Tekstil ve Moda

Kehribar Nedir, Kehribar Ne Demek

Kehribar fosilinin içinde örümcek, kırkayak, karınca ve sinek gibi çok çeşitli böcekler bulunabilir. 
Kehribar (amber), bazı süs eşya yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde olan, yarı saydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği olan bir fosildir. Kehribar (çamgiller familyası - Pinus succinifera); 45 ile 350 milyon yıl önce dünyada geniş alanları kaplayan tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinelerin taşlaşmış halinden oluşmuştur. Reçine ağaçların bir korunma mekanizması iken, ağacın herhangi bir şekilde zarar görmesiyle (yaşlılık, atmosferik koşullar, dış etkenler gibi) ortaya çıkan dayanıksız bölgeyi (kırılması veya yarılmasıyla dış etkenlere açıldığı yer; böcek/mantar kapar ve hastalanır) iyileştirme görevini üstlenmektedir. Bu reçine, kendisini üreten ağaçla birlikte sellenme yoluyla denizel ortamlara taşınır ve burada kırıntılı malzemelerle (sediment) birlikte gömülür. Milyonlarca sene boyunca ortama taşınan, bazen de metrelerce kalınlıkta çökel malzeme altında kalan reçine, basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek Kehribar'a dönüşmektedir. 

Eskiden uyarıcı olarak kullanılan Kehribar, süs eşyalarında da sıkça görülürken kullanılan taşın içindeki böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları hiçbir zaman bozulmayacak şekilde mumyalanmaktadır. Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renklerde bulunan Kehribar'ın yaklaşık 256 çeşit rengi vardır. Isıtıldığında reçine kokusuyla duyulan ve güzel koku imalatında da kullanılan Kehribar, tıpta (özellikle eski veya antik) da büyük bir şöhrete sahiptir. Antik Roma'da -çoğunlukla- akıl hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılan Kehribar, Orta Çağ'da sarılığı tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır (vücutta taşınılırdı). Vücuttaki elektriği de boşalttığı bilinirken, İbni Sina kehribarı birçok hastalığa karşı koruyucu-iyileştirici olarak önermiştir. Çin'de sakinleştirici ve ağrı kesici olarak kullanılırken, Litvanya'da ölen kişinin ardından kehribar tütsü yakılarak şeytani ruhların bedenden uzaklaşmasına ve iyi ruhların çağrılmasına inanılmıştır. Yeni doğan bebeklerin tütsülenip sağlıklı büyümesine, yeni evlilerin ise mutlu yaşamasına, savaşa giden erkeklerin ise zaferle eve dönmeleri için vücutta kehribar taşınmıştır. 

1 yorum:

Sıkma kehribar taşlı tesbih, damla kehribar tesbih, ateş kehribar tesbih ve diğer tesbih modellerine en uygun fiyat ve avantajlarla sahip olmak ister misiniz diyenlere hemen inanmayın çünkü kehribarda çok sahtecilik yapılıyor