Tekstil ve Moda

Pelüş Kumaş Nedir, Pelüş Kumaş Özellikleri

Pelüş kumaşlar genellikle polyester, akrilik ve poliproplen gibi sentetik elyaflara ek olarak pamuk ve yün gibi doğal elyaflarla da hazırlanabilirler. Uzun ve kısa tüyleri bulunan kumaşlar pelüş kumaş olarak adlandırılır. Yaz ayı için kullanıma uygun olmayan pelüş kumaşın %100 pes özelliği bulunur. kışlık şal, pijama, kabanlarda sık karşımıza çıkan peluş kumaş, aynı zamanda tüylü eşyaların sık kullanıldığı maksimalist bir ev dekorunu tamamlamaya yardımcı olabilir.


Pelüş Kumaş Özellikleri 
Çoğu zaman modakrilik ve akrilik gibi elyaflarla hayvan postunun taklit edildiği örme kumaşlar olan pelüş kumaşlar havlu, çorap, günlük giyimde de kullanılmaktadır. Zeminlerde pelüş yapımı halılar tıpkı giyimde olduğu gibi yumuşaklık ve rahatlık etkisi yaratır. Pelüş kumaşın özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını ise aşağıdaki gibi verebiliriz: Yumuşak dokunuşa sahiptir. Hava geçirgenliği ile cildin nefes almasına engel olmaz. Tulum v.b giysilerle özellikle küçük çocukları sıcak tutmaya yardımcı olur. Pelüş kumaştan elde edilen, eldiven, şapka ve şallar kış aylarında mükemmel bir şekilde korur. Ev tekstilinde zemin, kırlentler ve çeşitli aksesuarlarda kullanıldığında şık ve etkili bir görünüm kazandırır. Yumuşak hissi ile hassas ciltler için idealdir.

1 yorum:

pelüş kumaş nedir, özellikleri nelerdir? Pelus kumaş nasıldır?

Sıcak tutma özelliği ile diğer kumaş türlerine nispeten uzun tüylü olan pelüş kumaşlar genel olarak kış aylarında daha sık tercih edilmektedir. Pelüş kumaşlar dokunulduğunda yumuşaklık hissi verir ve görsel anlamda sıcak bir etki yaratır. Bazı elyaflarla birlikte harmanlanır ve çoğu zaman giyim, ev tekstili ve oyuncak üretiminde karşımıza çıkarlar. Dayanıklı yapısı, kullanışlılığı ve konfor hissi ile tekstil sektörüne damgasını vuran pelüş bu kumaşa hayranlık duyan pek çok kişi tarafından ilgi odağı olmaktadır.