Tekstil ve Moda

Divitin Kumaş Nedir, Divitin Kumaş Özellikleri

Divitin, içi perdahlı dışı havlı pamuklu kumaş. Divitin Fransızca duvet anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Bezayağı veya dimi tekniğiyle dokunduktan sonra yüzeyi havlandırılmış bir kumaş olan pazene baskı yoluyla bir desen verilirse divitin adını alır. 

Divitin, klasik bir dokuma kumaş cinsi. Biz yüzü havlandırıldıktan sonra havları yüzeye çok yakın bir makaslama ile çok kısa kesilerek süet görünümü kazandırılmış genellikle bezayağı ve dimi örgülü yünlü ya da pamuklu bir kumaş türü. Şardonlama işleminde kumaşın özelliği olan kadife görünümü, çözgü ipliğine göre bir numara kalın ve az bükümlü olan atkı ipliği ile sağlanmaktadır. Basit bir tüylendirme işlemi ile de divitin türleri üretilmektedir. Pazene göre daha kalın, sağlamdır ve yumuşak tutumludur. 

Divitin, Türk geleneksel motiflerini taşıyan, desenli, hassas bir kumaş türüdür. Divitin pazen kumaş özellikleri arasında ısı dayanıklılığı az, yöresel kıyafet yapımında, elbise üretiminde, kundak ve pijama gibi kıyafetlerin imalatında kullanılması yer almaktadır. Kadın elbisesi, eşarp, bebek giysisi vb. yapımında kullanılır. 

1 yorum:

Divitin kumaş: Baskı yoluyla desenlendirilmiş, yüksek gramajlı pamuklu pazene verilen addır. Örnek: 20/1 Ne, 34 tel/cm çözgü; 10/1 Ne, 17 tel/cm atkı; 218 gram/metrekare gramaj, 90 cm en.