Tekstil ve Moda

Süper Emici Polimer Nedir (SAP)

Süper emici malzemeler, büyük miktarlarda su veya sulu çözeltileri emebilen ve tutabilen maddelerdir. 
Süper emiciler (SAP, super absorbent polymer), ağırlıklarının birçok kezini sıvı emebilen plastiklerdir. Sıvının emilmesi üzerine, süper emici şişer ve bir hidrojel oluşturur. Düşük yoğunluklu polimerler genellikle daha yüksek bir emme kapasitesine sahiptir ve daha fazla şişer. Bazı SAP tipleri de daha yumuşak olup ve daha yüksek bir jelleşmeye sahiptir. 

Önceleri; süper emiciler, kimyasal olarak modifiye edilmiş nişasta ve selülozdan ve hepsi hidrofilik olan ve suya karşı yüksek bir afiniteye sahip olan poli (vinil alkol) PVA, poli (etilen oksit) PEO gibi diğer polimerlerden yapılmıştır. Kimyasal veya fiziksel olarak hafifçe çapraz bağlandıklarında, bu polimerler suda şişebilir ancak suda çözünmez yapıya sahiptir. 

Günümüzün süper emici polimerleri ise; maliyetine göre en iyi performansı verdiği kanıtlanmış kısmen nötrleştirilmiş, hafif çapraz bağlı poli (akrilik asit)'den üretilmektedir. Polimerler, hem kalite hem de ekonomik nedenlerle kurutulup, öğütülerek beyaz katı granüller halinde üretilirler. Böylece ıslandığında, bazı durumlarda ağırlıkça % 99'a kadar su emebilen, lastiksi bir jel gibi şişen maddeler elde edilir. 

Süper emici polimerler, tek kullanımlık bebek, çocuk, hasta ve hijyenik bezlerinin başarısındaki en önemli maddelerdir. Toz şeklindeki akrilik asit polimerleri, sıvıları kendi ağırlığının yüzlerce katına kadar hapsedebilir ve bunları basınç altında dahi tekrar dışarı sızdırmaz. 

Süper emici olarak da bilinen bu polimerler hidrofilik (suyu seven) özellik gösterir. Polimer zincirleri kuruyken birbirlerine dolaşık haldedir, sıvıyla temas ettiklerinde ise birbirlerinden uzaklaşırlar. Ancak zincirler birbirlerine çapraz bağlarla bağlandığı için çözünmezler. Bu sayede şişerek kendi ağırlıklarının birkaç yüz katı kadar sıvı tutabilirler. Bu polimerin tutabildiği sıvının miktarı monomerin yapısı, polimerdeki çapraz bağ yoğunluğu veya polimerin elektriksel yükü gibi polimerle ile ilgili özelliklerin yanı sıra polimerle temas eden sıvının iyon miktarına da bağlıdır. Örneğin süper emici bir polimer ağırlığının 800 katı kadar saf suyu tutabilirken musluk suyuna maruz kaldığında ağırlığının ancak 300 katı kadar su tutabilir. 

Hayatımızın hemen hemen her alanında süper emici polimerlere rastlamak mümkün. Öyle ki hazır bebek bezlerine sahip oldukları sıvı emme özelliğini veren dahi içlerindeki süper emici polimerlerdir. Yüksek miktarda sıvı tutabilen bu polimerler en çok bebek bezlerinde kullanılsa da tıbbi uygulamalardan tarım ve madenciliğe kadar pek çok alanda da görev alabiliyor. Çeşitli süper emici kullanım alanları: 

- Çevre düzenlemesi, çimlendirme yapay torf üretiminde 
- Köklendirme, fidecilikte 
- Toprak+gübre karışımlarında 
- Topraksız tarımda ve dekoratif amaçlı 
- Çelenk ve buketlerdeki kesilmiş çiçeklerin uzun süre canlı tutulmasında 
- Bebek bezi, kadın bağı, günlük ped, yaşlı-hasta bezlerinde 
- Ameliyathanelerde, emici tamponlarda 
- Bandajlarda, kanı absorbe etmede, yavaş salınımlı ilaçlarda 
- Soğutucularda, buz kaplarında 
- Petrokimyada, 
- Madencilikte, 
- Atık suların absorbe edilmesi, ağır metal iyonlarının saklanmasında 
- Tünel, havuz gibi su yalıtımı gerektiren yerlerde 
- Yangın geciktiricilerde, 
- Elektrik kablolarının su ve alev yalıtımı 
- Et ve deniz ürünlerinin paketlerindeki su ve kanın emilmesinde, 
- Sebzelerin nemli tutulmasında, 
- Çeşitli kozmetik ürünlerinde. 

6 yorum:

Geldik, ve bu yazıyla süper emici polimerlerin sıvıyı nasıl tuttuğunu öğrendik.

Süper emici polimer, kendi ağırlığına oranla çok büyük miktarda sıvı emebilir ve tutabilir. Karıştırıldığında hidrojel olarak sınıflandırılan su emici polimerler, su molekülleriyle hidrojen bağı yoluyla sulu çözeltileri emer. Bir emici polimerlerin suyu emme yeteneği, sulu çözeltinin iyonik konsantrasyonuna bağlıdır.

Süper emici polimer (SAP) malzemeleri, büyük miktarlarda su veya sulu çözeltileri emebilen ve tutabilen hidrofilik ağlardır.

Süper emici polimer (aynı zamanda slush tozu olarak da adlandırılır), kendi kütlesine göre çok büyük miktarlarda bir sıvıyı emebilir ve tutabilir

teknolojinin en önemli nimetlerinde birisidir süper emiciler hemde ucuz kullan at ürünler üretilebiliyor.

bebek bezleri o kadar idrarı nasıl nasıl emiyorsunuz şimdi öğrendim