Tekstil ve Moda

Varak Baskı Nedir, Varak Baskı Özellikleri

Varak baskı yapılmış kumaş. 
Varak baskı, kalıpla desenin olduğu bölgeye yapıştırıcı aktarıldıktan sonra özel varak kağıtlarının yapıştırıldığı bir baskı çeşididir. Baskıda kullanılan kağıtların renklerine göre altın varak gümüş varak baskı diye de sıkça kullanılmaktadır. 

Varak baskı tekniği, parlak ve çarpıcı bir görünüm elde etmek amacıyla kumaş üzerine varak kâğıdının transfer edilmesidir. Altın, gümüş ve gunmetal en popüler varak renkleridir. Diğer düz renkli, hologramlı ve özel desenli çalışmalar da teknikte mevcuttur. Kumaşa parlak bir görünüm kazandırır ve kumaşın ilgi çekiciliğini artırır. Hologramlı, çok renkli ve sıvama baskı uygulamalarıyla farklı efektler elde etmek mümkündür. Solvent bazlı olmayan kimyasalların kullanımı sayesinde insan sağlığı ve çevre standartlarına uygun bir prosestir. 
Varak baskılı kumaş. 
Varak Baskı Kağıdı Özellikleri 
Varak baskıda, yapıştırıcı aktarılan kısma yapıştırılan ve deseni gösteren kâğıtlar (folyolar) kullanılır. Varak baskıda kullanılan varak kağıtları, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Varak kağıtlarının piyasada düz renklerde olanlarıyla farklı desenlerde hazırlanmış olanlarını bulmak mümkündür. 

Varak kâğıtlarının en önemli özelliği, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmasıdır. Baskı esnasında, yapıştırıcı üzerine yerleştirilen varak kâğıdının yapışabilmesi ve fikse olabilmesi için yüksek sıcaklıklarda, basınç altında preslenmesi gerekir. Varak baskıda kullanılacak varak kâğıtlarının yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı olması gerekmektedir. 
Varak baskı tekniği ile baskı yapılan kumaş. 
Yapıştırıcı Aktarma İşlemi 
Varak baskıda varak kâğıdının yapışabilmesi için önce baskı kalıplarıyla kumaşa yapıştırıcı basılması gerekir. Varak baskıda kullanılan yapıştırıcılar şeffaftır. Beyaz ya da renkli kumaşa yapıştırıcıyla baskı yapıldığında yapıştırıcının aktarıldığı yerlerin görülebilmesi için işletmeler, yapıştırıcıya biraz boya karıştırırlar. Hafif renklendirilmiş yapıştırıcıyla baskı yapıldığında varak baskı kâğıdının yerleştirileceği bölge daha net görülmektedir. 

Varak baskıda kullanılan yapıştırıcılar, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Yapıştırıcı aktarmada kullanılan baskı kalıplarıysa düz baskıda kullanılan baskılarla aynıdır. Önceden desen aktarılmış ve pozlandırılmış hazır kalıplar kullanılabilir. Baskı sonrasında yapıştırıcının kalıptan uzaklaştırılması gerekir. 

Kalandır ve Pres Makineleri 
Varak baskı için kalıplarla, kumaşa yapıştırıcı aktarıldıktan sonra varak kâğıdı desenin üzerine düzgünce yerleştirilir. Varak kağıdının yapıştırıcı olan desen bölgesine yapışabilmesi için sıcaklık ve basınç altında preslenmesi gerekir. 150-160 °C sıcaklıkta 5 saniye preslenmesi baskı için yeterlidir. 

Varak baskı parça kumaşa yapılırsa pres makinelerinde preslenir. Şayet metraj kumaşa varak baskı yapılırsa presleme kalandır makinesinde gerçekleşir. 

0 yorum: