraber özellikle giyenin vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel bir giyecek olarak da nitelendirilmektedir. 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında geliştirilerek korsenin yerini almıştır. Dünyanın hemen her yerinde üst vücut parçası için en yaygın kullanılan iç çamaşırıdır. 

Sütyen, günlük aktiviteler sırasında göğüsleri biçimlendirmek ve desteklemek için kullanılır. Spor sütyeni gibi özel sütyenler egzersiz sırasında fazladan destek sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Kimi kullanıcılar sütyen kullanmanın göğüsleri ilerleyen yaşamda sarkmadan koruyacağına inanmaktadır. 

Sütyenin Tarihçesi 
Kadınlar eski zamanlardan beri göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmak için çeşitli giyecekler kullanmışlardır. MÖ 7. yüzyıla ait bazı Minos resimlerinde bazı kadın atletlerin modern sütyen benzeri kıyafetler giydiği görülmektedir. 

16. yüzyıl sonrasında varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet göğüsleri yukarı kaldıran korse olmuştur. 19. yüzyıl sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlardır: Alt vücut için daraltıcı kuşak tarzı korseler ve üst vücut için göğüsleri omuza asan cihazlar. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde Mary Phelps Jacob, 3 Kasım 1914 tarihinde, modern sütyenlerin temeli olarak kabul edilen ilk sütyen tasarımı için patent aldı. 1930'lara değin yaygın üretime geçmemesine rağmen modern sütyeni daha fazla andıran giyecekler 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. Bu dönem sonrasında sütyen korsenin yerini almış ve üretim ve satışı ile milyon dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Zaman içinde sütyen fonksiyonellik kadar bir moda unsuru haline de gelmiştir. 

Sütyenleri model model incelemekte fayda vardır. 19. ve 20. yüzyılda, her ne kadar göğüs dikleştirici, şekillendirici olarak kullanılmış olsalar da, günümüzde bu ürünlerin kullanımını, daha fazla kategorize etmek daha doğru olacaktır. 

- Toparlayıcı Sütyen 
- Bandeau 
- Destekli Sütyen 
- Dekolte Sütyen 
- Sporcu Sütyenler 
- Straplez Sütyen 
- Büstiyer 
- Seksi sütyen 
- Plunge sütyen 
- Bralette 
- Emzirme sütyeni 
- Eğitim sütyeni 
 -Spor sütyeni 
 -Wonderbra 
- Balenli sütyen 

Toparlayıcı Sütyen 
Dağınık, biçimsiz ve sarkık göğüslerin toparlanmasına yardımcı olan sütyendir. 

Destekli Sütyen 
Küçük göğüslere büyük görünüm verilmesi amacıyla kullanılan sütyen modelidir. Sütyen kabının içinde göğüsleri bir beden büyük ve daha dik göstermek için push-up olan sütyenlere; push-up, silikonlu veya destekli sütyen adı verilir. 

Dekolte Sütyen 
Göğüs hatlarının dışarı çıkarılmasında kullanılan sütyen çeşididir. 

Emzirme Sütyenler 
Gebe annelerin, emzirme esnasında sütyenleri çıkarmadan göğüs uçlarını dışarı çıkarabilecekleri sütyen modelidir. 

Sporcu Sütyenler 
Sporcu sütyeni gibi özel sütyenler egzersiz sırasında fazladan destek sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. 

Straplez Sütyen 
Askısız sütyen modellerine verilen genel addır. 

Büstiyer 
Bayanların kıyafetlerinin içinde kullandığı çarpıcı, göz alıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askılı veya askısız üstlüktür. 

Seksi Sütyen 
Sütyene kışkırtıcılık ve çekicilik katan fantezi sütyen modellerine verilen isimdir. 

0 yorum: