Tekstil ve Moda

Tela Nedir

Tela ceketin yapısını korumasına yardımcı olur
Tela, giysiden beklenen görünüm, kalite ve etkiyi elde etmek amacıyla kumaşa farklı yöntemlerle tutturulan yardımcı malzemedir. İşlenen kumaşa, hacim ve direnç kazandırıp giysiye verilecek biçime katkıda bulunurlar. Böylece kumaşın dikim, yıkama, ütüleme gibi işlemlerde karşılaşabileceği sorunlarda kumaşa destek rolü oynarlar. 

Telaların Kullanım Amaçları ve Görevleri 
Telalar, uygulandığı bölgede esnemeyi, kırışmayı önlemek ve şekli korumak, yaka, klapa, manşet, pat, cep ve cep kapaklarına destek sağlamak; tok bir tuşe (dokunum) kazandırmak, elbisede kıvrılmayı engellemek, takım elbise ve paltolarda vücut bölümlerinin desteklemek, belirli bir şeklin verilmesi ve omuz bölümlerini birleştirmek, düğme ve ilik alanlarını takviye etmek, çeşitli kenar bölgelerde takviye ve düzgünlük sağlamak, kemer ve bel şeritlerine sertlik ve destek vermek, giysinin biçim ve dayanımını desteklemek, buruşmaya yatkınlığını azaltmak gibi faydalarının yanında kumaşa belli bir sertlik ve form kazandırmaya yardımcı olurlar. 

Telalar, doğal ya da kimyasal liflerden elde edilebildiği gibi, son dönemlerde yaygın bir biçimde elyaf tülbenti olarak, nonwoven (dokusuz yüzey) üretim teknikleri ile üretilmektedir.

Tekstil Yüzeylerine Göre Tela Çeşitleri
Dokusuz Yüzey (Nonwoven) Telalar: İpliğe dönüştürülmemiş, doğal ya da kimyasal liflerin, özel bir takım yöntemlerle birbirine bağlanmasıyla oluşturulan tekstil yüzeylerinin, çeşitli yapıştırıcılarla ve çeşitli yöntemlerle kaplanmasıyla elde edilen telalardır. Dokunmamış telalar ucuz olması, pek çok çeşidinin bulunması ve kolay işlenebilir olması bakımından oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Dokuma Telalar: Dokuma yüzeylere, çeşitli yöntemlerle bir kaplamanın oturtulmasıyla elde edilen telalardır. Dokuma telalar, genellikle dış giyimde en ve boy yönünde kullanılır, giysilerde ön yüze muntazam bir duruş ve mukavemet (sağlamlık) vererek giysiden beklenen etkiyi sağlar. Dokuma telalar, hammaddesi, dokuma sıklığı, iplik kalınlığı, dokuma yapısı, kumaş ağırlığı bakımından farklılık gösterirler.

Örgü Telalar: Örme yüzeylere uygulanan kaplamalarla elde edilen telalardır. Örgü telaların en önemli avantajı yüksek esneme özelliğine sahip olmasıdır. Dış giyimde ve esneme özelliği olan kumaşlarda kullanılmaya uygundur.

Tela Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar 
-İstenilen kuru temizleme, yıkama, ütüleme, kurutma değerlerine uygunluk, 
-Kumaş cinsine ve işlenişine uygunluk, 
-Giysiden beklenen etkiye ve kullanım bölgesine uygunluk, 
-İstenilen tuşeye (dokunum) uygunluk, 
-Giysinin cinsine, modeline, rengine uygunluk, 
-Kumaşla telanın, birleştikten sonra maruz kalacakları dış etkilere aynı tepkileri vermeleri, 
-Kumaşla tela mutlaka bir ön uygulamadan geçirilip sonuçlarının göz ardı edilmemesi gerekir.

4 yorum:

Tela denildiğinde algılanan kavram genellikle yapışkan teladır. Yapışkan Tela: Bir yüzeyi yapışkan madde ile kaplanmış olan tekstil yüzeyi ile, onu kaplamada kullanılan reçinenin oluşturduğu malzemedir. Kaplama: Kumaşa tutunmayı sağlayan yapıştırıcı malzeme olup, ısıtıldıklarında eriyen soğuduklarında da başlangıçta sahip oldukları katı hale dönen sentetik reçinelerdir.

Tela kumaş nedir, telanın kullanım şekli; Tela kelimesi, İtalyanca’dan dilimize geçmiş bir kavram olup, giyside kumaşla astar arasına konularak, giyside beklenen görünüm, kalite ve etkiyi elde etmek amacıyla kumaşa farklı usullerle tutturulan bir ara katmandır.

Tela nedir bir de benden öğrenin: Giyside beklenen netlik ve düzgün duruş gibi görünüm özellikleri vermek amacıyla, kumaşa tutturulan ya da yapıştırılan bir ara kumaştır. Giysinin özellikle yaka, cep, manşet, kol ağzı, mostra vb. gibi bölümlerinde kullanılır. Yün, pamuk, sentetik vb. malzemelerden dokunan veya örülen telaların yanında dokuma ya da dokusuz yapışkanlı telalar da mevcuttur. Özellikle yapışkanlı telaların pek çok türü vardır ve kullanımı çok yaygındır.

Peki tela neden kullanılır, kumaş telalamada amaç nedir; kumaşın dayanıklılığını arttırmak, giysinin orjinal formunu korumak, esnemeyi önlemek ve dikim işlemlerinde kolaylık sağlamaktır. Telanın kullanılan kumaşla uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin ince ipekli bir kumaşa, dokuma yapışkan tela kullanmak yanlış bir seçim olur. Bu kumaş için doğru seçim ipek tela kullanmaktır. Bir giysi tasarımının kumaş seçiminde kumaşların mekanik, yapısal ve fiziksel özelliklerini bilmek gerekir.

Tela: Arayüzeyle, astarlama ya da iç astarlamayla karıştırılmamalıdır. Tela üst kumaşla astar arasına fazladan bir sıcaklık sağlamak için kullanılır. Ceket ve paltolarda ve de perdelerde kullanılır.

Haftalık En Çok Okunanlar