Tekstil ve Moda

İnterlok Kumaş Nedir, İnterlok Kumaş Özellikleri

İnterlok örme kumaşların yüzeyleri, sıkı ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. 
İnterlok örgü (Alm. Rechts-Rechts-Gekreutz Ware, RRG-Ware, Interlock, Fr. tricot interlock, İng. interlock fabric), çift yataklı örme makinelerinde, iki ayrı 1x1 rib örgünün birbiri içine geçmesi ile elde edilen, kumaşın ön ve arka yüzünde ilmek bacaklarının belirgin olarak görüldüğü örgü yapısıdır. 

İnterlok, sıkı ve düzenli görünüme sahip örme kumaş çeşididir. Sadece çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde, silindir ve kapak iğnelerinin birbirlerine dik ve karşılıklı bir şekilde yerleştirilmeleri ile elde edilen çift katlı örme kumaş türüdür. İnterlok örgüler, iki ayrı 1×1 rib yapısının birbiri içine geçmesi ile elde edilir. Single-pike, Fransız çift pikesi, İsviçre pikesi gibi türevleri mevcuttur. 

Kumaşlardan birisine ait düz ilmek çubuğu, diğer kumaşa ait ters ilmek çubuğu ile tam karşılıklı yer alır. İnterlok örme kumaşları enine yönde gerdirilince, iki yüzde de sadece sağ ilmekler görülür. İnterlok örgünün, hem ön hem de arka yüzünde ilmek bacakları belirgin olarak görülür. Örgünün her iki yüzünün görünümü de düz örgünün ön yüzü gibidir. 

Tekstil dünyasının en çok tercih edilen kumaş türlerinden biri olan interlok kumaş, yapısı nedeniyle pamuklu kumaşlara güçlü bir alternatif olarak kullanılmaktadır. İnterlok örgü, tüm örgü kumaşlar içinde en sıkı olanıdır. Böylelikle tüm örgüler içinde en pürüzsüz yüzeye sahiptir. Jarse örgüye göre daha esnektir ve malzemenin hem ön hem de arkasında aynı görünüme sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda jarse kumaştan daha kalındır ama jarse de olduğu kumaş dönme problemi yaratmaz. 

Enine elastikiyeti daha düşük olup, iç giyim, yazlık-kışlık elbiseler ve özellikle sportif, tıbbi tekstiller ayrıca üst giyimde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle balıkçı yaka sweatshirt, bayan bluz, eşofman altı ve bebe grubunda kullanılır. İnterlok örmeden yapılan kumaşları koruyucu teknik tekstil olarak da kullanılabilmektedir. 
İnterlok örmenin ilmek yapısının şematik gösterimi. 
Bir kumaşın interlok mu yoksa ribana mı olduğunu belirlemek için kumaşı enine gerdirip bakılır, eğer karşılıklı ilmekler birbirinin karşısında ise bu interloktur. İnterlok örme, ribanaya göre daha düz bir ön yapıya sahiptir. Basit bir tabirle doluya dolu ise interloktur. Ribanada doluya boş, boşa dolu karşılıklı gelmektedir. 

İnterlok kumaşların başlıca özellikleri şunlardır: 
İnterlok kumaş, sıkı ve düzenli bir görünüme sahip olan ve özellikle de sportif ürünlerde ve yazlık kıyafetlerde sıkça kullanılan bir kumaş türüdür. İnterlok, iç giyim, kışlık, yazlık, spor kıyafetleri, pijama, tıbbi elbiseler ve bir çok yerde kullanılabilen kumaşlardır. 
- Ön ve arka yüzde aynı görünüme sahiptir, çift yüzlüdür, 
- Desen ve yüzey dizaynı sınırlıdır, 
- Ön ve arka yüzü pürüzsüzdür, 
- Sık bir yapıya sahip daha stabil kumaşlardır, 
- Dikey yönde, yatay yöne göre daha yüksek bir elastikiyet özelliğine sahiptir, 
- Boyutsal stabilitesi ve şeklini koruma özelliği yüksektir, gerdirilip bırakılırsa kolayca eski halini alır, 
- Diğer tek iplikli örme kumaşlara göre en yüksek gramajlı örme kumaşlar elde edilebilir, sık olduğu için birim alanda daha fazla iplik vardır, 
- Ön ve arka yüzey arasında boşluk olduğundan, daha iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Diğer tek iplikli örme kumaşlara göre daha sıcak tutar, 
- Gerilmeye maruz kaldığında ilmek bir uçtan kaçma eğilimi gösterir, 
- İnterlok örme kumaşların hacimli yapısı nedeni ile nem alma özelliği iyidir. 

8 yorum:

interlok kumaş, rib örgü yapısının bir varyasyonudur. Kumaş önü ve arkası hariç, jersey örgü örneğine benzer şekilde görünür. Çift örme yapısı daha kalın bir örme kumaş görünümü kazandırır. Sıkı görünümlü örme olup: pürüzsüz bir görünüm yüzeyi ve dokunuş verir. Kumaş son derece yumuşak, sağlam ve emicidir. interlok örgü kullanım alanları: Kışlık ve mevsimlik üst giyim üünleri, kılıflar, battaniyeler, bebek giysileri, yetişkinler ve çocuk giysileri.

kilitli kumaş kilit gibi sıkı yapısı var inter ve lock yani kilitlemek demek ingilizce

iğneleri interlok düzeninde sıralanmış silindir-kapak makinalarında üretilen bu örgü, içice geçmiş iki 1×1 rib örgü yapısından oluşmaktadır. interlok kumaş örgüsünün enine elastikiyeti daha düşük olup, pijama, eşofman, sweat-shirt gibi giysilerde kullanılır. Single-pike, fransız çift pikesi, isviçre pikesi gibi türevleri mevcuttur. 1×1 interlok örgünün şematik görünüşüne yer verdiğiniz için ayrıca teşekkürler

interlok örgü atkı örme kumaş sınıfına girer

Merhaba ben dijital transfer baskı yapmak için masaörtüsü kumaşı arıyorum bilgisi olan varmı ?

interlok ne demek, interlok kumaş neyden ve nasıl yapılır, interlok nedir tdk sözlük anlamı nedir: interlok: 1. Kadın dış giyimi, elbise, tişört ya da nitelikli spor giyiminde kullanılan örme kumaşlar. 2. Bu kumaşların örüldüğü makinelere verilen ad. İnterlok makineleri yuvarlak, iki raylı (yataklı) kancalı dilli ya da esnek uçlu iğnelidirler. İnterlok örgü, bu makinelerde iğne raylarının karşılıklı olarak yerleştirilmesi, tüm iğnelerin değişimli olarak çalıştırılmasıyla üretilir.

interlock örme nedir, interlok örme ne demek, interlok örme kumaşlar nasıldır, interlok kumaş özellikleri nedir, interlok örme yapısı

interlok kumaşların terletme durumu, polar kumaşlara oranla daha düşüktür. Sağlıklı yapıları nedeniyle interlok elbiseler özellikle sağlık ve tıp sektöründe yoğun kullanılır. interloklar, esnek değillerdir. Jarse kumaşlarla kıyaslandığında da daha düşük bir esnekliğe sahiptir.