Tekstil ve Moda

Plise Kumaş Nedir

Plise Baskı Yapılmış Kumaş
Plise, ısı tutan ve katlanmaya elverişli, % 100 polyester veya polyester karışımı kumaşları, deriyi, suni deriyi ve kağıdı yüksek ısıdaki silindirler veya kalıplar arasından geçirilerek belli bir düzen içinde makine yardımıyla katlayarak desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir. Selülozik liflerden üretilmiş kumaşların plise işlemine alınmadan önce reçine ile işlem görmesi sağlanır. Bu işlemde kullanılan reçineler sıcaklık etkisi ile şekil alabilen, soğuduktan sonra verilen şekli koruyabilen özelliktedir. Selüloz gibi zor şekil verilebilen liflere bile uygulandıklarında kalıcı şekil alma süresini artırabilirler. Reçine işleminden sonra kumaş, üzerinde %15 nem kalıncaya kadar kurutularak makinede işleme alınır. Selüloz mamulden üretilen kumaşlar bu şekilde elde ettikleri plise görünümünü birkaç yıkamadan sonra kaybeder, bu da istenmeyen bir durumdur. O yüzden % 100 selüloz veya protein mamullere uygulanması tercih edilmez. İyi bir plise işlemi için kumaşın en az % 50-55’inin polyester olması gerekmektedir.

Plise işlemi, kumaşın özel cihazlarda katlanması işlemidir. Kısaca kumaş katlama sanatıdır da denilebilir; kağıt, deri ve kumaş gibi malzemeler katlanarak çok değişik desende ürünler ortaya çıkar. Kadın giyiminde kullanılan elbise, etek vb. dokuların pliselenmesinde bu makinelerden yararlanılır. Perde üretiminde de plise tekniğinden faydanılmaktadır.
Pileli Etek
Pile nedir, Pile - Plise farkı
Pile elbise dikilirken kumaşı katlayarak model ve şekil verme işlemidir. Pliseden farkı makinede değil elde yapılıyor olmasıdır. 

Örneğin, kadınların sıkça giydikleri pileli eteklerin pileleri bu yöntemle oluşturulur. Plise ise makinede kumaşa şekil verme işidir.

4 yorum:

Kat kat elbise, katlanıp birbiri üzerine dikilen etek nasıl üretiliyor. Plise ne demek, pilise kumaş üretimi, plise modası, plise etek modelleri, plise elbise, plise pantolon ve etek modelleri, elde pile yapmak, pile nedir ve pilise ile pile arasındaki farklar hakkında epey bilgi edindim. Pileli elbiseler dönem dönem moda oluyor, sonra ortadan kalkıyorlar. Plise kısaca kumaş katlama yöntemi ve sanatıdır diyebiliriz

pileli eteği veya elbiseyi ütülerken pilili kısımlarına dikkat edip ona göre ütülemek lazım

Pileli pantolon ütülerken yanlışlıkla kumaş düz oldu düzeltme imkânımız yok mu :(?

Plise, kumaşları yüksek ısıdaki silindirler veya kapılar arasından geçirerek belli bir desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir. Kelimenin kökeni Fransızca'dan gelir, dilimizde katlı anlamında kullanılır. Son dönemlerde etek ve elbiselerde sıkça kullanılır.

Haftalık En Çok Okunanlar