Tekstil ve Moda

Örümcek İpeği

Örümcek ipeğini tekstilde kullanmak için uzun yıllardan beri çalışmalar yapılıyor
Örümcek ipeği, biyolojik bir polimer elyaf olup, amorf bir polimer (elyafı esnekleştiren) kompozisyonu karışımıdır. Sıvı olarak salgılanan ve dışarıya doğru çıktıkca sertleşen lifli bir proteindir. Sıvı püskürtüldükçe, protein molekülleri katı bir madde oluşturacakları şekilde hizalanır. Örümcek ağ liflerinin üretim süreci henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Örümcek, sıvımsı haldeki lifleri, bacaklarının da yardımıyla çıkarıyor, uzatıyor: yukarı, aşağı ya da başka şekillerde yönünü değiştiriyor. Örümcek ipeği, örümcek tarafından çok farklı amaçlar için kullanılıyor: ağlarını kurmak için, yumurta keselerinin üretiminde, daha sonra yemek için koza içine avlarını sarıyor. Sıçrama ihtiyacı hissettiği zaman veya tehlike anında aşağı atlamaya karar verdiğinde onun yardımıyla hızlıca aşağı sarkıyor, döllenme sırasında spermi aktarmaya yardımcı oluyor ve feromonlarla işaretlenmiş sınır çekme çizgilerinde bölgelerini koruma çizgisi, sığınma yeri olan yuvasını ve av alanlarını işaretleyici olarak.

Örümcek İpeğinin Özellikleri 
Lifler yüksek mukavemet ve kopma uzamasının (% 26 dan fazla) eşsiz kombinasyonuna sahiptir. Yüksek enerjili emici elyaf mühendisliği için örümcek ipeği mükemmeldir. Büyük miktarda ve ani yüklere karşı dayanımı mükemmeldir. Örümcek ipeği, aynı kalınlıktaki çelik telden 6 kat daha fazla yükü kopmadan taşıyabilir. Doğada bilinen en sağlam malzemelerden biridir. Örümcek ipek inceliği, 4 nm düzeyindedir.

Örümcek İpeği Kullanım Alanları 
İnsanlar binlerce yıldır örümcek ipeğini çeşitli amaçlarla kullanıyorlar; Eski Yunanlılar kanamalı yaralarda kan akışını durdurmak için kullandılar ve Aborijinler; örümcek ipeğini, küçük balıklar için balıkçı ağları olarak kullandı. 2. Dünya Savaşı'na kadar örümcek ipeği bazı silahların ve teleskopların optik hedefleme mekanizmalarında kullanıldı. Solomon Adaları'nda insanlar günümüzde bile balık avlamak için örümcek ipeğinden yapılan ağları kullanıyorlar.

Örümcek ipeği üzerinde yapılan güncel araştırmalar, son derece güçlü ve çok yönlü bir malzeme olarak söz konusu malzemenin potansiyel kullanım alanlarının çok yaygın olabileceği yönünde. Örümcek ipeğine ilginin temel nedeni, mekanik özelliklerinin yanısıra çevreci bir malzeme olması. Kevlar gibi modern insan el yapımı süper liflerin üretimi, çevre kirliliğe katkıda bulunan petrokimyasal işlemleri ve malzemeleri içerir. Kevlar da konsantre sülfürik asitten çekiliyor. Buna karşılık, örümcek ipek üretimi tamamen çevre dostu. Ortam sıcaklığı ve basıncında örümcek tarafından doğal olarak üretilir. Buna ek olarak, örümcek ipeği doğada tamamen biyolojik olarak parçalanabilir.

Son yıllarda örümcek ipeğini yapay yollarla üretmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor çünkü doğal yollarla örümcek ipeği üretme denemeleri başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bir araya konan örümcekler doğaları gereği birbirlerini yiyebiliyor ve bu da üretimi (ipekböceği koza üretiminde olduğu gibi) ekonomik olmaktan çıkarıyor. Örümcek ipek üretimi endüstriyel olarak uygulanabilir hale gelirse, Kevlar'ın yerini alabilir ve çok çeşitli ürün yelpazesinde: kurşun geçirmez giysiler, aşınmaya dayanıklı hafif giysiler, halatlar, ağlar, emniyet kemeri, paraşütler. motorlu araçlar veya teknelerdeki paslanmaz paneller, biyolojik olarak parçalanabilir şişeler, sargı bantları ve cerrahi iplik, zayıf kan damarları için yapay tendon veya bağlar gibi çok çeşitli kullanım alanı bulabilir.

4 yorum:

bu ne ya ne kadar itici bir hayvan bu be! tekstilde kullanmayın kesinlikle giymem.

aslında bu lifin seri üretimi yapılabilse çelik yelek gibi çeşitli ürünlerde: süper özellikte lif isteyen bazı alanlarda çok büyük değişimler ve yenilikler olabilir, özellikle çok iyi özelliklere sahip koruyucu giysiler yapılabilir.

örümcekleri incelediğimizde bu ağın hayatlarının her parçası için ne kadar önemli olduğunu anlamanız fazla uzun sürmüyor. Örümcekler ağı birçok amaç için kullanıyorlar, onunla evlerini inşaa ediyorlar, üremek için yumurtalarını sarıyorlar, düşmandan kaçmak için bile örümcek ipeğini kullanıyorlar ve hayatta kalmak için avlanmak zorundalar bunun içinde ağlarını avını yakalamak için kullanıyorlar. Bence bu vahşi örümceklerden lif üretmek imkansıza yakın, öyle olmasaydı şimdiye çoktan bunu yapmış olurduk.

Bu kadar esnek olup aynı zamanda elastikiyetini koruyan güçlü bir malzemeyi bulmak çok zor belkide imkansız. Bunu neden diyorum kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılan kevlardan 5 kat daha dayanıklı olduğu için ! ayrıca kevlardan daha hafif ve nefes alabilir bir yapıya sahip. Doğal bir malzeme olmayan kevlar petrolden üretiliyor ve sıcak sülfürik asitle muamele edilip düzelerden çekiliyor. Doğal olan malzemeler, enerji maliyetleri üzerinde büyük oranda etkili olabilir. Yağ bazlı sentetik moleküller, atık olarak çoğunlukla tehlikeli olan, depolanması pahalı ve imha edilmesi neredeyse imkansız çöpler üretirler. Örümcekler ipeği üretiminde ise çok az miktarda enerji, ısı veya yan ürünle üstün malzemeler oluşturulur.

Haftalık En Çok Okunanlar