Tekstil ve Moda

Couture Ne Demek, Haute Couture Elbise Nedir

Couture kelimesinin sözlük anlamı; kişiye özel elbise dikmek, dikiş veya iğne ile işlemek anlamına gelmektedir. Haute ise yüce, muhteşem, şık ve zarif demektir. 

Haute couture kişinin özel siparişi üzerine hazırlanmış, özel dikim giysi anlamına gelen ve Fransızca'dan gelen bir moda terimidir. Türkçe tam karşılığı ise yüksek dikiş demektir. 

Buna karşın, her özgün ya da kişiye özel yapılan tasarım haute couture olarak değerlendirilmez. Genellikle üst gelir seviyesinde elit müşterilerin beğenisine göre hazırlanan giyim türüdür. Yani kişinin kendi tercihlerine (renk, aksesuar, taşlar v.b.) göre yapılan tasarımlardır. 

Haute couture akımı, Fransa’da 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkmıştır. Bir haute couture atölyesi olabilmek için, Haute Couture Sendikası’na (Chambre Syndicale de la Haute Couture) üye olmak gerekmekteydi. Bu sendikaya üye olabilmek için ise atölyede çalışacak insan sayısından çalışanların saat ücretine, dekorasyonundan üretim adetlerine kadar her konuda belli kurallar bulunuyordu. Atölyeler her yıl defile başına en az 35-40 parçadan oluşan 2 koleksiyon hazırlamakla yükümlüydüler. Tüm kıyafetler yüzlerce saatlik uğraşlar sonucu yalnızca elle dikiliyordu. Tamamen insan emeğine ve becerisine dayalı bu akım, yalnızca çok özel bir kesime hitap ediyordu.

1 yorum:

couture elbise nasıl olur, haute couture nedir anlamı türkçesi, couture nedir