Tekstil ve Moda

Somon Rengi Nedir, Somon Renk Anlamı

Somon rengi. 
Somon (salmon), pembe ve turuncu arasında çok çeşitli tonları kapsayan #FA8072 hex koduna sahip güçlü bir turuncu-pembe renktir. Somon, yediği kril miktarına bağlı olarak etinin rengi de büyük ölçüde değişen balığın adıdır. 

Somon bazen uçuk pembemsi-turuncudan açık pembeye kadar değişen renkleri ifade etmek için kullanılırken, gerçek somon rengi pembeyi bir miktar turuncuyla karıştırır ve mercan renginin daha açık tarafındadır. Somon, umut verici bir renktir, sağlık ve mutluluğun bir işareti olarak kabul edilir. Renk çarkında kırmızı ve turuncunun zıt renkleri olan yeşil tonları ve mavi tonları, somon rengine güçlü bir tamamlayıcıdır. 

Somon rengi, pastel diye nitelendirdiğimiz en yumuşak renk tonlarından biridir. Pembe renginin bir alt tonu olduğu gibi, turuncu renginin doygunluk seviyesinin azaltılmış bir tonudur. Sakinleştirici, sıcak ve alanda zarif bir etki yaratır. Bu yüzden kış aylarının kasvetini gölgelemek için eğer mekanın genel konseptin içinde bu renk yoksa lokal olarak dahil ederiz. Birçok renkle kombinasyonu rahatlıkla oluşturulabilir. Beyaz, siyah, mint yeşili, mürdüm, turuncu, kahverengi, lame ve dore renklerle birlikte kullanmak oldukça etkili alanlar yaratmak için başvurduğumuz özel renklerdir. 

Psikolojik etkilerini göz önünde bulundurursak, yaşam alanlarının her mekanında rahatlıkla kullanacağımız bir renktir. Fakat çok yoğun kullanmak, sakinlik enerjisini çok aktife edeceği için özellikle çalışma odası; yaratıcılık gereken bir uğraşınız varsa bunu gerçekleştirdiğimiz alanlarda kullanırken dikkat etmek önemlidir. Ortak alanlarda salon, mutfak, banyo, antre gibi mekanlarda kullanırken mobilyanızın rengine, tamamlayıcı renklere, aydınlatmaya dikkat etmek gerekir. Örneğin, duvar kağıdı veya boya olarak somon rengini kullanacaksanız mobilyalarınızın beyaz, gri, bej, açık vizon gibi tonlarda olması mekanı daha ferah gösterecektir. Daha koyu ahşap mobilyalarla birlikte kullanacaksanız daha keskin bir etki yaratıp, mobilyaları öne çıkaracak, dikkat çekici bir alan yaratmış olacaksınız. Bu yüzden, alanın metrekaresini göz önünde bulundurarak duvarlarda bu seçimleri yapmak çok önemlidir. Eğer küçük bir alanda koyu mobilyalarla duvarlarda tamamen somon rengi kullanılırsa mekanı daraltacak, algı olarak rengin etkilerini oldukça eksilteceksiniz. Bu yüzden, bu kriterlere dikkat ederek seçimler yapmak rengin özelliklerini ve değerini yansıtmak için son derece önemlidir. Bu gibi durumlarda, lokal olarak tek duvarda somon rengini kullanarak, dore, lame, bej gibi renklerden yardım alarak alanda arzu edilen etkiyi sağlayabilirsiniz. 

2 yorum:

Sombalığı, som balığı ya da somon olarak adlandırılan balıkların hepsinin etinin rengine denir. Somonlar, salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: Salmo, Salmothymus, Stenodus ve Oncorhynchus.

bekar evimi boyatmayı düşünüyorum somon rengi olacak, açık somon rengi, mistik somon rengi veya koyu somon rengi duvar boyası düşünüyorum. Yeni somon rengi diye bor somon tonu daha varmış o da olabilir.