Tekstil ve Moda

Kehribar Nedir, Kehribar Taşının Özellikleri

Kehribar fosilinin içinde örümcek, kırkayak, karınca ve sinek gibi çok çeşitli böcekler bulunabilir. 
Kehribar (amber), bazı süs eşya yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde olan, yarı saydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği olan bir fosil türüdür. Kehribar diğer adıyla amber taşı, bir çam ağacı türünün milyonlarca yılda fosilleşmesiyle oluşan reçinesidir. Ağaçlar, dış etkenler sebebi ile hasar aldıklarında yada hastalandıklarında zarar görür, kırılır ya da yarılırsa; zarar gören bölgenin onarılması adına reçine üretirler. Reçinenin kendine has dokusu, kokusu ve tadı sebebiyle diğer canlılar ağaçtan uzak durur ve bu reçine zarar gören ağacın iyileşmesi için ilaç vazifesi görür. Kehribar taşlarının ham maddesi bu reçinelerdir. Kehribar taşı, günümüzde daha çok süs eşyası ve takı yapımında kullanılmaktadır. 

Kehribar; 45 ile 350 milyon yıl önce dünyada geniş alanları kaplayan tropik ve yarı tropik ormanlardaki çam türü (çamgiller familyası - Pinus succinifera) ağaçların salgıladığı reçinelerin taşlaşmış halinden oluşmuştur. Reçine ağaçların bir korunma mekanizması iken, ağacın herhangi bir şekilde zarar görmesiyle (yaşlılık, atmosferik koşullar, dış etkenler gibi) ortaya çıkan dayanıksız bölgeyi (kırılması veya yarılmasıyla dış etkenlere açıldığı yer; böcek/mantar kapar ve hastalanır) iyileştirme görevini üstlenmektedir. Bu reçine, kendisini üreten ağaçla birlikte sellenme yoluyla denizel ortamlara taşınır ve burada kırıntılı malzemelerle (sediment) birlikte gömülür. Milyonlarca sene boyunca ortama taşınan, bazen de metrelerce kalınlıkta çökel malzeme altında kalan reçine, basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek kehribara dönüşmektedir. 
Kehribar taşı. 
Kehribar Taşının Çıkarıldığı Yerler 
Baltık Denizi, Burma, Lübnan, Sicilya, Meksika, Romanya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Polonya ve Litvanya. 

Kehribar Taşının Özellikleri 
Taşı, parlaklık ve renk açısından hiçbir saydam taş ile kıyaslamak mümkün değildir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcekler, yabani bitkilerin fazla oluşu, diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir ve içerisinde böcek yada bitki fosili olanlar daha değerli kabul edilir. Baltık Denizi’nden (Litvanya) çıkarılan baltık kehribarı, yüzyıllardan beri kadınların süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir. Kehribar, özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özelliği açığa çıkar. Eskiden tıpta şöhrete ve epeyce kullanım alanına sahip olan kehribar, bugün bu amaçla kullanılmamaktadır. Geçmişte saflaştırılmış amber yağı isteri ve boğmacada kullanılmıştır. Aynı zamanda ilk çağlardan bu yana güzel koku, parfüm imalatında da kullanılmıştır. 

Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan amber, mürekkep imalatında da kullanılmaktadır. Kehribar olarak da bilinmekte ve takı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Gerçek kehribarın en önemli özelliği yakıldığında etrafa çam kokusu yaymasıdır. Taklit kehribar, plastik, cam, sentetik çam sakızından imal edilir. Bedenin dokunduğu kısımda terlemeyle karışık kaşıntı oluşturur. Kehribar yani Amber içeriğindeki amber asidi doğal antibiyotik değerindedir. Bu sebeple 2. yüzyıldan buyana şifa taşı olarak kullanılmaktadır. Özellikle bağışıklığı güçlendirmek amaçlı herkesin kullanması tavsiye edilir. Etkilediği çakralar: alt karın, güneş sinirağı. 

Eskiden uyarıcı olarak kullanılan Kehribar, süs eşyalarında da sıkça görülürken kullanılan taşın içindeki böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları hiçbir zaman bozulmayacak şekilde mumyalanmaktadır. Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renklerde bulunan Kehribar'ın yaklaşık 256 çeşit rengi vardır. Isıtıldığında reçine kokusuyla duyulan ve güzel koku imalatında da kullanılan Kehribar, tıpta (özellikle eski veya antik) da büyük bir şöhrete sahiptir. 

Kehribar Taşının Çeşitleri 
Dünya üzerinde bilinen yaklaşık 150 civarında kehribar çeşidi bulunmaktadır. Görsel olarak bakıldığında bize çoğu aynı gibi görünse de kehribarın hangi bölgeye ait olduğu uzmanlarca anlaşılabilir. Kehribarın rengi, ışıltısı, sıcaklığı, kokusu, statik elektrik özelliği her kehribarı özel kılar ve birbirinden ayırır. En bilinen Kehribar çeşitleri ise şöyledir; 

Damla Kehribar 
Çam ağacı reçinesinin fosilleşmesi ile damla kehribar taneleri oluşur. Damla kehribarlar en hakiki ve gerçek kehribarlardır. Asıl kehribarda diyebiliriz. En belirgin özelliği yoğun reçine kokusudur. El içerisinde ısıtıldığında hafif reçine kokusu gelir. Yakıldığı zaman son derece yoğun bir koku yayar. 

Ateş Kehribar 
Ateş kehribar ismini renginden alır. Tamamen şeffaf ve saydam görünümü ile diğer kehribar  türlerden ayrılır. Kıymetli bir kehribar türüdür. 

Fosilli Kehribar 
Kehribarın oluşumu sırasında reçine içine yapışan böcek, çiçek yada yaprakların oluşum sürecinde kehribar ile birlikte fosilleşmesiyle fosilli kehribarlar oluşur. 

Baltık Kehribarı 
Baltık Kehribar taşının diğer Kehribar taşlarından farkı nedir diye merak ediyorsunuzdur. Baltık Kehribarı içinde ortalama % 8 oranında Süksinik Asit içerir. Süksinik Asit ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliğe sahip bir maddedir. Bu özelliği sayesinde özellikle ağrıyan bölgelerde daha etkili sonuçlar elde edilmektedir 

Sıkma Kehribar 
Sıkma kehribar hakkında farklı bir yazımızda detaylı bilgi verdik. Kehribar tozlarının yeniden işlenmesiyle oluştuğu sanılıyor olsa da bu bilgi yanlıştır. Kehribarın başka taşlar ile etkileşime girmesi ile oluşan kehribar türüdür. Tamamen kehribar özelliği taşımayan ancak oluşması için gerçek kehribara ihtiyacı olan bir kehribar çeşididir. 
Kehribar taşının ismini taşıyan özel kehribar rengi
Kehribar Taşı Bakımı ve Temizliği 
Ilık su ve çizmeyecek yumuşak bir bezle kehribar taşının temizliğini yapabilirsiniz. Ancak temizlik işlemini yaparken her hangi bir kimyasal kullanmamalısınız. Kehribar taşı bakımını kuru bir bez üzerine biraz zeytinyağı ile silerek cila yapabilirsiniz. Bu matlaşan taşınızın yeniden parlamasını sağlayacaktır. Kehribar taşınızı belirli aralıklarla 5-10 dakikalığına toprağın üzerine bırakın, kehribar üzerindeki negatif elektriği boşaltacaktır. Ancak bunu yaparken de dikkatli olunmalıdır. Kehribar doğrudan güneş ışığına yada ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakılmamalıdır,  bu kehribar taşınızın rengini ve özelliğini yitirmesine sebep olur. 

Kehribar Taşı Faydaları 
Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan  bölgenin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirmektedir. Migreni hafifletir. Nazara karşı koruyucudur. Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür. Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar. Stresi azaltır. Elektrik yükünü azalttığı için depresyona karşı da faydalıdır. Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar. Bereket taşıdır. Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur. (bu sadece inançla ilgilidir.) Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır. Yaşamın güzel yanlarını fark etmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar. Pozitif enerji verir. 

Antik Roma'da -çoğunlukla- akıl hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılan Kehribar, Orta Çağ'da sarılığı tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır (vücutta taşınılırdı). Vücuttaki elektriği de boşalttığı bilinirken, İbni Sina kehribarı birçok hastalığa karşı koruyucu-iyileştirici olarak önermiştir. Çin'de sakinleştirici ve ağrı kesici olarak kullanılırken, Litvanya'da ölen kişinin ardından kehribar tütsü yakılarak şeytani ruhların bedenden uzaklaşmasına ve iyi ruhların çağrılmasına inanılmıştır. Yeni doğan bebeklerin tütsülenip sağlıklı büyümesine, yeni evlilerin ise mutlu yaşamasına, savaşa giden erkeklerin ise zaferle eve dönmeleri için vücutta kehribar taşınmıştır. 

Bebeklerde Kehribar Taşının Kullanılması 
Son dönemlerde yeni doğan bebeklerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kehribar (Amber), bebeklerin özellikle diş çıkarma dönemlerinde önemli ölçüde fayda göstermektedir. Ağrı kesicidir ve diş çıkarma sürecini kolaylaştırır. Salya azaltır, sakinleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğin rahat ve dolayısıyla uzun uyumasını sağlar. Mide ve bağırsak enzimlerini düzenlediği için kolik ve gaz sorunlarında faydalıdır. Bronşit ve astım tedavisinde destekleyicidir. Kehribar bebekler için kolye, bileklik yada ayak bileğinde halhal olarak kullanılabilir. En uygunu boğaz bölgesine yakın olduğu için kolye olarak kullanılmasıdır. 

Orijinal Kehribar Taşının Özellikleri 
Kehribar taşının özellikleri ve faydalarından bahsettik, mucizevi bir taş olan kehribar, organik taşlar grubundandır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen bu taş özellikle ağrılar için çok faydalı ve iyileştirici etkiye sahiptir. Kehribar 150 dereceye kadar ısıtıldığında yumuşamaya başlar. 375 derece civarında parlak bir alevle reçine kokusu çıkararak yanar. Isıtılan kehribarın rengi değişir ve kızıllaşır. Kehribar çeşitleri ve taşıdığı özellikler reçineyi salgılayan ağacın türüne, oluşum sürecinin uzunluğuna ve gömülme şartlarına bağlı olarak değişebilmektedir. Kehribarlar belirli bir şekle sahip olmaz, saydam, yarı saydam yada opak hallerde bulunabilir. Bir mineral çeşidi olmadığından sabit bir kimyasal formülü bulunmaz. Kehribar, % 10 oranında tuz bulundurur, suda batmadan su üzerinde kalabilecek kadar hafiftir. Altın rengi, bal rengi, sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renkleri olan kehribarın yaklaşık 256 farklı tonu bulunmaktadır. 

Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır 
Kehribar, yukarıda bahsettiğimiz gibi milyonlarca yıl öncesinden çam başta olmak üzere birçok ağaç türünden sızan reçinelerin sızarak toprağa karışması ve fosilleşmesi ile oluşur. İçerisinde yaprak, çiçek yada böcek fosili bulunanlar ise çok daha nadir ve değerlidir. Genellikle kozalaklı ağaç yada tropik çiçekli ağaçların reçinesinden oluşmuştur. 

Kehribar taşları, milyonlarca yıl öncesinde oluşan organik bir taş olduğundan oldukça değerlidir. Eski çağlardan buaya yoğun ilgi gören kehribar haliyle ticari bir değer sahip ve çok fazla yapay yani sahte kehribar bulunmakta. Peki gerçek kehribar nasıl anlaşılır? Öncelikle belirtmek gerekir ki kehribar fiyatı yüksek bir taştır. Yüzlerce hatta bazıları binlerce lirayı bulabiliyor. Ancak bu bir kıstas değildir. Her pahalı taş kehribar değildir tabiki. Gerçek kehribarı anlamanın en güvenilir yollarından biri kimyasal testler olsa da maalesef piyasada oldukça başarılı taklitler olduğundan bazen bu testler bile yanılabiliyor. Bir kehribar alacağınız zaman birinci önceliğiniz güvenilir bir satıcı olmalıdır. Ayrıca aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz: 

Aseton testi: Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla aseton damlatın ve kehribar üzerine sürün. Aseton kuruduktan sonra kehribar gerçek ise hiçbir etki görünmez. Sahte ise yapışkan bir yüzey oluşacaktır. 
Sıcak iğne Testi: Isıtılmış bir iğneyi kehribar tanesine batırmaya çalışın. Taze reçine ve çam kokusu yayılırsa; gerçek kehribardır. Rahatsız edici plastik benzeri bir yanık kokusu alırsanız muhtemelen sahtedir. 
Tuzlu su yöntemi: Bir miktar suya tuz katın ve güzelce karıştırın. Gerçek kehribar su üzerinde kalır ancak sahte kehribar su üzerinde duramaz ve batar. 
Ultraviyole ışık testi: Ultraviyole ışığa tutulan gerçek kehribar karanlık ortamda yansıma yapar. Sahte kehribar ise matlaşır ve yansıma yapmaz. 
Kazıma testi: Kehribar yumuşak bir taştır. Gerçek kehribarı kesici bir madde ile çizmeye çalışırsanız; çizilecek ve elinizde hafif toz bırakacaktır. 
Ovalama ve koklama: Kehribar tanesini bir bez ile yada elinizle ovalayın. Gerçek kehribar tanesi reçinemsi bir koku yayacaktır. Sahte kehribar ise yumuşamaya başlar hatta yapışkan bir hale dönüşebilir. 

1 yorum:

Sıkma kehribar taşlı tesbih, damla kehribar tesbih, ateş kehribar tesbih ve diğer tesbih modellerine en uygun fiyat ve avantajlarla sahip olmak ister misiniz diyenlere hemen inanmayın çünkü kehribarda çok sahtecilik yapılıyor