Tekstil ve Moda

Nüve Nedir, Nüveli İplik Ne Demek

Nüve, nüveli iplik ya da çekirdek iplik (core spun), iki unsurdan oluşmuştur; bunlardan içte olanı çekirdek ipliktir, diğeri tüm uzunluk boyunca sargının etrafında eğilebilir liflerdir. Çekirdek ya da öz ipliği genellikle özlü ve fantezi ipliklerde kullanılan ipliğin merkezinde yer alan ve diğer iplik ya da ipliklerin üzerine sarıldığı esas iplik; nüve ipliktir, zemin iplik olarak da adlandırılır. Dışa sarılan iplik ise kılıf iplik olarak bilinir. 

Nüve iplik (ilikli iplik), filament olarak sentetikten yapılan ipliğin çevresine pamuktan veya sentetikten ştapel elyaftan bir kılıf geçirilerek oluşturulan ipliklerdir. İpliğin gövdesi sentetikten olduğu için ipliğin sürtünmesi azdır. 

Gimping (şeritleme) makinesinde elastik olmayan sonsuz liflerin veya kesikli liflerin elastomer liflerinin şeritlemesiyle yada rovingin içine bir elastomer lifinin eklenmesiyle yapılır. Nüve elastik kumaşların, örgülerin vb. üretiminde kullanılır. 

2 yorum:

iplik nüvesi ne demek, nüve ortadaki ipliktir ve genelde elastik iplik olur.

çeşitli sorular nüve ne demek TDK, nüve vermek ne Demek, nüve ne Demek fizik, nüve ne işe yarar, Nüve Nedir tıp, Demir nüve Nedir, Nüve elektrik, Trafo nüve Nedir, nüveli ne demektir.