Tekstil ve Moda

Korona Nedir, Korona İşlemi Ne Demek

Korona, flekso ve tifdruk baskıda mürekkep ve yüzey kaplama maddelerinin (lak vb.) sentetik (plastik film vb.) ve metal yüzeylere basılabilirliğini sağlamak amacıyla yüzeye elektron bombardımanı uygulama tekniğidir. Korana deşarj işlemi, baskı alt tabakası yüzey enerjisini yükseltmenin en iyi yoludur. Korona işlemi basılabilirliğin haricinde, metal kaplama veya lamine etme gibi sonraki dönüşüm adımları için de gereklidir. Bu teknik yüzeye uygulanan maddelerin (mürekkep, lak, yapıştırıcı) tutunması açısından çok önemlidir. Bu nedenle baskı öncesinde polimer yüzeyine mutlaka korona uygulanmalıdır. 

Baskı yapılacak malzemelerin yüzeyinin baskı yapılabilir hale getirilmesi yüzey geriliminin ayarlanması işlemidir. Genellikle PE, PP, PVC gibi malzemeler için 36-38 dyn/cm korona uygulanır. Koronanın yüksek olması da düşük olmaması kadar sorun yaratır. 

Bilindiği üzere yüzey tutuculuk gücü mürekkebin tutuculuğunun sağlanmasından dolayı önemli bulunmaktadır. Bu işlem sonunda filmlerin baskı işlemleri için yeterli olmayan yüzey enerjileri yeterli seviyelere getirilerek mürekkebi kabul etmesi sağlanır. Korona işlemi sırasında film yüzeylerinde moleküler değişiklik meydana gelir. Böylece baskı sırasında da mürekkep, polimer film yüzeyindeki ince tabakaya nüfuz ederek tutunur. 

0 yorum: