Tekstil ve Moda

Üç Etek Nedir, Üç Etek Elbise Ne Demek

İpekli kumaş üçetek entari. 
Üç etek, genellikle özel günlerde, düğünlerde veya kına gecelerinde giyilen üç parçadan oluşmuş etek, yırtmaçlı giysidir. Üç parçadan ibaret olan bir kıyafettir. Parçalardan birisi sağda, birisi solda, birisi de arkada olmak üzere topuklara kadar uzanır. Üç eteğin her yeri simden işlenir, veya telli denilen kumaştan yapılır. İçten astarlıdır ve eteğin kumaşı genellikle basma, kutnu veya satendir. 

Orta Asyadan, Anadolu'ya gelen değişik işleme ve bezemeler ile süslü üç etek bazı yörelerde hala kullanldığı gibi, folklor ekiplerinin de vazgeçilmez kıyafetidir. Uzun bir cepken elbisenin etek kısmı üç parçadan oluşur. İçine yörelere göre farklılık gösteren göynekler giyilir. Eteğin öndeki kısımları bele bağlanır. Üzerine de her yörenin farklı kuşakları takılır. 
Üç etek elbise. 
Üç etek, bütün Yörük ve Türkmenlerce ve Orta Asya Türklerinde giyilen, at binmeye elverişli bir Türk giyimiydi. Etekleri üç yerinden yırtmaçlı olduğu için ata kolayca binilir, elbise binişe engel olmazdı. Üç etek, günümüzde Anadolu'ya özgü yöresel kıyafet olup kadınlar tarafından kullanılan bir giysidir. Eskiden erkeklerinde giydiği üç etek günümüzde sadece kadınlar tarafından giyilmektedir. 

3 yorum:

üç etek kumaşı olarak hangi kumaşların kullanıldığını öğrendim teşekkürler

3 etek gibi etnik kıyafetler kına geceleri vb eğlencelerde sıklıkla görülüyor

İngilizce'sini three skirts diye çevirmediğiniz için bu işi bildiğinizi düşünüyorum, hem İngilizce hem de tekstil bilgisi açısından