Tekstil ve Moda

Sandalet Nedir, Sandalet Ayakkabı Ne Demek

Sandalet ayakkabı modelleri. 
Sandalet (Alm. Sandalette, Fr. sandalette, İng. sandal), ayağın üst kısmından ve bazen topuğundan kayışlarla tutturulan sadece tabandan oluşan açık tip dışarı ayakkabısıdır. Sandaletler, yaz mevsiminde giyilen, yalnız tabanı bulunan, ayağa kordon ya da kayışla bağlanan açık ayakkabı modelleridir. Sandalet bilinen en eski ayakkabı modellerindendir. Açık bir ayakkabı olup ayağın hava almasını sağlar, özellikle kadın ve çocuklar tarafından tercih edilmektedir. Günün modasına göre çok çeşitli modellerde ve farklı ökçe yüksekliklerinde yapılmaktadır. Terlik de sandalete benzer burnu ve/veya arkası-yanları açık ayakkabı çeşididir. 

Sandalet giyicinin ayağına üst kısmından ve bazen topuğundan kayışlarla tutunan, tabandan oluşan açık tip dışarı ayakkabısıdır. Sandalet ve diğer ayakkabılar arasındaki fark bazen bulanık da olsa, genel anlayış sandaletin ayağın çoğu üst kısmını, özellikle ayak parmaklarını açık bırakmasıdır. İnsanlar sandaleti birkaç sebepten dolayı giymeyi tercih edebilirler. Bunlardan bazıları ekonomik oluşu (sandaletler genellikle daha az malzeme kullanır ve daha kolay üretilir), ılık havada rahatlık sağlaması ve moda seçeneği oluşudur. Çoğunlukla, insanlar sandaleti ılık havalarda veya yılın daha ılık kısımlarında, ayaklarını serin ve kuru tutmak için giyerler. Ayak mantarı oluşma tehlikesi kapalı ayakkabılardan daha düşüktür, böyle bir iltihabın tedavi perhizinden biri de sandalet giymek olabilir. 

Tarihte deriden üretilen eşyaların başında bir ayakkabı türü olan sandalet gelmektedir. M.Ö. 3000'li yıllardaki tanrı tasvirlerinde sandaletler, krallar ile Sümer askerlerinin giysileri içinde görülmektedir. Sandaletin halk arasında yaygın olarak kullanılması ise M.Ö. 2000'li yılda başlamıştır. En eski sandalet türleri ayakkabı tabanına kayışların tutturulmasıyla elde edilmiştir. Sandaletin tabanı sağlam öküz derisinden yapılmıştır ve taban biz ile delinip, hayvan kirişleriyle dikilmiştir. Tabanı ayağa bağlayan kayışlar ise topukta bulunan derilerin kancasına geçirilmiştir. Ayak boyunca devam eden kayış, arkada bulunan kancaya geçirilmiştir. Böylece birleşen kayışlar, sandaletin orta kısmını oluşturmuştur. Bu kayışlar açılıp kapanabilen ya da düğümlü iplerden oluştuğu gibi değerli taşlarla süslenen çeşitleri de meydana getirilmiştir. 

0 yorum: