Tekstil ve Moda

Palto Nedir, Palto Ne Demek

Siyah palto. 
Palto, kalın kumaştan yapılan ve soğuk havalarda giysinin üstüne giyilen, kollu ve etekleri diz kapaklarının aşağısına değin uzanan, önden düğmeli üst giysisidir. 

Soğuk havalarda, mevcut giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysiye palto adı verilir. Paltolar genellikle dizin aşağısına kadar uzanır; soğuğu engellemek için ağır kumaştan veya kürkten yapılır. Dizde veya dizin yukarısında biten türleri de vardır. Bu ikinci türdeki paltoların kumaşları ise daha hafif olur. 

Palto Tarihçesi 
Birçok ülkede, diz altına kadar uzanan paltolar ve önlükler yüzyıllardır, genellikle resmi kullanımlar için, ya sosyal statüyü belirleyen ya da profesyonel ya da askeri üniformanın bir parçası olarak giyilir. 17. yüzyılda, palto yaygın bir şekilde stilize edildi ve farklı sınıflar tarafından kullanılabilir hale geldi. Batı dünyasında, paltoların genel profili uzun süredir büyük ölçüde değişmeden kalmıştır. 19. yüzyıl başlarında moda, yan gövdeli, bel dikişli ve kloş etekli, vücuda çok oturan giysilere sahip olmaktı. Buna örnek olarak frak palto ve paletot dahildir. 

Palto Çeşitleri 

Pea Coat 
Fransız denizcilerinin giyim tarzı olarak dünyaya yayılan bir moda akımının parçasıdır. Kalın yün kumaşlı, düz kesime ve geniş yakalı modele sahip paltolardır. Yakalarının dik ve geniş olmasının nedeni dalgaların sert yüzeye çarptıktan sonra sıçrattıkları sulardan korunmaktır. 

Trençkot 
Trençkot kalın kumaşlı alternatiflerine göre hafif kumaşlar kullanılan bir palto çeşididir. Yün ya da pamuklu kumaştan yapılan poplin kumaş kullanılarak trençkot yapılır. Hem suya dayanıklıdır, hem de hafif yapıya sahiptir. 

Mont Kaban 
İçi dolgu malzemeleri ile doldurulmuş ve günlük kullanım için tasarlanmış kaban türüdür. Farklı kumaş türleri ve teknolojileri kullanılarak üretimi gerçekleştirilmektedir. Diğer palto tiplerine göre daha kısa tasarlanmıştır. 

Pardösü 
Yün ya da kaşmir kullanılarak dikilir. Doğal malzemeler (kemik, ağaç vb.) kullanılarak tasarlanmış düğmelere sahip olmasından ötürü daha üst düzey bir moda akımı olarak dünyaya yayılmıştır. Diğer türlere göre resmî olarak kabul gören palto türüdür. 

0 yorum: