Tekstil ve Moda

Maskülen Nedir

Maskülen tarzda kadın giyimi
Maskülen kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca'da masculin diye geçmektedir; erkeği andıran, erkeğe benzeyen, erkeksi, eril, erkek gibi anlamlara gelir. Maskülen kelimesi, Fransızca’ya da Latince “masculinus” sözcüğünden geçmiştir. Türkçe’de yaygın kullanımı ve okunuşu maskülen olsa da kelimenin aslı maskulen’dir (tdk). Feminen kelimesinin zıt anlamlısıdır. 

Maskülen giyim tarzı genelde kadınlar için kullanılsa da erkeklerde, erkeksiliğini ön plana çıkaran kıyafetler giydiğinde maskülen tarza sahiptir denilebilir.

Moda terimi olarak maskülen sözcüğü; erkek kıyafetinin bayan için tasarlanmış hali olan kadın giysisinin giyilmesi tarzına verilen isimdir. Maskülen modasını takip eden bayanlar direk erkek kıyafetlerini giymezler ancak erkek kıyafetlerine benzeyen tarzda giyinirler. Örneğin; bir kadının kıyafetinin üstüne kravat takması, maskülen modasına verebileceğimiz örneklerdendir; bol kesim pantolonlar, kısa ya da keskin hatlara sahip saçlar, fular, kravatlar, parfümler, ceketler, ayakkabılar gibi bu örnekler çoğaltılabilir.

8 yorum:

erkeğe ait olan, erkeği andıran modaya ve giyim tarzına maskülen denir.

modada er kişi gibi giyinen anlamında demek ama sadece moda ve giyim tarzı olarak değil pek çok alanda kullanılıyor; maskülen tarz, maskülen kadın, masküler giyim, maskülen erkek giyim, maskülen yüz, maskülen beden, maskülen ayakkabı, maskülen kıyafet, maskülen ceket, maskülen şapka, maskülen saç kesimi veya tarzı pek çok alanda bu terim kullanılıyor.

herşeyin fazlası zarar maskülenizm'inde abartısı rüküş oluyor.

maskülenin zıt anlamlısı yani tersi feminendir,

maskülen erkeğe yakışan bir şeydir bence erkek gibi giyinen, saçını kısa kestiren kas yapan kadınlar bence çok itici maskülen kadın istemiyorum.

maskülen tarzı kadınlara hayır, feminen tarzı kadınlara evet!

maskülen ingilizce değil fransızca ama ingilizcesi masculine, maskülen olmayan kadın feminendir maskülen yüz'e sahip değildir, maskülen saç ise genelde erkek saçı gibi kısa olan saç modellerine denir. maskülen giyinen ünlülerde var erkeksi kadın ne demek sorusunun cevabı maskulen kadındır.

Maskülenite (masculinity, manhood, manliness)(erkeklik veya erkeksilik de denir) erkekler ve erkek ile ilgili bir dizi özellik, davranış ve roldür. Sosyal bir yapı olarak, maskülenite biyolojik cinsiyetteki erkek tanımından farklıdır. Maskülen standartları, farklı kültürlere ve tarihi dönemlere göre değişir. Hem erkek hem de kadınlar erkeksi özellikler ve davranış sergileyebilir. Masculen tarzı elbiseler tercih edebilirler.

Haftalık En Çok Okunanlar