Tekstil ve Moda

Lateks (Latex) Nedir

Kauçuk ağacından geleneksel yöntemle lateks üretimi. 
Lateks (latex), doğada bulunan, birçok bitkinin salgıladığı ve hava ile karşılaştığında katılaşan sütlü bir bitki özütüdür. Bilimsel adı Asclepiadaceae familyası bitkilerinde bulunan, başlıca üretim kaynağı bir tür kauçuk ağacı (Hevea brasiliensis) olan sütümsü bir sıvı. Lateks karmaşık bir sıvı bileşimidir ve içerisinde protein, nişasta, alkaloid, şeker, yağ, sakız, tanin, reçine gibi birçok madde bulunur. Birçok bitkide lateks beyaz renktedir, ancak bazı bitkilerde sarı, turuncu ya da kırmızı da olabilir. 

Lateks kelimesi aynı zamanda, bitki özütü yapısının işlenerek üretilen, ince ve esnek olan malzemelerinde adlandırılmasında kullanılır (örnek olarak Lateks kumaş). Lateksler doğada bulunur, ancak sentetik lateksler de yaygındır. Ayrıca Lateks, yüzey aktif maddelerinin emülsiyonu ile, monomerlerine polimerize olur ve sentetik halini de alabilir. Günümüzde; muayene eldiveni, balon, ambalaj lastiği, prezervatif, silgi gibi pek çok ürünün üretiminde lateks kullanılır. 

Genelde sağlık açısından problem yaratmaz ancak bazı insanlarda lateks, alerjik etkiler gösterebilir. 

9 yorum:

Lateks karmaşık bir sıvı bileşimidir ve içerisinde protein, nişasta, alkaloid, şeker, yağ, sakız, tanin, reçine gibi birçok madde bulunur. Birçok bitkide lateks beyaz renktedir, ancak bazı bitkilerde sarı, turuncu ya da kırmızı da olabilir. Lateks kelimesi aynı zamanda, bitki özütü yapısının işlenerek üretilen, ince ve esnek olan malzemelerinde adlandırılmasında kullanılır (örnek olarak Lateks kumaş). Ayrıca Lateks, yüzey aktif maddelerinin emülsiyonu ile, monomerlerine polimerize olur ve sentetik halini de alabilir.

Lateks ambalaj sektöründe kullanılan yapıştırıcı maddelerden biridir. Sıvı halde iken sürüldükleri kâğıt yüzeyine tutunabilir ve kuruduğunda kâğıt olan kısımlara temas edince yapışmaz. Sadece lateks sürülmüş olan başka bir yüzey ile değdiğinde birbirine yapışır. Bu özelliğinden dolayı kutulama işlemi güçlük çıkaran büyük ya da uzun nesnelerin ambalajları lateks sürülmüş kenarlı olarak açık halde bulundurulur.

Lateks içeren ürünlerin temas ettiği deri yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve kabuklanma şeklinde belirtiler veren bir alerji türüdür. Bu tür alerjilerde, lateks proteinleri değil, doğal lateks maddesinin işlenmesi (örneğin, lastik eldiven üretimi) sırasında kullanılan merkaptobenzotiazol, tiuram ve karbamat gibi maddeler sorumludur ama temas egzaması nedeniyle cilt bütünlüğü bozulduğundan, bu hastalarda lateks proteinlerinin cilt çatlaklarından emilmesiyle zaman içinde gerçek lateks alerjisi ortaya çıkabilmektedir.

Lateks alerjisi olan kişilerin de prezervatif kullanabilmesi için lateks olmayan prezervatifler geliştirilmiştir. Lateks alerjisi kauçuk latekste bulunan bazı proteinlerine karşı gelişen reaksiyondur. Kauçuk lateks, kauçuk ağaçlarından çıkarılan sütsü bir sıvıdır. Lateks alerjisinde vücut bunu yabancı ve tehlikeli bir madde olarak algılar. Lateks alerjisi cilt tahrişinden anafilaksiye kadar birçok şeye neden olabilir.

Lateks Nedir? Lateks Yataklar Nasıl Yapılır ?
Lateks, doğada bulunan, birçok bitkinin salgıladığı ve hava ile karşılaştığında katılaşan sütlü bir bitki özütüdür. Yatak sektöründe son dönemde kullanılan en konforlu ve doğal ürünlerden biridir. Genelde kauçuk bitkisinin sütlerinden elde edilir. Bu sütümsü sıvı hava ile temas ettiğinde köpük haline gelir, Lateks ismini alan bu malzeme, kalıplarda bloklar haline getirilir ve yatak üretiminde kullanılır.

Lateks Yatakta bulunan hava kanalları doğal klima görevi görmektedir. Lateks bloklarının bağımsız hareketi sayesinde yan yana yatan iki kişi birbirlerinin hareketlerinden rahatsız olmadan uyuyabilirler. Her kiloda insanın rahat uyuyabileceği son derece konforlu bir yataktır. Doğal olması ve katkısız olması nedeni ile bebek ve çocuk yataklarında çok rahatlıkla kullanılır, gelişimlerini destekler.

Lateks malzemenin, kas yapısı üzerinde rahatlatıcı ve dinlendirici bir fonksiyonu vardır. Dünyada kabul gören sağlıklı bir ham maddedir çünkü tamamen doğaldır. Çok sert veya çok yumuşak bir yatak omurgayı olması gerektiğinden farklı bir pozisyona getirir ki bu da huzursuz uykuya ve ağrılara sebep olur. Lateks yatağın içinde yay bulunmaması nedeniyle metalden kaynaklanan manyetik alan oluşmaz. Vücudu destekleme kapasitesine sahiptir.

adam burda resmen lateks reklamı yapmış, Türkiye de latekste tekel herhalde markayı ile yazmamış

latex de bayağı kullanım alanına sahipmis

lateksin tanımı nasıl yapılır,latex alerjisi,latex içeren ürünler,lateks nedir,lateksin anlamı nedir,lateks ne demek,

gençler hepiniz lateks ile yakından ilgileniyorsunuz bakıyorum da, lateks nedir ne işe yarar diye soranlar var en çok bilineni prezervatifte lateks nedir, sıvı lateks nerede kullanılır der birisi, lateks içermez ne demek lateks olmayandır demek sağlık sorunlar, kaşıntı, kabarcık, kırmızılık ve alerji yapabilir. neymiş bu Latex nedir, Lateks alerjisi Nedir latekse değince veya temas edilince vücut tepki veriyorsa alerjin vardır demek, Lateks yapıştırıcı yeni duydum.