Tekstil ve Moda

Nano Tekstiller Nedir, Nano Tekstil Kullanım Alanları

Nanoteknoloji ile üretilen nanotekstil ayakkabı. 
Nano Tekstil Nedir, Akıllı Kumaş Üretimi 

Nano tekstil kavramına geçmeden önce: uzunluk ölçüsü olarak nanometre, daha sonra ise adını buradan alan nanoteknolojinin anlamı ve kapsamı nedir sorusunu cevaplandırmak gerekiyor. Nanoteknoloji genellikle 1-100 nanometre boyutları arasında olan materyaller, cihazlar ve sistemler ile ilgilenir. Nanometre metrenin milyarda birini tanımlayan bir uzunluk birimidir. Yani o kadar küçüktür ki bu uzunluk birimindeki bir materyali gözle görmek imkansızdır. İşte bu gözle görülemeyecek kadar küçük maddeleri inceleyen bilim dalına nanoteknoloji denir. Nanoteknoloji, tekstil, kimya, boya, madencilik, su arıtma, elektronik, sağlık, otomotiv, bilgisayar teknolojisi, uzay, savunma vb. sanayinin tüm kollarında çok önemli bir araçtır. Bu sektörlerde devrim yaratacak niteliktedir. İşte bu kollardan biri olan tekstil ve hazırgiyim alanındaki gelişmelerden olan nano tekstili detaylarıyla anlatacağız. 

Nano tekstil, nano malzemeler kullanılarak, bugünkü kumaşların sahip olmadığı çeşitli fonksiyonlara sahip kumaşlar elde edilmektedir. Yakın bir gelecekte, giydiğimiz kıyafetler üzerindeki nano sensörler, kalp atışlarını, nabızı, vücut ısısı, kan şekeri gibi düzenli olarak kontrol edebilecek istenmeyen bir durum olduğunda kablosuz bir iletişim sistemi ile doktorumuzu haberdar edebilecek kaza veya herhangi bir şok durumunda ambulansı çağırabilecektir. 

Nano tekstil ile kirlenmeyen ve kendini temizleyebilen elbiseler, kokmayan çoraplar, renk değiştiren kıyafetler, kırışmayan gömlekler nano tekstilin sunduğu özellikler arasında. Ter, sigara, yemek kokusu vb. istenmeyen kokuları üzerinde tutmayan elbiseler, vücutta kan dolaşımını kolaylaştıran, hareket kabiliyetini artıran vb. aklımızın sınırlarını zorlayan kıyafetler nano tekstilin bize sunacağı teknolojiler arasında bulunuyor. Daha verimli ve çevreci olan nano tekstil teknolojisi ile enerji, su vb. kaynak kullanımı da en aza inmiş olacak bu sayede çevreye verilen zarar en aza indirilmiş olacaktır. 

Yeni geliştirilen bir yöntemle, kilometrelerce uzunlukta ve kumaş gibi dokunabilen ısı ve ışık sensörleri üretilmeye başlanmıştır. Yeni bir nano üretim teknolojisi olarak görülen bu yöntem, mikroskopik boyutlardaki aygıtın, termal çekme yöntemiyle daha küçük boyutlara indirilmesi prensibine dayanmaktadır. Kısa bir süre önce, ısıyı hisseden fiberler, akıllı askeri üniformaların tasarımında, kullanılmaya başlanmıştır. 

Tekstil ürünleri, üzerinde mikroorganizmaların, üreyebilecekleri ve uzun süre yaşamlarını sürdürebilecekleri ürünlerdir. Bunun yanında, mikroorganizmalar, tekstil ürünlerinde, biyoparçalanma, renk değişimi, lekelenme gibi pek çok soruna da yol açmaktadırlar. Tekstil malzemelerine katılmak üzere, birçok anti-bakteriyel madde geliştirilmiştir. 

Tekstil ve hazır giyim ürünlerine, su geçirmezlik, leke tutmazlık, buruşmazlık, antimikrobiyallik, renk değiştirebilirlik, UV-ışınlarından koruyuculuk, yanmazlık veya güç tutuşurluk ve daha iyi boyanabilirlik gibi özellikler kazandıran nano­teknoloji katkılı ürünler, geliştirilmiş ve kullanımları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunların dışında geliştirilen ısı, ışık, basınç ve kimyasal etkilerle renk değiştiren ürünler, dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir. Nabız, sıcaklık, tansiyon gibi vücut fonksiyonlarındaki değişimleri belirleyip, kullanıcıyı uyarmaya yönelik uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Elektronik tekstil alanında da yoğun çalışmalar yürütülmektedir. 

3 yorum:

gelecekte güzel şeyler göreceğiz umarım ülkemizde de bu çalışmalar en kısa zamanda yapılır, üniversiteler uyuyor, akademik kadrolar yatışta, hiç bir bilimsel çalışma yok

İstenilen seviyeye göre kısa namlulu silahlardan zırh delici silahlara dayanıklı balistik plaka ve başlık üretiminin hammaddesi kumaş olarak şu anda Türkiye’de üretiliyor. Bu kumaşları bin tonluk yüksek basınçlar altında belli sıcaklıklarda ısıtarak ve daha sonra soğutma yapılıyor. Kumaştan kurşun geçirmez başlık yapılıyor. Bu kurşun geçirmez kumaşlar çok hafif ürünler oluyor. Eskiden çelik yelek ve çelik başlık dediğimiz zaman gerçekten çelikten yapılırdı ve çok ağır olurdu nanotekstil üretimi türkiye için çok önemli ve tekstil bildiğimiz bu topraklara yabancı olmayan bir sektör.

nanotekstiller nano tekstil, su geçirmez ayakkabı, yanmaz elbise, nano teknoloji,