Tekstil ve Moda

Gofre Nedir

Gofre Baskı Tekniği ile Desen Verilmiş Kumaş Çeşitleri
Polyester başta olmak üzere sentetik elyaf ağırlıklı kumaşa; ısıtılmış metal silindirik kalıpları kullanarak, değişik 3 boyutlu desenler veya istenen farklı türde gofre efektini vermek için uygulanan baskı tekniğidir. 

Kumaşa kalıcı şekil verme yöntemlerinden biri olan gofre tekniğindeki amaç kumaşı katlamak değil, bazı motifleri kumaşa basmaktır. Gofraj silindiri, basınç ve sıcaklığı kumaşa iletilebilen üç boyutlu tasarlanmış bir silindire sahiptir. Sert silindir üzerine işlenen gravür derinliğine göre derin baskı ve düz baskı etkileri elde edilmektedir. Gofre makinesinin çalışma prensibine ve basılan desenin özelliğine bağlı olarak gofre işlemini ikiye ayırarak incelemek doğru olacaktır. 

2 yorum:

Şık görünümü ve estetiği ile bir anda ilgi çeken ve göze hoş gelen bu baskı tekniği kağıtlar ve kumaşlar üzerinde çok estetik duruyor. Şimdilerde gelen düğün davetiyelerinde gofresiz olan yok gibi hepsinde üç boyutlu kabartma desenler. Kolay unutulmaları da onları tercih etmenin bir diğer nedeni. Elinizle dokunduğunuz zaman harfleri veya desenleri hissetmenin dokunma duyusunu harekete geçirmesi ve zarifliklerinin fark edilmesi ise başka bir neden. Tabi göze de hitap ediyor kesinlikle.

gofretler de mi gofre baskı tekniği ile mi yapılıyor acaba çikolatalı gofret desenleri bunlar

Haftalık En Çok Okunanlar