Tekstil ve Moda

Vücudumuzdaki Statik Elektriklenme Nasıl Önlenir

Birisiyle tokalaşırken, kazağınızı çıkartırken veya arabanın kapısını açmak üzereyken çıt diye bir ses duyup elektrik akımını hissetmişsinizdir. Bu elektriklenme birçok insanın başına geliyor. Vücudunuza aşırı elektrik yüklenmesi bazen sinir bozucu boyutlarda olabiliyor. Eğer sürekli bu elektrik çarpmasına benzer durumu yaşıyorsanız, bazı yöntemlerle vücudunuzdaki fazla elektriği atmanız mümkün. 

Vücudumuz neden elektrikleniyor 

Aslında bu soruyu böyle sormak yanlış. Birçoğumuz vücudumuzun elektrik yüklenmesinin anormal olduğunu sanıyoruz. Fakat işin gerçeği şu ki, aslında insan vücudu da elektrik sayesinde çalışıyor. Elektriğe ihtiyaç duyan sadece evimizdeki televizyon veya buzdolabı değil. İnsan vücudu da doğru bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmek için elektriğe ihtiyaç duyuyor. Biraz lisedeki biyoloji derslerini hatırlayalım: Sinir sistemimiz nöron adı verilen minik parçacıklardan oluşuyor. Beynimizde ve tüm vücudumuzda yer alan nöronlar birbirlerine bilgi iletir. Mesela bacağımızı sehpaya çarptığımızda nöronlar sayesinde bu çarpışma bilgisi beyne gider ve beynimiz bu acıyı hissetmemizi sağlar. Bu nöronların çalışabilmesi için en gerekli şey de elektriktir. Elektrik üretimi ve akımı yeterli olmazsa felç olabilir hatta yaşam fonksiyonlarımızı yitirebiliriz. Kalbimizin çarpmasından, hücresel boyuttaki faaliyetlere kadar vücudumuzda olan biten her şey elektrik sayesinde olur. Yani vücudumuz doğal olarak elektrik üretir ve bu gereklidir. Metal bir cisme dokunurken, birisiyle tokalaşırken veya giyinirken hissettiğimiz elektriklenme ise vücudumuzdaki fazla yüklenen elektriğin dışarı çıkma çabasıdır. özellikle sürekli kapalı mekanlarda çalışanlarda ve çok fazla elektronik cihazla iç içe yaşayanlarda hem elektrik yükü artıyor hem de bunu boşaltmak zorlaşıyor. üzerimizdeki fazla statik elektriği boşaltmak içinse bir takım yöntemler bulunuyor. 

Vücuttaki elektriklenme nasıl geçer 
- En klasik ve annelerimizden en çok duyduğumuz yöntem toprağa basmak. Çıplak ayakla temiz bir toprağa basmak elektriğinizi alır. 
- Duş alın. Duş almak da yine toprağa basmak gibi üzerinizdeki elektriği nötralize etmeye yarar. Gün içinde duş alamadığınız yerlerde ise ellerinizi sıkça yıkayın. 
- Psikolojinizi arka plana atmayın, stres vücuttaki elektrik ve kimyasalları etkiler. 
- Biraz zor biliyoruz ama mümkün olduğunca elektrikli cihazlardan uzak durmaya çalışın. En azından geceleri ve yatmaya yakın saatlerde evinizdeki modem gibi elektronik cihazları kapatmayı düşünebilirsiniz. 
- Anti-statik el ve ayak bilekliği gibi ürünler kullanabilirsiniz. 
- Tabanı lastik ayakkabı giyin. 
- Vücut enerjisini düzenleyen reiki gibi meditasyonları öğrenerek vücudunuzdaki elektriği kontrol etmeyi deneyin. 
- Negatif iyon yayan klima, saç kurutma makinesi gibi ev aletlerini tercih edin. Su kenarlarında ve şelalelerde doğal olarak üretilen negatif iyon kendinizi yenilenmiş ve rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir. 

1 yorum:

etrafınızdaki negatif enerjili arkadaşları uzaklaştırarak işe başlayabiliriz bence