Tekstil ve Moda

Peluş Kumaş Nedir, Peluş Kumaş Özellikleri

Peluş, yün, pamuk, ipek, keçi kılı ya da kuş tüyünden yapılan, bir yüzü çok uzun tüylü, kadifeye benzer yumuşak ve parlak kumaşlara denir. Kumaşlar arasında kış aylarında en çok tercih edilen peluş, ev tekstili dışında hem dekoratif bir malzeme olarak hem de giyim sektöründe dış giysi üretiminde kullanılan çok önemli bir kumaştır. 

Genellikle polyester, akrilik ve poliproplen gibi sentetik elyaflara ek olarak pamuk ve yün gibi doğal elyaflarla da elde edilebilen uzun veya kısa tüylü kumaşlar peluş kumaş olarak adlandırılır. Giyimde, ev tekstilinde ve peluş oyuncak üretiminde bu kumaşlar tercih edilmektedir. Kışlık şal, pijama, kabanlarda sık karşımıza çıkan peluş kumaş, aynı zamanda tüylü eşyaların sık kullanıldığı maksimalist bir ev dekorunu tamamlamaya yardımcı olabilir. Peluş kumaş kış aylarının önemli ürünlerinden biridir. Montlarda kabanlarda ve kışlık bot ve çizmelerde sıklıkla kullanılan bir üründür. 

Peluş Kumaş Özellikleri 
Çoğu zaman modakrilik ve akrilik gibi elyaflarla hayvan postunun taklit edildiği örme kumaşlar olan peluş kumaşlar havlu, çorap, günlük giyimde de kullanılmaktadır. Zeminlerde peluş yapımı halılar tıpkı giyimde olduğu gibi yumuşaklık ve rahatlık etkisi yaratır. Peluş kumaşın özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını ise aşağıdaki gibi verebiliriz: Yumuşak dokunuşa sahiptir. Hava geçirgenliği ile cildin nefes almasına engel olmaz. Tulum vb. giysilerle özellikle küçük çocukları sıcak tutmaya yardımcı olur. Pelüş kumaştan elde edilen, eldiven, şapka ve şallar kış aylarında mükemmel bir şekilde korur. Ev tekstilinde zemin, kırlentler ve çeşitli aksesuarlarda kullanıldığında şık ve etkili bir görünüm kazandırır. Yumuşak hissi ile hassas ciltler için idealdir. 

2 yorum:

pelüş kumaş nedir, özellikleri nelerdir? Pelus kumaş nasıldır?

Sıcak tutma özelliği ile diğer kumaş türlerine nispeten uzun tüylü olan pelüş kumaşlar genel olarak kış aylarında daha sık tercih edilmektedir. Pelüş kumaşlar dokunulduğunda yumuşaklık hissi verir ve görsel anlamda sıcak bir etki yaratır. Bazı elyaflarla birlikte harmanlanır ve çoğu zaman giyim, ev tekstili ve oyuncak üretiminde karşımıza çıkarlar. Dayanıklı yapısı, kullanışlılığı ve konfor hissi ile tekstil sektörüne damgasını vuran pelüş bu kumaşa hayranlık duyan pek çok kişi tarafından ilgi odağı olmaktadır.

peluş kumaşlar yüzeyi tüylü kumaşlardandır.